• 09.10.2019
  • 461 defa okundu

ABD, Çin’in Şincan Uygur Özerk Bölgesi‘ndeki Müslüman azınlığa yönelik kötü muamele ve hak ihlallerinden sorumlu tuttuğu 28 kuruluşu kara listeye aldı.

Amerikan Ticaret Bakanlığı, bu kuruluşların “Çin’in baskı, keyfi toplu tutuklama ve Uygurlar’a, Kazaklar’a ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik yüksek teknoloji ile gözetleme politikasının hayata geçirilmesindeki insan hakları ihlalleri ve kötü muamele uygulamalarıyla ilişkili” oldukları için yaptırıma maruz tutulduklarını duyurdu.

Listede, 19 kamu işletmesi ile dokuz ticari firma bulunuyor. Bunlar arasında, Şincan Polis Koleji, Şincan’daki kamu güvenliği bürosu ile Hikvision, Dahua Teknoloji ve Megvii Teknoloji gibi yüz tanıma teknolojilerinde gelişmiş gözetleme teçhizatları satan şirketler var.

Ticaret Bakanlığı’nın kararı uyarınca bu şirketler Vaşington’un izni olmadan Amerikan yapımı ürün, hizmet ve mal satın alamayacak.

  • Kaynak: https://medyascope.tv/2019/10/08/abd-uygurlara-kotu-muameleden-sorumlu-tuttugu-28-cinli-kurulusu-kara-listeye-aldi/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,ABD,Hikvision, Dahua Teknoloji ve Megvii Teknoloji

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için