• 02.10.2019
  • 8842 defa okundu

Katil Çin devleti tarafından 1949 yılında işgal edilen Doğu Türkistan Çin’in kendine milli bayram olarak ilan ettiği 1 Ekim 2019 tarihinde Kayser'de Cumhuriyet meydanında Çin'i protesto ettik protesto eylemimize başta Doğu Türkistan dostları olmak hemşehrilerimiz iştirak etmiştir.
   

Protesto eyleminde açıklamalarda bulunan Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği Dış İlişkiler sorumlusu Seyit Abdulkadir Tümtürk ''1 Ekim tarihinin bir çok acıyı ve hüznü barındırdığını söyledi.

Tümtürk, "70 yıl önce bugün işgal edilen ata yurdumuz Doğu Türkistan için bu tarih ve sonrası acı, gözyaşı ve yok olan hayatlar dışında hiçbir şeyi kayıt etmemiştir. Tarih, Çin Halk Cumhuriyetinin kuruluşu olarak hatırladığı bugünde ne hazindir ki bir milletin yok oluşunu unutmaya başlamıştır." dedi.

Çin'in asimilasyon politikası güttüğünü iddia eden Tümtürk, şunları kaydetti:

"Çin hükumeti, Doğu Türkistan'da 1949 yılından bu yana sistematik bir biçimde uygulamakta olduğu soykırım ve asimilasyon politikasını, 11 Eylül'de ABD'de yaşanan korkunç terör saldırısını bahane ederek meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Doğu Türkistan halkının yaşam alanlarını tarumar eden bu zihniyet ne yazık ki halkımızı terörize etmekte ve şiddetin bir parçası gibi göstermeye çalışmaktadır. Bugün Nazi kamplarını aratmayan sözde eğitim kamplarında milyonlarca soydaşımızı esir etmiş durumdadır. Bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin ön plana çıktığı günümüzde, Çin işgali altındaki Doğu Türkistanlıların yok edilmek istenmesine sessiz bir şekilde duyarsız kalmak insanlığa ve vicdana aykırıdır."diyerek sözlerine son verirken protesto eylemimiz sessizce sona ermiştir.

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,kAYSERİ

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için