• 22.03.2018
  • 1878 defa okundu

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden Kayseri Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Alim Gerçel, kentteki Doğu Türkistanlıların duayen ismi olan Mehmet Kasım Cantürk için Cumartesi günü anma gecesi düzenleyeceklerini söyledi.
Cemiyet Başkanı Metin Kösedağ tarafından karşılanan Dernek Başkanı Gerçel, düzenlenecek olan programa tüm Kayserilileri davet ederek; “Kayseri’de bulunan Doğu Türkistanlıların lideri rahmetli Mehmet Kasım Cantürk’ün Kayseri Turizm ve Kültür İl Müdürlüğü ile Kayseri Kültür Turizm Derneğimiz anma programı tertipledi. Programımız 24 Mart Cumartesi günü saat 18:00’de Gültepe Parkı yanındaki Kültür Müdürlüğü Salonu’nda yapılacaktır. Bu programımızda Doğu Türkistan kültüründen örnekler verilecek, ikramlarda bulunulacak. Kayserili hemşehrilerimizi programa davet ediyoruz” dedi.
Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Recep Kanalga ise yaptığı açıklamada; “Ülkelerinde yaşanan zulmü dünyaya duyurmak isteyen Doğu Türkistanlıların ulaşmak istedikleri ilk ülke Türkiye olmuştur. İşte bu göç hareketleri neticesinde 1965 yılında Türkiye’ye gelen Doğu Türkistanlılar Kayseri’ye yerleştirilmişlerdir. Kayseri’yw kadar uzanan göç hareketlerinin liderlerinden biri Mehmet Kasım Cantürk’tür. 1 Şubat 2015’te vefat eden Mehmet Kasım Cantürk’ü yad etme düşüncesiyle Kayseri Kültür ve turizm Müdürlüğü ile Kayseri Kültür ve Turizm Derneği birlikteliğinde anma programı düzenlenecektir. Mehmet Kasım Cantürk’ü anma gecesi 24 Mart 2018 Cumartesi günü saat 18:00’de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu’nda yapılacaktır” ifadelerini kullandı

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’ Alim Gerçel,Doğu Türkistan, Mehmet Kasım Cantürk,Erciyes Üniversitesi

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için