• 20.06.2019
  • 420 defa okundu

İYİ Parti Milletvekili Aydın Adnan Sezgin’in Doğu Türkistan’daki Çin zulmünün araştırılması için verdiği soru öneresi AKP’nin ‘ret’, MHP’nin ‘çekimser’ oylarıyla reddedildi.

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin'in, partisinin 22 vekilinin imzasıyla Meclis’e verdiği Doğu Türkistan hakkındaki araştırma önergesi AKP ve MHP engeline takıldı.

‘Yeniden Eğitim’ adı altından milyonlarca Türk’e Çin hükümeti tarafından uygulanan sistematik baskının incelenmesi, Çin yönetimi tarafından gerçekleştirilen ağır ve kitlesel insan hakları ihlallerinin araştırılıp aydınlatılması ve Türkiye’nin katkı sağlayabileceği konuların belirlenmesi için verilen araştırma önergesinde;

“Çok sayıda uluslararası örgüt ve devlet yüksek sesle itirazını dile getirirken, Türkiye’de iktidar maalesef konuyu seslendirmekten geri durmakta, esef verici gelişmelere tepki vermemektedir. Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili soru önergelerine özensiz ve yetersiz yanıtlar vermekte, uluslararası örgütlerdeki toplantılarda bu ağır zulüm ve baskı kifayetsiz tarzda adeta ürkek bir üslupla dile getirilmektedir.” İfadelerine yer verildi.

  •  

  • Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/dogu-turkistandaki-zulum-arastirilsina-akp-mhp-engeli-238897h.htm
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,AK Parti,İYİ Parti,MHP,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için