• 1.04.2019
  • 4455 defa okundu

Avusturya'nın başkenti Viyana'daki AGİT bünyesinde iki gün sürecek "Hoşgörü ve Ayrım Gözetmeme İlkelerinin Yükseltilmesi, Din ve İnanç Özgürlüğünün Teşvik Edilerek Korunması" başlıklı konferans başladı.

Konferans’ta Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Dış ilişkiler sorumlusu Seyit Abdulkadir Tümtürk ve EMİSCO Sözcüsü Veysel Filiz ve ekibi iştirak etmişlerdir.

Doğu Türkistan davasının dünyanın kabul etmiş olduğu sivil kuruluşları olan BM,AB parlamentosu,AGİT gibi sivil toplum kuruluşlarında Doğu Türkistan davasını anlatmaya çalışan Doğu Türkistan Milli Meclisi ve Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma derneği bu konuda her türlü engellere rağmen haklı davamızı anlatmaya devam etmektedir.

Çin devletinin Doğu Türkistan politikası ve Uygurların sorunlarını bu toplantı esnasında dile getirme fırsatı yakaladık. AB Dini Özgürlük özel elçisi Jan Figel ile bire bir görüşme imkanı sağlayarak kendilerine Çin’in Uygur Türklerine ( Doğu Türkistan’da ) yapmış olduğu ayrımcılık ve inanç özgürlüğüne getirdiği kısıtlamalarla ilgili bilgilendirme notumuzu ve hazırladığımız raporu sunduk rapor konusunda en kısa zamanda kendilerine bilgi verileceğini iletti.

AGİT Müslümanlara Karşı Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılıkla Mücadele Özel Temsilcisi Büyükelçi Prof. Dr. Mehmet Paçacı ile de bire bir görüşme imkanı elde ettik. Doğu Türkistan’daki sorunları dile getirerek Çin’in toplama kampları hakkında bilgilendirdik


 (Jan Figel)
(Mehmet Paçacı)

 

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,AGİT,Avusturya,ve EMİSCO ,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için