• 26.09.2018
  • 2470 defa okundu

Kanada, özellikle Müslüman Uygurlara karşı işlenen insan hakları ihlalleri nedeniyle Çin’e çağrıda bulundu.

Başbakan Justin Trudeau, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun oturum aralarında yaptığı açıklamada, ” Her dünya lideriyle, özellikle de insan hakları konusunda endişe duyduğum her yerde, insan haklarını gündeme getiriyorum” dedi.

BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Komite tarafından yapılan tahminlere göre, Çin yönetimi bir milyondan fazla Uygur ve diğer Müslüman azınlıklardan Doğu Türkistan bölgesindeki toplama kamplarında gözaltına aldı.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Çinli mevkidaşı Wang Yi ile bir araya geldiğini ve “Uygurların meselesini gündeme getirdiğini” söyledi.

“Özgür yaşayan bizler, özgür olmayan insanlar için ayağa kalkma zorunluluğumuz var” dedi.

Pekin, BM raporlarını kabul etmedi ve eylemlerin Pakistan sınırındaki aşırılık ve terörizmle mücadele etmek için gerekli olduğunu söyledi.

Çin’deki yetkililer, hem resmi belgeler hem de tutukluların ifadelerine rağmen, büyük kampların varlığını uzun zamandan beri kabul etmiyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Cuma günü Pekin’in dini baskısını kınadı.

Pompeo, “Yüzlerce binlerce ve muhtemelen milyonlarca Uygur, şiddetli siyasi telkinlere ve diğer korkunç tacizlere katlanmak zorunda kalıyor” dedi.

Bölgedeki pek çok Müslüman, Pekin’i dini ve kültürel baskılarla suçladı.

  • Kaynak: https://asyaninsesi.com/kanada-uygur-muslumanlari-icin-cine-cagrida-bulundu/
  • Etiketler: Ddoğu TürkistanÇin.uygur.Kanada.Justin Trudeau.ABD. Mike Pompeo

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için