• 04.08.2019
  • 595 defa okundu

Çin, toplama kamplarındaki 1 milyon Uygur Türkünü serbest bıraktığını iddia ediyor.

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, Uygur Türklerinin akıbeti ile ilgili Eurasia Diary’nin sorularını yanıtladı.

Çin gerçekten toplama kamplarındaki 1 milyon Uygur Türkünü serbest bıraktı mı?

Çin'in 1 milyona yakın Uygur Türkünü serbest bıraktığı söyleniyor. Ama tabi ki bunun doğru veya yalan olduğunu teyit edecek bir imkanımız yok. Bazı Uygurların bırakıldığına dair bilgiler var, ama bu sayı ne kadar? Ne kadar kişi tutuklanmıştı, ne kadar kişi hapiste ve kamplarda idi? Bu rakamları bilirsek, o zaman bırakılanların sayısı ile ilgili tahmin etme şansımız olur.

Zaten Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin 2018 yılı Eylül ayında yayınlamış olduğu raporlarda Çin'in 1 milyondan fazla Uygur Türkünü kamplarda tutarak işkenceden geçirdiği ve bu kampların derhal kapatılarak Uygurların serbest bırakılması gerektiğini beyan etmişti.

Türkiye'de hiçbir şekilde anne babasından, birinci ve ikinci dereceli akrabalarından haber alamayan binlerce Doğu Türkistanlı var. Yani durum böyleyken Çin kimleri bıraktı, hangi standartlardakileri bıraktı bu da malum. Benim aldığım bilgi: özellikle yurt dışında olanlardan bazılarının akrabalarının bırakıldığı. Yurt dışında akrabası olmayanların onu soruşturacak, onu araştıracak kimsesi olmadığı için bu konuda endişelerimiz çok fazla. Yani sahipsiz, yurt dışında akrabası olmayanların hiç bir şekilde akıbeti ile ilgili bilgi alma şansımız olmuyor.

Röportaj yapan: Tebriz Abbasov

  • Kaynak: https://ednews.net/tr/news/interview/379714-cin-gercekten-1-milyon-uygur-turkunu-serbest-birakti-mi
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Seyit Tümtürk

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için