• 24.06.2019
  • 249 defa okundu

Malezya İslam Danışma Konseyi (Mapim), Çin’in Uygur etnik grubuna yönelik baskılarına ilişkin yanlış raporlarda bulunan ‘Çin Malı’ sahte din adamı Tuniyaz’ın sözlerini kınadı.

Geçen Perşembe günü, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ndeki Malezya medyasına yapılan brifingde, Xinhua Halkın Siyasi İstişare Kongresi başkanı Abdulrakip Tuniyaz, Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’ne yönelik bir baskının olmadığı, işgalci Çin’in bölgede aşırıcılıkla mücadele ettiğini söyleyerek, Ateist Çin’in yalanlarını sıralamıştı.

Ayrıca, Abdulrakip Tuniyaz bunun, Çin ekonomisinin hızlı büyümesine yönelik Batı’nın yalanları olduğunu iddia etti.

İddiaları reddeden Mapim başkanı Mohd Azmi Abdul Hamid, Abdulrakip Tuniyaz’ın Malezya’ya Çin’in yalanlarını söylemek için geldiğini söyledi.

“Çin hükümetinin hala Müslümanların baskıcı politikalarını uyguladığı ve neden birçok Uygur’un Çin’den kaçmak zorunda kaldığı gerçeğiyle gerçekleri inkar etmediğini” söyledi.

 

Mohd Azmi gerçekte, Uygur Müslümanlarının haklarının reddedildiğini ve çoğunun konuşmadan tutuklandığını söyledi.

Tuniyaz’ın Malezyalı Müslümanları Doğu Türkistan’a davet etmesini ise; “Çin’e normal şartlar altında seyahat etmek ucuz bir propaganda ve Müslümanların kafasını karıştırmaktır” dedi.

Mohd Azmi, Çin’in Uygur etnik gruplarına baskı yapmadıklarını kanıtlamaya kararlı oldukları takdirde, bağımsız uluslararası araştırmacıların gözaltı merkezinde resmi bir soruşturma yapmalarına izin vermeleri ve zulüm mağdurlarıyla Çin güvenlik güçleri tarafından kontrol edilmeden görüşmelerine izin verilmesi gerektiğini vurguladı.

“Uygur etnik grupları gözaltına alınmadığı ve Uygur Müslümanlarının kontrolsüz olarak İslam’ı serbestçe kullanabilmelerini talep ettikleri sürece Abdulrakip Tuniyaz tarafından verilen kontrollü açıklamayı reddediyoruz.” dedi.

“Malezya hükümeti medyası ve ziyaretlerini ve açıklamalarını alan kurumların daha kritik olması ve söylediklerini kabul etmemeleri gerekiyor” dedi.

Aynı zamanda, Malezya hükümetinden, ülkedeki Müslümanların sürekli baskı altına alınmasına bakılmaksızın yalnızca Çin’in ticaret ve yatırım ilişkilerini vurgulamasını da istememiştir.

“İslam ülkeleri ile iyi ilişkiler kurmak istiyorsa, bütün İslam ülkelerinin Çin’de Çin’in Uygur Müslümanlarının baskılarını durdurması gerektiğini belirtmesini talep ediyoruz” dedi.

  • Kaynak: http://habernida.com/malezyali-muslumanlar-cin-mali-sahte-din-adaminin-yalanlarina-kanmadi/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Malezya İslam Danışma Konseyi (Mapim),Abdulrakip Tuniyaz,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için