• 01.07.2018
  • 1133 defa okundu

İşgalci Çin hükümeti varlıklarını inkar etse de, Doğu Türkistan’daki “Siyasi eğitim merkezi” adını verdiği, Nazi Almanya’sındaki toplama kamplarını andıran cezaevlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. İşgalci Çin Doğu Türkistan’daki bu kamplarda Uygur halkının yüzde 10’undan fazlasını tuttuğu tahmin ediliyor.

Bunlar, geçtiğimiz yıl Aralık ayında Wall Street Journal tarafından belgelenen, dünyanın en sofistike vatandaş gözetim operasyonuyla yakından ilişkilidir. AgenceFrance-Presse’de yayınlanan bir raporda:

Sincan (Doğu Türkistan) güvenlik uzmanı Adrian Zenz’e göre, “Sincan (Doğu Türkistan) güvenlik harcamaları neredeyse yüzde 100’lük bir rakamla birçok harcama tutarını geçerek rekor seviyeye ulaştı, bu rakam 58 milyar yuan (9 milyar dolar) – sağlık harcamalarının iki katıydı” dedi.

“Yüz tanıma, iris tarayıcıları, DNA koleksiyonu ve suni istihbarat aynı zamanda Sincan (Doğu Türkistan) hükümeti tarafından, bölgenin 20 milyondan fazla nüfusunu izlemek ve takip etmek üzere “hiçbir çatlak, kör nokta, boşluk olmaması”ndan emin olmak için kullanılıyor.”

Çinli firmalar nakit para alıyorlar. Sincan'(Doğu Türkistan)daki beş hükümet sözleşmesi toplamda 280 milyon dolar tutarında. Bunun birçoğu kırsal alanda olduğu kadar kentsel alanlarda da kamera ekipmanlarına yöneliyor

  • Kaynak: http://habernida.com/isgalci-cin-2017de-dogu-turkistani-gozetlemek-icin-kullandigi-butce-9-milyon-dolar/
  • Etiketler: Çin,Doğu Türkistan,uygur,Mao, Wall Street Journal,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için