• 1.05.2017
  • 3408 defa okundu

Katil Çin devletinin Doğu Türkistan''dan neden vazgeçemediğini yine kendi kaynaklarından açıklamaktadır.Katil Çin devletinin ekonomisine olan kayıtlı katkısı ne kadar önemli olduğunu bir kez siz Doğu Türkistan dostları ile paylaşmak istiyoruz..

  Xinjiang''da sanayi katma değeri yüzde 6,8 arttı

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi''nde büyük ölçekli sanayi işletmelerinin bu yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirdiği katma değer geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6 oranında artarak yüzde 6,8''e ulaştı.

Xinjiang''da 39 sanayi sektöründen 23''ünün katma değeri artış gösterdi. Demir çelik sektörü geçen yılın aynı dönemine göre 1,1 kat artarken, tekstil yüzde 34, elektrik ise yüzde 26 oranında arttı.

Bu yılın ilk iki ayında Xinjiang''da büyük ölçekli sanayi işletmelerinin elde ettiği gelir, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,5 oranında artarak 117 milyar 357 milyon yuanı buldu. Aynı dönemde elde edilen net kar 10 milyar 559 milyon yuana ulaştı. Bu miktar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,5 arttı.

Bu yılın ilk çeyreğinde Xinjiang''da üretici fiyat endeksi yüzde 19,9 oranında artarken, artış son 5 yıl içindeki en büyük seviyeye ulaştı.

Xinjiang İstatistik Bürosu Sözcüsü Wang Yue, Xinjiang''da sanayinin ekonomide oynadığı dayanak rolünün gittikçe arttığını, bunun Xinjiang ekonomisinin gelişmesine güç kattığını söyledi.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/05/01/1s182646.htm?platform=hootsuite

Sincan Uygur Özerk Bölgesi''nin Dış Ticareti %65 Arttı

Çin Uluslararası Radyosu - Çin''in Sincan Uygur Özerk Bölgesi dış ticareti, bir önceki yılın aynı dönemine göre % 65''artarak 2017 yılının birinci çeyreğinde 4.8 milyar ABD Doları''na ulaştı.

Urumçi gümrüğüne göre, ihracat bir önceki yıla göre yüzde 64,5 artarak 4.1 milyar ABD dolara ulaşırken, ithalat ise yüzde 72.4 arttı.

Sincan''ın Bir Kuşak Bir yol girişimi kapsamında yer alan Rusya, Moğolistan, Pakistan ve beş Orta Asya ülkesiyle yaptığı ticaret, bölgenin dış ticaretinin yüzde 66''sından fazlasını oluşturuyor. Kazakistan ile olan ticareti de geçen yılın ilk çeyreğine göre neredeyse ikiye katlandı.

Sincan''ın mekanik ve elektrikli ürünler, tekstil ve ayakkabı ihracatı, yakınındaki pazarlardaki talep artışı nedeniyle hızla büyümeye devam etti. Bölgenin ithalatındaki artış ise, tarım ürünleri talebi nedeniyle gerçekleşti. Artan sınır ötesi RMB anlaşmaları Sincan işletmelerinin yurt dışında genişlemesine yardımcı oldu. Şubat ayı itibarıyla, Sincan 86 ülke ve bölgeye hizmet sundu ve bölgenin ticari anlaşmaları 220 milyar yuan''ı (32 milyar ABD doları) aştı.

İpek Yolu Ekonomik Kuşağının merkezinde bulunan Sincan komşu ülkelerle iyi gelişmiş bir ulaştırma ağına sahip bulunuyor. Yerel makamlar, Sincan''dan ayrılan yük taşıyan araçların Moğolistan üzerinden Rusya''ya ulaşmasını sağlayacak üçlü bir anlaşma üzerinde çalışıyorlar.

2013 yılında Çin tarafından önerilen "Bir Kuşak Bir Yol Girişimi", İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu''ndan oluşmaktadır. Girişim Antik İpek Yolu ticaret hattı boyunca, Asya''yı Avrupa ve Afrika ve ötesi ile bağlayan bir ticaret ve altyapı ağı kurmayı amaçlıyor.

 

  • Kaynak:
  • Etiketler:

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için