• 20.02.2019
  • 2382 defa okundu

Doğu Türkistan davasını her platformda amaç Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk Kayseri’de Doğu Türkistan’ın bugünkü durumunu anlattı.

Kayseri Türk Ocakları merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe Kayseri’li Tarih araştırmacı Mehmet Çayırdağ,Erciyes Üniversitesinden değerli hocamız prof.dr remzi Kılıç hocamız ,Türk Eğitim-Sen 1 nolu şube başkanı sayın Muharrem Çolak,Türk eğitim-Sen 2 nolu şube başkanı sayın Ali İhsan Öztürk,İYİ parti Kocasinan belediye başkan adayı sayın Dr.Sami Özvarinli Türk Ocakları yönetim kurulu üyeleri,Doğu Türkistan yönetim kurulu üyeleri ilimizde ikamet etmekte olan hemşerilerimiz başta olmak Doğu Türkistan dostları hazır bulundu.

Kayseri Türk Ocakları başkanı sayın Mustafa Ünal beyin kısaca yapmış olduğu açılış konuşmasında Doğu Türkistan’ın unutulmaması gereğini dile getirerek sahip çıkılması dile getirilmiş daha sonra konuşmalarını yapmak üzere Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürkü davet etmiştir.

Sayın Seyit Tümtürk yapmış olduğu konuşmanın Kayserinin Doğu Türkistan için ehemmiyetini 14.yüzyılda kurulan Uygur Eretna beyliğinden sonra bizlerin burada bulunması ilimizin hayırsever iyi insanlarının bir arada olmasından kaynaklandığını dile getirerek,Bugün katil Çin devletinin Uygurlar üzerinde gerçekleştirmekte olduğu soy kırımları görsel medya aracılığı ile dile getirmiştir. Özellikle kardeş aile projesi adı altında Doğu Türkistanlı ailelerin namusları kirletilmekte ve bütün dünya başta İslam alemi 3 maymunu oynamaktadır, BM ve AB parlamentosunun Çinin toplama kampları hakkında aldığı tavsiye kararının Çin tarafından yerine getirilmediği bunların toplama kampı değil de bunların ıslah kampı olarak kendilerini savunduklarını dile getirmiştir.

Seyit Tümtürk konuşmasına kendilerinin edindiği bilgilere göre 4-5 milyon Doğu Türkistanlı kardeşlerinin kamplarda olduğunu ,yaklaşık 1 milyon yaşları 20-40 arasındaki kardeşlerinin Çin’in iç bölgelerinde zorunlu çalışma kamplarına gönderildiğini dile getirerek toplama kamplarında yapılan işkence ve Uygur neslinin kurutmak için kısırlaştırma projesini dile getirerek konuşmasını tamlamış soru cevap yöntemi ile katılımcıları bilgilendirmiştir.

Günün anısına Türk Ocakları şube başkanı tarafından hediye takdim edilerek hatıra fotoğrafı çekilmiştir.  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Kayseri Türk Ocakları,Uygur Eretna beyliği,İYİ parti

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için