• 27.01.2020
  • 4190 defa okundu

Elazığda 1000 kişilik Doğu Türkistan pilavı dağıttılar

Kayseri Doğu Türkistan ve Kültür Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk’te Elazığ ve Malatya’da yaşanan deprem felaketi sonrası bölgeye gitti.
Deprem sonrasında sosyal medya hesaplarından
“Bu acılı gününde Elazığ halkı ve Türk milletiyle dayanışma içinde olmalıyız” çağrısı yapan Tümtürk, “İstanbul, Ankara ve Kayseri’den çağrımıza kulak vererek, bizlerle bölgeye gelen kardeşlerimizle depremde hayatını kaybeden ve yaralanan kardeşlerimizi ziyaret ettik. 35 milyon Doğu Türkistanlı kardeşimizin selam dua ve taziyelerini ilettik. Devletimiz ve STK larımız yaraları çoktan sarmış. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Bu acılı gününde Elazığ halkı ve Türk milletiyle dayanışma İçin 35 milyon Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz adına Türkiye’deki tüm Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi maddi manevi ve fiziki olarak Elazığ’daki depremzedelerle dayanışma İçin seferberliğe davet ediyorum” diye konuştu.

AFAD ve Türk Kızılay öncülüğünde ve koodinesinde çalışmalarda yer alacaklarını ifade eden Tümtürk, “Depremin gerçekleştiği günden itibaren yardım çağrımıza kulak vererek, Elazığ depreminde zarar gören kardeşlerimize destek için yardım malzemesi toplanmaya devam ediyoruz. Yardımda bulunmak isteyen hemşehrilerimizin yoğun ilgisinden ve duyarlılığından dolayı tüm hemşehrilerime teşekkür ederim” dedi.

KJ: Seyit TÜMTÜRK  4 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’da 6.8 büyüklüğünde bir deprem faciası ile karşı karşıya kaldık. Bu depremi biz Kayseri’de de biz çok güçlü bir şekilde de hissettik ve büyük bir endişeye kapıldık. Aldığımız bilgiler çok kötüydü ölü ve yaralıların olduğu bilgisine ulaştık.
Biz Doğu Türkistanlı kardeşlerimize bir çağrıda bulunarak 35 milyon Doğu Türkistanlı adına Elazığ’da ki depremde hayatını kaybeden kardeşlerimize ve onların ailelerine, yaralılara, ihtiyacı olanlara maddi manevi ve insani açıdan her türlü yardımı imkan kavlinde yapmak için bir seferberlik ilan ettik.
Doğu Türkistanlı kardeşlerimizde bu duruma duyar gösterdiler ve dün oradaydık. Evvelsi gün gece yola çıktık ve dün itibariyle Elazığ’a ulaştık. Elazığ’da depremin meydana geldiği ve yıkılan binaların olduğu yerde bir inceleme yaptık ve derhal orada 1000 kişilik Türkistan pilavı hazırlatarak o kardeşlerimize ikram ettik.
Allah devletimizden razı olsun biz oraya vardığımızda devletimiz insanların yeme, içme, barınma her türlü ihtiyaçları giderilmiş. Biz Elazığ’da Doğu Türkistanlılar olarak onların acısını bu sıkıntılı günde dertlerini paylaşmak istediğimiz için biz de çorbada tuzumuz bulunsun en azından safımız belli olsun diyerek Elazığ’a intikal ettik ve 1000 kişilik Türkistan pilavını ikram ettik.
Vefat eden kardeşlerimizin ailelerine taziyede bulunduk, yaralı  kardeşlerimizi ziyaret ederek onlara geçmiş olsun dileklerimizi ilettik ve Türk milletinin asla yalnız olmadığını, 35 milyon Doğu Türkistanlı kardeşimiz her ne kadar bugün Çin işgaline, Çin zulmüne uğrasakta biz “bir” milletiz aynı Allaha, aynı peygambere inanmış bir milletin evlatlarıyız.
Bu bizim hem milli, hem dini, hem insani hem de vicdani görevimizdir. Orada çok duygulandığım bir olay vardı biz ikramda bulunurken bir kadın kardeşimiz yanıma gelerek ağlıyordu “niçin ağlıyorsun bacım?” diye sordum dedi ki
“Başkanım biz Doğu Türkistanlı kardeşlerimize yardım edemedik ama siz yardıma muhtaç olduğunuz halde, zulüm altında olduğunuz halde buraya gelerek bizim depremde ki derdimizi paylaştınız, acımıza ortak oldunuz Allah sizden razı olsun.” dedi.
O ağladı tabi o ağlayınca ben de duygulandım gayri ihtiyari gözümden yaşlar aktı. Deprem elbette acı bir musibet ama bu musibetten bize çok önemli bir ibretlik vaka çıktığını görüyorum. Orada türkü, kürdü, arabı, çerkesi, lazı her kesimden insanlar dayanışma içerisindeydi. Devlet ve millet kaynaşmasını orada gördüm.
İnşallah devletimiz bu yarayı en kısa sürede bütün milletimizle birlikte saracaktır. Bu millet bu devlet Doğu Türkistan başta bütün mazlumların umudu, bütün coğrafyanın beklenti içinde olduğu bir ülkedir. Allah bir daha böyle bir acı yaşatmasın.35 milyon Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin de selamlarını iletiyorum.

Haber-Kamera: Necmettin ÇUHADAROĞLU

  • Kaynak: https://www.metropolhaber.net/kardeslerine-yardima-kostular-ozel-video-haber/?fbclid=IwAR0m7Yq1HOcJdYQyOddQmjAmc1pXbaR8NepdaKWtT25hK4hh2UYjzUODeaI
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Elazığ, Malatya,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için