• 10.10.2019
  • 454 defa okundu

Fırat’ın doğusuna güvenlik koridoruna gireceğiz. Sonuna kadar bu harekatın arkasındayız. Destek tam destek diyoruz. Ülkem için tehlike nerede var ise oraya karşı atılacak her adıma destek olmak boynumuzun borcu. 7’den 70’e ülkemde herkes bu konuda tek yumruk ve tek düşünce ile bu harekatın başarılı olması için güvenlik güçlerimizin yanındayız.

ABD başkanının zırvalıklarını dinliyoruz. Gündüz başka akşam başka telden çalan bu zatın dengesi bozuldu, almış eline sazı istediği telden çalıyor. ABD’nin bugüne kadar hayırlı bir rüya görmediğini sağır sultan bile biliyor. Bölgeden çekilmesinin ardında mutlaka başka bir gerçek vardır, dikkatli olmak gerek çünkü hep arkadan vurmuştur. Çıkarı olmayan yerde bulunmamıştır.

Bunlar yaşanırken diğer tarafta Doğu Türkistan’da Müslüman kardeşlerimizin yaşadığı zulme, her türlü aşağılık davranışa maruz kalan Müslüman kardeşlerimiz için emperyalist güç ABD sessiz kalmayıp Çinli yetkililere vize kısıtlaması yaptırımında bulunduğu açıklıyor. Gel de şaşırma, dünyayı dizayn etme ahlaksızlığını gösteren ABD’nin bu zulme sessiz kalmaması umarım ülkemizin de harekete geçmesine vesile olur.

Çin’in insanlık dışı uygulamalarına karşı susmamak gerek. Müslümana yapılan eziyetler karşılık bulması gerekir. Baskı, zulüm altında bir millet inim inim inlerken sessiz kalmayan ABD 28 Çinli teşekkülü, ticari kara listeye alıp ülkedeki şirketlerden ürün satın almasını yasakladı. Biz ise hala suskun vaziyetteyiz.

Toplama kampında neler yaşandığını Gülbahar Jelilova bakın neler anlatıyor, “Kampta ağlamak yasak ağlarsan ceza alıyorsun. Olanların elleri ayakları zincirle bağlı. 24 saat yiyecek yok. Betonların üzerinde yatılıyor. Kamerasız yerlerde işkence yapılıyor. Kendi dilimizi konuşamıyorduk. Çin marşı okutuyorlar. Kampta tecavüz normalleşti. Gece vakti alınan kadınlarımızdan bir daha haber alınamıyor. Haftada iki kez ilaç verip uyuşturuyorlardı. Eğitim merkezi denilen bu kamplarda 1 milyona yakın Uygur Türkü var.”

İşte bu sözler ülke olarak oradaki Müslüman kardeşlerimizin yaşadıklarının kısa özeti. Hal böyle iken ortaya ABD çıkıp, Uygur Türkleri ‘ne destek adına Çin’e yaptırım uygulaması o bölgede bulunan petrol yada doğalgaz olmasın diye düşünmüyor da değilim. Buna rağmen ABD’nin Müslüman kardeşlerimize yapılan ahlaksızlığa dikkat çekmesi önemli diyorum.

Asım Kemal GÜNER

  • Kaynak: https://www.karadenizgazete.com.tr/yazar/asim-kemal-guner/firat-tan-dogu-turkistan-a/7845
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,ABD,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için