• 25.06.2017
  • 3756 defa okundu

Hicretimiz den yaklaşık 50 yıldır unutmadığımız gelenek ve göreneklerimizden biride dini bayramlarımızın tıpkı memleketteki gibi kutlanmasıdır.

Kayseri Doğu Türkistan mahallesinde ikamet etmekte olan hemşerilerimiz başta olmak üzere çevre mahalleler,Ankara,İstanbul başta olmak üzere Belsin semtinde bulunan hemşerilerimizin hep birlikte mahallemizde bulunan Doğu Türkistan camisinde  bayram namazı kılınarak ,camii içerisinde ilk bayramlaşma yapılır.

Daha sonra mahalle büyüklerimizin önderliğinde hemşerilerimizin evlerine bayram ziyareti başlanır yaklaşık 150-200 kişilik bir cemaat grubu ile bu bayramlaşma merasimi yapılır,her yaş grubunda kimseler bulunur, bayram merasimimizde özellikle çocuklarımızı bizler ile beraber bu bayram merasimimizi beraber yaşarlar,bizden sonra unutulmaması için.

Ziyaret edilen evlerde geçen bayramdan bu yana eğer cenaze olmuş ise tekrar taziye dilenerek Kuranı kerim okunur,ev sahibi tarafından memleketimizde  hazırlanan bayram sofraları aynen tekrarlanır bir bayramımız ev ziyaretleri böylece başlar.

Bayramlar bizler için birlik ve beraberliğin sembolüdür,bayramın ilk günü erkekler kendi aralarında bayramlaşarak gezerler,ikinci günü ise bayanlar aynen erkekler gibi bayram ziyaretlerini gerçekleştirirler,üçüncü günü aileler arası tekrar bayramlaşmalar ile bir bayram geçirmiş oluruz.     

  • Kaynak:
  • Etiketler:

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için