• 12.06.2018
  • 2340 defa okundu

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Doğu Türkistan’daki Müslüman Türklerin durumuyla ilgili bir mesaj yayımladı. Doğu Türkistan’ın Türk Dünyasının kanayan yarası olduğunun altını çizen Başkan Can, “Doğu Türkistan Çin zulmü altında inim inim inliyor.

Özellikle aziz mübarek Ramazan ayında bu zalim Çin’in bu eziyetleri daha da çok artıyor. Bugün Doğu Türkistan’da Türk Müslüman kardeşlerimiz akla hayale gelmedik işkencelere ve zalimliklere maruz kalmaya devam ediyorlar. Bu zulüm Türk dünyasının bir kanayan yarası. Müslüman aleminin bir kanayan yarası. Sanki zulme uğrayanlar Türk olunca yeterince gündem oluşturamıyorlar. Bugün İslam Coğrafyalarında Müslümanların maruz kaldıkları haksızlıklara, ölümlere, işkencelere tepki veriyoruz.
Elbette vereceğiz. Ama bunlara tepki verenlerin kalabalıkları maalesef konu Doğu Türkistan olduğunda göremiyoruz yada tepkilerini duyamıyoruz. Doğu Türkistan’dan çok acı haberler geliyor. Burada söyleyemeyeceğim kadar oradaki Türk ve Müslümanlar işkencelere zindanlara maruz kalıyorlar ve tüm dünya buna tepkisiz. Dünyayı anlıyoruz ama sürekli birlik beraberlik çağrısı yapan İslam alemi neden Çin’e hak ettiği oranda tepki göstermiyor? Yoksa konu Türkler olunca ümmetten sayılmıyorlar mı? Neden susuyor İslam alemi?
Dünya üzerindeki tüm Türklerin artık bu Doğu Türkistan davasına sahip çıkmasının vakti gelmiştir ve geçmektedir. Zalim Çin bölgede soydaşlarımıza akla hayale gelmedik işkenceler yapmakta ve katletmektedir. Ne zaman kendimize geleceğiz? Doğu Türkistan yalnız değildir. Bunu göstermemizin vakti gelmiştir” dedi.

  • Kaynak: http://mersinakdeniz.com/baskan-can-dogu-turkistan-yalniz-degildir-49417.html
  • Etiketler: Çin,Doğu Türkistan,Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için