• 04.07.2020
  • 3637 defa okundu

Güvenlik firması Lookout’un yeni bir raporuna göre, Çin destekli bağımsız görünümlü bilgisayar korsanları 2013’ten beri ülkenin Uygur Müslüman azınlığını izliyor. Lookout Threat Intelligence ekibi, dört Android gözetim kötü amaçlı yazılım aracı keşfetti: SilkBean, DoubleAgent, CarbonSteal ve GoldenEagle. Ekip, bu gözetim uygulamalarının birincil amacının, kişisel kullanıcı verilerini bir komut ve kontrol sunucusuna toplamak ve genişletmek olduğunu düşünüyor. Ekibe göre, kanıtlar, Türkiye ve Kazakistan dahil olmak üzere en az 14 ülkedeki Uygur topluluklarının da izlenmekte olduğunu gösteriyor.
Şirket, kötü amaçlı yazılımların kimlik avı, e-postalar ve sahte uygulamalar aracılığıyla cihazlara indirildiğine inanıyor. Gözetlemenin çoğunlukla Uygurları, daha az ölçüde Tibetlileri ve muhtemelen daha geniş olan yerek Hui Müslüman topluluklarını hedeflediğine dair kanıtlar bulundu.

Çin’in kuzeybatı Sincan (Doğu Türkistan) bölgesindeki Uygur Müslümanlar, Çin hükümeti tarafından yıllarca yaygın zulüm, gözetim ve zorla kısırlaştırmaya katlandılar ve yeniden eğitilme amaçlı programlara zorlandılar.
Bölge en az 10 milyon Uygur’a ev sahipliği yapıyor. Türk Müslüman grubu eskiden eyaletin tamamını kapsasa da son 20 yıldır yapılan toplum mühendisliği uygulamalarıyla, Sincan halkının şu an sadece yarısını oluşturuyor.
Uzun zamandır Çinli yetkililer kültürel, dini ve ekonomik ayrımcılıkla suçlanmaktaydı ve bu izlemeler de bunun bir örneği. 2014’ten bu yana, Pekin’in acımasız baskısı sonucu binlerce Uygur, Türkiye ve ABD de dahil olmak üzere diğer ülkelere sığınma talebinde bulundu.

  • Kaynak: https://www.mirathaber.com/cin-casus-yazilimlar-turkiyede-uygurlari-izliyor/
  • Etiketler: Çin , Uygur, Lookout Threat Intelligence,SilkBean, DoubleAgent, CarbonSteal ve GoldenEagle. ,Türkiye ve Kazakistan,Doğu Türkistan

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için