• 27.11.2020
  • 10160 defa okundu

Çin komünist partisinin Doğu Türkistan’daki Uygur kültür medeniyetini yansıtan yapılara yönelik başlattığı kültür katliamı kapsamında aralarında Kaşgarlı Mahmud’un da bulunduğu ünlü üç Uygur tarihi şahsiyetin heykellerinin yok edildiği öğrenildi.

Özgür Asya Radyosunda yer alan haberde kimliği belirsiz bir kişi tarafından gönderilen Uydu görüntülerine göre Urumçi'deki Uygur Tıp Hastanesi avlusuna dikilen MÖ 4. yüzyılda yaşamış ünlü bir Uygur tıp bilgini olan Gazibai'nin heykeli, Kaşgar yakınlarındaki antik Opal köyünde bulunan MS 11. yüzyılda yaşayan ünlü Uygur bilim adamı, dilbilimci Kaşgarlı Mahmudun heykeli ve Kargalık’taki Uygur geleneksel Tıp Hastanesi avlusunda bulunan 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında yaşayan ünlü Uygur şairi ve tıp bilgini Hüseyin Han Tajalli'ye ait heykelin haritadan silindiği ortaya çıktı.

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Merkezi'nde profesör olan Alimcan İnayet, Türk dünyasının, Kaşgarlı Mahmud’u ve onun ünlü eseri Dîvânu Lugâti't-Türk’ü milli kültürün ayrılmaz bir parçası ve değeri olarak kabul etttiğini, ayrıca Türk dünyası bilimi alanında Kaşgarlı Mahmud’un Türkolojinin dedesi olarak görüldüğünü, Bu anlamda Çin komünist partisinin Türk dünyasının ihtişamı olan Kaşgarlı Mahmud’un heykelini yıkması tüm Türk dünyası için bir meydan okuma olduğunu vurgulayarak Türk dünyasının Çin'e sert tepki vermesi gerektiğini söyledi.

Muhammed Ali ATAYURT

  • Kaynak: http://turkistanpress.com/page/kasgarli-mahmud-un-anit-heykeli-yok-edildi/2561
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Kaşgarlı Mahmud,Hüseyin Han Tajalli',Gazibai',Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Merkezi',

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için