• 2.06.2017
  • 3087 defa okundu

Belçika’nın başkenti Brüksel’de, Çin’in Uygur Türklerine yönelik uygulamaları,Avrupa , Belçika'da yaşayan Uygurlar  ve Türk sivil toplum kuruluşları ile birlikte protesto edildi.

Çin’in Uygur Türklerine karşın yaptığı zorunlu uygulamalar protesto edilerek, yapılan baskılar kınandı.Avrupa'da yaşayan Uygurlar  tarafından organize edilen protesto gösterisine, Türk sivil toplum kuruluşları da tam destek vererek, yapılan baskıların son bulması gerektiğini vurguladılar., yapılan açıklamalarda, Çin hükümetinin, Müslümanların oruç tutmasını ve namaz kılmasını yasaklayarak, baskıcı politikalar yürüttüğünü ifade edildi.

Belçika Uygurlar Derneği Başkanı Abdİmutalıp Imerov, burada yaptığı açıklamada, Çin hükümetinin, Müslümanların oruç tutmasını ve namaz kılmasını yasaklamak için baskıcı politikalar yürüttüğünü; Çin hükümetinin sistematik olarak Uygur Türklerini toplumda ve iş alanında dışladığını söyledi.

Brüksel'de bine yakın Türk vatandaşının katıldığı gösteride Türk ve Uygur bayrakları sallandı. Protestoda Katil Çin ve Uygur Türkleri'ne Özgürlük sloganları atılarak Tekbir getirildi ve dualar edildi.

Düzenlenen protestoya katılan Belçika UETD Başkan Yardımcısı Aykan Topal ve diğer vatandaşlar zulüme 'dur' demek için burada bir araya geldiklerini ve dünya genelinde zulümlerin durmasını istediklerini dile getirdiler. Yapılan protesto sonunda kalabalık sessizce dağıldı.


  • Kaynak:
  • Etiketler:

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için