• 08.06.2018
  • 1212 defa okundu

Milli Birlik ve Kardeşliğe Çağrı Federasyonu Sivas il Başkanı Rüstem Coşkun, Çin hükümetinin Türkistan’daki Müslümanları taciz etmek için her yolu denediğini belirterek, “İslam coğrafyası, Suriye'de savaş, Mısır'da siyasi kaos ve katliamlar, Burma'da Budist çetelerin terörü ile zor günler geçirirken, Çin’in zulmü altında ezilen Doğu Türkistan'daki Uygurlar ise dünyanın sessizliğinin gölgesinde ayakta kalma mücadelesi vermeye devam etmektedir” dedi.

Milli Birlik ve Kardeşliğe Çağrı Federasyonu Sivas il Başkanı Rüstem Coşkun, Suriye, Filistin derken Doğru Türkistan’dan da gelen acı haberlerin yürekleri dağladığını söyledi.Çin'in Türkistan’daki halka uyguladığı zulmün her geçen gün daha da arttığını aktaran Coşkun, “Zulmün en önemli sebebi halkın Müslüman olmasından kaynaklıdır. Çünkü komünist Çin, bölge üzerindeki hâkimiyet ve sultasını kuvvetlendirmeye karşı en büyük engel olarak halkın İslami kimliğini görmesidir” dedi.

Doğu Türkistan’daki katliamlara tepki göstermeyerek, duyarsız kalan İslam birliğine eleştirilerde bulunan Coşkun, “Halkı dininden vazgeçirmek için her türlü yıldırma ve baskı yöntemini kullanan Çin’in, masum Müslüman halkı dünyanın gözleri önünde acımazsızca katletmektedir. Doğu Türkistan’da, camilerin yıkıldığı, toplu ibadetlerin yasaklandığı, Kuran kurslarının kapatıldığı ve bölgeye yerleştirilen Çinlilerin, Müslümanları taciz etmek için her yolu denemektedir.

Günümüzde Müslüman halka uygulanan sindirme ve baskı yöntemlerinden biri ise eğitim alanında kendini gösterdi. İslam coğrafyası, Suriye'de savaş, Mısır'da siyasi kaos ve katliamlar, Burma'da Budist çetelerin terörü ile zor günler geçirirken, Çin’in zulmü altında ezilen Doğu Türkistan'daki Uygurlar ise dünyanın sessizliğinin gölgesinde ayakta kalma mücadelesi vermeye devam etmektedir. Çin işgal yönetimi Doğu Türkistan'da çoğunluğu elinde bulunduran Müslüman Türklere yönelik baskılar uyguluyor ve kimseye aldırmadan büyük katliamlar yaparak bölge halkına zulüm ediyor.

Urumçi'de yaşları 7-12 arasında iki yüze yakın çocuk yasadışı dinî eğitim aldıkları gerekçesiyle hapis yattı. Uygur gençleri asılsız iddia ve isnatlarla sorgusuz-sualsiz kurşunlanıyorlar” ifadelerini kullandı.Yaşanan katliamlara çocukların daha çok maruz kaldığını hatırlatan Başkan Coşkun, çocukları acımasızca işkenceler ile öldüren çetelere bir an evvel dur denmesi gerektiğini belirterek, Başta İslam ülkeleri olmak üzere Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu durumu gündeme taşımasını istedi.

  • Kaynak: http://sivasmemleket.com.tr/mobil/haber/45698/uygurlar-ayakta-kalma-mucadelesi-veriyor.html
  • Etiketler: Çin,Doğu Türkistan,Uygur,Milli Birlik ve Kardeşliğe Çağrı Federasyonu Sivas,Suriye, Filistin, Recep Tayyip Erdoğan

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için