• 29.06.2017
  • 3559 defa okundu

Çin Ulusal Muhabirler Derneği Beijing'de Basın toplantısında "Doğu Türkistan ve Kuşak ve Yol" ipek yolu projesi hakkında yapılan toplantıda açıktan açığa yapılan bir tehdit  ile Doğu Türkistan'daki huzursuzluk ipek yolu kuşağı üzerinde bulunan ülkelerin bundan zarar göreceğini ima etmektedirler.

Değerli Doğu Türkistan dostları sizlere Çin resmi haber ajansının açıklamasını aynen paylaşıyoruz.

   Xinjiang'ın İstikrarı Tüm İpek Yolu'nun İstikrarıdır

Çin Ulusal Muhabirler Derneği Beijing'de Basın Sempozyumu düzenledi.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi uzmanı He Xingliang, "Xinjiang ve Kuşak ve Yol" başlığı altında yerli ve yabancı muhabirlerle görüş alışverişinde bulundu.

He Xingliang, sempozyumda tarihi İpek Yolu'nun Xinjiang'ı derinden etkilediğine işaret ederek, İpek Yolu sayesinde Xinjiang'ın Batı ve Doğu kültürlerinin kaynaşma merkezine dönüştüğünü ve çok etnik gruplu, çok dilli ve çok dinli bir bölge olduğunu söyledi.

Tarihi İpek Yolu'nun Xinjiang'a sıkı sıkıya bağlı olduğuna dikkat çeken He, tarihte Xinjiang'da istikrar olduğunda tüm İpek Yolu'nun istikrarlı olduğunu, Xinjiang'da karmaşa olursa aynı şekilde tüm İpek Yolu'nun kesintiye uğradığını savundu.

Kuşak ve Yol girişiminin tarihi İpek Yolu'nun yenilenmiş ve seviyesi yükseltilmiş versiyonu olduğuna dikkat çeken He Xingliang, Xinjing'da yaşayan çeşitli etnik grupların tarihi İpek Yolu ruhunu yaygınlaştırmaları, Çin milletinin kalkınması hedefine ulaşmak için ellerinden geleni yapmaları gerektiğini vurguladı.

http://www.criturk.com/haber/siyaset/xinjiangin-istikrari-tum-ipek-yolunun-istikraridir-30723

  • Kaynak:
  • Etiketler:

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için