• 4.06.2019
  • 7178 defa okundu

Hicretimiz den yaklaşık 50 yıldır unutmadığımız gelenek ve göreneklerimizden biride dini bayramlarımızın tıpkı memleketteki gibi kutlanmasıdır.

Ama bu sene diğer senelere nazaran daha az sevinçle bayram yaşıyoruz anayurdumuz Doğu Türkistan’da katil Çin devletinin uygulamakta olduğu soy kırım had safhaya ulaşmışken hiç birimiz Doğu Türkistan’da bulunan aile yakınlarımızdan haber alamama üzüntüsü içindeyiz yine de ramazan bayramınında görevlerimizi yerine getirmeye çalıştık.

Kayseri Doğu Türkistan mahallesinde ikamet etmekte olan hemşerilerimiz başta olmak üzere çevre mahalleler,Ankara,İstanbul başta olmak üzere Belsin semtinde bulunan hemşerilerimizin hep birlikte mahallemizde bulunan Doğu Türkistan camisinde bayram namazı kılınarak ,camii içerisinde ilk bayramlaşma yapılır.

Daha sonra mahalle büyüklerimizin önderliğinde hemşerilerimizin evlerine bayram ziyareti başlanır yaklaşık 150-200 kişilik bir cemaat grubu ile bu bayramlaşma merasimi yapılır,her yaş grubunda kimseler bulunur, bayram merasimimizde özellikle çocuklarımızı bizler ile beraber bu bayram merasimimizi beraber yaşarlar,bizden sonra unutulmaması için.

Ziyaret edilen evlerde geçen bayramdan bu yana eğer cenaze olmuş ise tekrar taziye dilenerek Kuranı kerim okunur,ev sahibi tarafından memleketimizde hazırlanan bayram sofraları aynen tekrarlanır bir bayramımız ev ziyaretleri böylece başlar.

Dernek binamızda hazırlanan bayram sofrasında bütün hemşeriler bir araya gelinir şehitlerimiz için dualar edilir ve Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk tarafından hemşerilerize anayurtta gelişmekte olan son olaylar ve faaliyetleri hakkında bilgilendirme yaparak hemşerilerimizi aydınlatma görevini yerine getirir.

Bayramlar bizler için birlik ve beraberliğin sembolüdür, bayramın ilk günü erkekler kendi aralarında bayramlaşarak gezerler,ikinci günü ise bayanlar aynen erkekler gibi bayram ziyaretlerini gerçekleştirirler,üçüncü günü aileler arası tekrar bayramlaşmalar ile bir bayram geçirmiş oluruz.
Nice 
bayramlar dilenerek yeni bayramları anavatan da görmek dileğiyle..


  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için