• 25.03.2018
  • 2071 defa okundu

Doğu Türkistan davasının yılmaz savunucularından Mehmet Kasım Cantürk (Karim hacim,Kayseri'de Doğu Türkistanlı hemşerilerimizin ona gösterdiği saygıdan zikrettiği ismi)büyük bir katılım ile Kayseri'de yad edildi.

“Kayseri valiliği il kültür ve Turizm müdürlüğü ile Kayseri Kültür Turizm Derneğinin ortaklaşa düzenlediği etkinliği Doğu Türkistan konusunda uzman akademisyen,ve sivil toplum kuruluşların başkanları,iştirak etmişlerdir.Başta İstanbul,Ankara,Kayseri ve Amerika'dan dernek ,vakıf başkanları ve öğretim görevlileri hazır bulunmuşlardır.Kayseri Kültür müdürlüğü salonunda gerçekleşen etkinlikte hemşerilerimiz hazır bulunmuş olup Doğu Türkistan sofrasından örnekler katılımcılara ikram edilmiştir.Proğram Şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan etkinlikte Doğu Türkistanlı bir hocamızın okumuş olduğu dua salonda göz yaşlarına sebep olmuştur.

Açılış konuşmasını Kayseri Kültür ve Turizm derneği başkanı sayın Mehmet Çayırdağ yaptı konuşmasında Cantürk hocanın dini bilgisinin zenginliğinden söz etti,Kayseri il Kültür turizm müdürü İsmet Toymuş beyefendi kısaca Cantürk hoca ile olan tanışmaları ve Doğu Türkistan davasına yaptığı hizmetlerden söz etmiştir.Protokol konuşmalarından sonra iki açık oturumla etkinlik devam etmiştir.

Birinci oturum Doğu Türkistan konulu olmuştur bu oturuma yrd.Doç.Dr Tekin Tuncer'in başkanlığında Doç. Dr. Erkin Emet, Yrd. Doç. Dr. Ömer Kul, Doğu Türkistan Maarif derneği başkanı Hideyatullah Oguzhan ,Ömer Kanat Dünya Uygur Kongresi Yürütme Kurulu Başkanı ve Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma derneği başkanı Seyit Tümtürk katılmışlardır.

Katılımcılar Doğu Türkistan daki son olaylar ve Mehmet Cantürk hoca ile diyaloglarını dile getirmişlerdir.Oturum bitiminde Doğu Türkistanlı kardeşimiz Abdullah Köse tarafından Doğu Türkistan şarkıları dile getirilmiş olup özellikle ''Harmaymız asla veten yolunda''şarkısı salonda Gökbayrakların dalgalanarak özlem mücadele dile getirilmiştir.Doğu Türkistanlı küçük ozanımız Mücahit Kaşgarlı'nın dile getirdiği Kaşgarda Vakit şiiri ile vatan özlemi dile getirilmiştir.

Mehmet Cantürk adına olan İkinci oturum'a Prof.Dr Remzi Kılıç başkanlığında geçilmiş bu oturumda opr.Dr Seyfi Şahin (Eski MHP milletvekili),Hamit Göktürk,( uyghurnet.org) editörü,Muhsin İlyas Subaşı (Şair,gazeteci yazar) Erkin beg Uygurtürk Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği başkanı,katılımcılar Cantürk hoca ile olan tanışmaları ve dile getirerek Kayseri'de Doğu Türkistan davasını zor şartlar altında nasıl mücadele ederek bugünlere gelmesinde geçen emeğini dile getirmiştir.Özellikle sayın Remzi Kılıç hocamızın Seyfi Şahin Alim Gerçel ve Mehmet Cantürk hoca ile bir anısın anlatmasıyla Erciyes Zafer Kurultayının fikrinin ortaya atıldığını dile getirmiştir.

Oturum sonunda katılımcılara günün anısına ait teşekkür belgeleri ve hediyeler takdim edilmiştir,proğram sonunda Mehmet Cantürk'ün oğlu Kul Ahmet Cantürk söz alarak katılımcılara,konuklara teşekkür ederek babasının böyle bir proğramda dostları ile anılmasından memnun olduğunu dile getirmiştir.
 

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Mehmet Kasım Cantürk,Doğu Türkistan,Kayseri,Ankara,İstanbul,MHP

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için