• 5.07.2020
  • 379813 defa okundu

Katil Çin devletin 5 Temmuz 2009 yılında Uygur halkının demokratik hak arayışını kanlı bir şekilde bastıran yüzlerce kardeşimizi şehit eden katil Çin devletini kendilerinin dünyaya ikramı olan korana virüs tedbirleri yüzünden Kayseri Cumhuriyet meydanında bir basın açıklaması ile Türk kamuoyunu tekrar bilgilendirdik.

Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk’ün kısaca 5 Temmuz 2009 olaylarından bahsederek günümüzde Doğu Türkistan’ın iç acıcı durumunu dile getirdi, tüm dünyanın Doğu Türkistan’daki soy kırıma sessiz kalındığını Türklük aranıyorsa orda olduğunu,Müslümanlık aranıyorsa orda olduğunu insanlık aranıyorsa orda olduğunu niçin hür dünyanın ve İslam alemi Türklük aleminin sessizliğinin sebebini sordu.

Korona Virüs bahanesi ile milyonlarca Doğu Türkistan’lının akıbetlerinin belli olmadığını toplama kamplarında bulunan kardeşlerimizden hiçbir haber alınamadığını dile getirmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin Suriyeli vatandaşlara sunulan hizmetlerden maalesef ülkemizde yaşamakta olan sayıları yaklaşık 4000 olan kardeşlerimizin ikame belgelerinin hala olmadığını onların devletin sağlamış olduğu sağlık hizmetlerinden faydalanamadığını söylemiştir.

Kayseri Cumhuriyet meydanında gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimize Mazlumder başkanımız sayın Ahmet Taş başta olmak üzere İHH Kayseri yönetim kurulu üyeleri,Alperen Ocakları,olmak üzere yönetim kurlu üyelerimiz ve Doğu Türkistan dostlarımız iştirak etmiştir.


  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Kayseri

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için