• 24.12.2020
  • 8159 defa okundu

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Meclis'te yaptığı konuşmada Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri'nin gördüğü zulmü anlattı...

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Meclis'te dikkat çeken bir konuşma yaptı.

Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri'ne uygulanan zulmü anlatan Bahşi açıklamasında Çin'deki bazı Türk vatandaşlarından da haber alınamadığını söyledi.

İYİ Partili Bahşi'nin konuşmasının tamamı şöyle:

"Doğu Türkistan’da o toprakları beklemeye kalan soydaşımız Uygur Türkleri geçmişin intikamı peşindeki emperyalist kızıl Çin Hükümeti tarafından zulme tabi tutulmakta, soykırıma uğratılmaktadır.

 

Doğu Türkistan vahşi bir zulümle 300 yıldır boğuşmaktadır. Son yıllarda zulmün artmasına, soykırıma tüm dünya ses yükseltirken Türkiye üç kuruşluk kredi beklentisi uğruna maalesef üzülerek belirtiyoruz ki sessiz kalmaktadır.

Hatta bir parti genel başkanı Uygur Türklerini bebek katili, bebek katili bölücü terör örgütü PKK ile bir tutan açıklamalar yapmakta, buna da sessiz kalınmaktadır. Türk soydaşlarımızın Doğu Türkistan’da bulunan yakınları her türlü işkenceye tabi tutulmakta, iktidar ise kendi vatandaşlarımız olan bu insanlar için kılını bile kıpırdatmamaktır.

Türk vatandaşı Ömer Faruk, yine Türk vatandaşı kızları 2015 doğumlu Zarife ile 2016 doğumlu Zaide’den 1543 gündür haber alamadığı gibi yetkili makamlara yaptığı müracaatlardan da sonuç alamamaktadır. Yine bir ay kadar önce 4 yıldır Türkiye’de yaşayan ve Çin zulmünü dünyaya duyurmaya çalışan Uygur Türk’ü Abdul Şükür bir gece yarısı evinden alınarak gözaltına götürülmüştür. Durumunu soru önergesi ile sormamıza rağmen bugüne kadar cevap alamadık. Abdul Şükür’ün Türk vatandaşı kardeşleri de yine Çin’de esir tutulmaktadır. 5 buçuk milyon Suriyeliye her türlü imkân parasız sağlanırken, Türk vatandaşı Uygur Türklerine reva görülen bu uygulamalar kabul edilemez.

Al bayrağa ve gök bayrağa meclisin bu kürsüsünden selam gönderiyorum."

 

 

  • Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/iyi-partili-feridun-bahsi-uygur-turkleri-gercegini-mecliste-haykirdi-324065h.htm
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,İYİ Parti, Antalya , Feridun Bahşi,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için