• 19.12.2020
  • 505841 defa okundu

Değerli Doğu Türkistan dostları son günlerde basında Doğu Türkistan'da köle gibi pamuk tarlalarında çalışan işçilerin durumu ele alınıp ardı ardına boykot kararları alınması Çinli yöneticileri telaşlandırdı ve insanları emek yönünü gösterrek kendilerini haklı çıkarmaya çalışmaktadırlar.
Doğu Türkistan arazileri oldukça çok verimlidir pamuk üretimi ve ekenomiye olan katkısını Çin'in kendi resmi sitesinden alarak sizlerle paylaşıyoruz Doğu Türkistan Çin ne kadar önemli bunları sizlerin takdirine bırakıyoruz..

 

PAMUK NEDEN HEDEF TAHTASINDA?

Xinjiang'da pamuk üretimi çok yüksek ve kalitelidir. Pamuk üretimi Xinjiang'ın ekonomisinde, özellikle tarım ekonomisinde çok önemli bir konuma sahip ve birçok kişi bu işe dayanarak yaşamı sürdürüyor.

Veriler, 2019'da bölgedeki pamuk üretiminin 5 milyon tona ulaşarak ülkenin toplam üretiminin yüzde 84,9'unu ve küresel üretimin yüzde 23'ünü oluşturduğunu gösteriyor.

Son yıllarda, Xinjiang'da pamuk tarlalarında tam makineleşme yaygın bir şekilde uygulandı. Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Tarım ve Köy İşleri Dairesi'nin verilerine göre, 2019 yılında bölgede makineyle hasat edilen pamuk alanı ilk kez 767 bin hektara aştı.

Sadece bu istatistiklerle bakıldığında bile, sözde pamuk üretim sürecinde zorla çalıştırma olduğu söylentisi gülünçtür. Tüm pamuk toplama sürecinde böylesine yüksek bir mekanizasyon oranı varken, ne kadar emek gerekebilir?

Hammadde, elektrik fiyatları ve insan gücü gibi avantajlı kaynaklara dayanan Xinjiang yönetimi, tekstil ve hazır giyim endüstrisi için tercihli politikalar uygulayarak ülkenin güneydoğu kıyıları ve doğudaki eyaletlerinden transfer edilen tekstil ve hazır giyim endüstrilerini kabul etti.

2019 yılı sonu itibariyle, Xinjiang'da kayıtlı tekstil ve konfeksiyon işletmesi sayısı  3251'i buldu. Yeni çıkan bu tür işletmelerden 219'u son derece yoksul olan Kaşgar, Hotan, Aksu ve Kızılsu Kırgız Özerk İli'nde bulunuyor.

2019'da, Xinjiang'ın tekstil ve hazır giyim endüstrisinde yaklaşık 135 bin yeni iş yeri yaratıldı. Çok sayıda tanınmış yerli tekstil ve hazır giyim işletmesinin Xinjiang'daki çeşitli bölgelere yatırım yapıp fabrika kurmasıyla, tekstil ve hazır giyim endüstrisi zincirinin uzun olması ve emek yoğun avantajları gittikçe boy göstererek yoksulların istihdamını çözmek için önemli bir kanal haline geldi.

Pamuk işleme ve giysi yapımı sürecinde emek gücü kullanılır. Xinjiang'da özellikle de Xinjiang'ın güneyinde, kırsal kesimlerde bol işgücü vardı. Bu insanlar sadece tarıma dayanarak geçimlerini sürdürüyordu ve sabit bir gelirden yoksundu.

Yerel yönetimin teşvikiyle, birçok işletmenin kırsal kesimde yavru fabrika kurması,  çok sayıda köylüye iş imkânı sağlandı, böylece gelirlerinin artırmaları ve zengin olmaları için yeni bir kanal açılmıştır.

Durgun mevsimde, çiftçiler evlerinin yakınında istihdam edilmektedir ve aylık temel gelirleri 2000 ila 4000 yuan arasında değişmektedir. Pamuk hasadının yoğun sezonunda daha fazla kazanabilirler. Bu, buradaki çiftçiler için küçük bir gelir sayılmaz.

Xinjiang'da pamuk ekimi, hasadı, satışı ve işlenmesi dâhil pamuk endüstrisiyle uğraşanların sayısının ne kadar büyük rakam olduğunu tahmin edebiliriz. Her rakam aslında bir kişinin hatta bir ailenin geçimi demektir.

Ancak bunlar, bazı medya kuruluşlarının "zorla çalıştırma" söylentilerinin gerekçesi haline geldi.

https://www.criturk.com/haber/haber-lokasyon/xinjiang-in-pamugu-neden-hedef-alindi-180625

 

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için