• 15.07.2020
  • 318411 defa okundu

Doğu Türkistan Milli Meclisi, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, Türkiye demokrasisine karşı yapılan  hain darbe girişiminin yıl dönümünde bu hainliği tüm benliğimizle kınıyoruz” dedi.

Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Tümtürk mesajında; “ 15 Temmuz gecesi ülkemize, milletimize ve demokrasimize el uzatan hainlere fırsat vermemiştir, vermeyecektir” dedi. Türkiye’de yaşayan Uygur Türklerinin 15 Temmuz gecesi tek vücut olarak hareket ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve demokrasinin yanında yer alarak meydanlara çıktığını ifade eden Tümtürk, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Bundan tam 4 yıl önce 15 Temmuz 2016 günü hain Fetullahçı terör örgütünün, ülkemize, vatanımıza ve milletimize karşı gerçekleştirmeye çalıştığı hain darbe girişimi Türk milletinin göstermiş olduğu büyük ferasetle bertaraf edildi ve bu hainlere fırsat verilmedi. O hainliğin yaşandığı saatlerde Türkiye’de bulunan teşkilatlarımıza Sayın Cumhurbaşkanımızın meydanlara çıkma çağrısı öncesinde ve sonrasında  sokakları, caddeleri ve meydanları boş bırakmama çağrımızı gerçekleştirdik.
Tüm Doğu Türkistalı kardeşlerimiz çağrımıza uyarak meydanlara indi. FETÖ teröristlerine karşı koşanların ilk saflarında, tankların önünü kesen yiğitlerin arasında Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz de kendi derdini bir kenara bırakmış halde yer aldı. Sadece o gece değil, ikinci emir gelene kadar milli irade nöbetini devam ettiren meydanlarda Gök Bayrak ile Al Bayrak ile yan yana dalgalandırmaya devam ettik.
15 Temmuz Demokrasi Zaferi, sadece Türk halkının vatan aşkı, milli birlik ve beraberlik ve bu uğurdaki destansı fedakarlığının göstergesi değil, Suriye’den Myanmar’a, Afrika’dan Doğu Türkistan’a kadar baskı zulüm, işgal, assimile ve sinsi katliamlar altında inim inim inleyen, Türkiye’yi tutunabileceği son dal olarak gören milyonlarca mazlumun zaferidir”

  • Kaynak: http://www.yenikayseri.com/tumturkten-15-temmuz-demokrasi-ve-milli-birlik-gunu-aciklamasi-2830h.html?fbclid=IwAR2rjRI9hvWr6JRVIHRCRsQYJQYkoe2yp7Pfq7xo9eythtHoSXiKVhcE2SY
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,FETÖ,Myanmar’a, Afrika

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için