TÜRKİSTAN KÜLTÜR KOMPLEKSİ İMZA TÖRENİ

Akp,Temel Karadeniz,Zeytinburnu,İlyas Saka,Yakup Can,Abdulvahap Kılıç,Ekbar Yassa,Abdulmetin KeskinMesut PekcanKüçükçekmece Belediye Başkanlığı Nikah sarayında Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay’ın öncülüğünde düzenlenen toplantıya Küçükçekmece Ak Parti ilçe başkanı Temel Karadeniz , Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı İlyas Saka ,Doğu Türkistan Göçmenler Derneği Başkanı Yakup Can , Kazak Türkleri Vakfı Başkanı Abdulvahap Kılıç , Türkistanlılar Derneği Başkanı Ekber Yassa , Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı Ramazan Yüksel , Kırgız Türkleri Derneği Başkan Yard. Abdulmetin Keskin , Noğay Türkleri Derneği Başkanı Mesut Pekcan ve çok sayıda Türkistanlıların katılımıyla İstanbul’un Halkalı semtinde Küçükçekmece Belediyesinin desteğiyle “Türkistan Kültür Merkezi “ Kurulacağını müjdesini Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay verdi.

10 Haziran 2011, 10:59

Küçükçekmece Belediye Başkanlığı Nikah sarayında  Küçükçekmece Belediye Başkanı  Aziz Yeniay’ın öncülüğünde düzenlenen toplantıya  Küçükçekmece Ak Parti ilçe başkanı Temel Karadeniz , Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı İlyas Saka ,Doğu Türkistan Göçmenler Derneği Başkanı  Yakup Can , Kazak Türkleri Vakfı Başkanı Abdulvahap Kılıç , Türkistanlılar Derneği Başkanı Ekber Yassa , Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı Ramazan Yüksel , Kırgız Türkleri Derneği Başkan Yard. Abdulmetin Keskin , Noğay Türkleri Derneği Başkanı Mesut Pekcan ve çok sayıda Türkistanlıların katılımıyla İstanbul’un Halkalı semtinde Küçükçekmece Belediyesinin desteğiyle “Türkistan Kültür Merkezi “ Kurulacağını müjdesini Küçükçekmece Belediye Başkanı  Aziz Yeniay verdi.

Aziz Yeniay konuşmasında  Türkistanlı  kardeşimiz olan Samet Güder beyin evinde misafir olarak ağırlandığım esnada kazak aksakalları ile sohbetim esnasında dile gelen  ve Türkistanlı camianın toplanabileceği bir mekanlarının olmadığını bu konuda sayın başbakanımızdan sizin aracılığınıza talep ediyoruz dediler  O ğün bu gündür aradan 8 yıl geçti, bu güne nasipmiş bizde Sayın Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan beye ilettim. Belediyemiz bünyesinde  Türkistan Kültür Merkezi yapılabilecek bir yer olduğunu bunu Türkistanlı kardeşlerimize tahsis etmek istediğimizi  kendilerinin  onayı gerektiğini söyledim Başbakanımız hiç düşünmeden hemen Türkistanlı Kardeşlerimize tahsis ediniz, dedi hatta Türkistan Kültür Merkezini de inşa etmek talimatını da verdi . Bu vesile ile en kısa zaman diliminde temelini atarak bitireceklerini ve Türkistanlı aksakalların kurdelelerini keseceklerinin müjdesini verdi.
Doğu Türkistan Göçmenler Derneği Başkanı Yakup Can Konuşmasında,  Türkistan Kültür Merkezinin müjdesini sayın Belediye Başkanımız  Aziz Yeniay beyden almak bizleri son derece mutlu etti. Başta Başbakanımız  Sayın Recep Tayip Erdoğan beye ve bu müjdeli haberi bizlere vermede emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz .
Daha sonra Kazak Türkleri folklor grubu ve Kazaklar, Kırgızlar gibi bütün Türkistanlıların özgün sesi olan
 Bünyamin  Aksungur veMustafa Buyurganın konserleriyle son buldu …Yorumlar

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.


Bu Habere Yorum Yazın

Yorum yazabilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Bu sayfadan ücretsiz üye olabilir, zaten üyeyseniz bu sayfadan giriş yapabilirsiniz.

GÖKBAYRAK DERGİSİ

ÜYE GİRİŞİÜcretsiz üye olmak için tıklayın.

Abonelik Başvuru Formu

TARİHTE BU AY

  • 06 Ağustos 1947 - Ünlü Kazak Şair Tancarık Codıoğlunun Vefatı
  • 13 Ağustos 1966 - Çinlilerce Kültür Hareketinin Başlangıcı Yüzbinlerce El Yazması Kitapların Yakılması
  • 26 Ağustos 1970 - Polat Turfani'nin Vefatı
  • 27 Ağustos 1949 - Ahmet Can Kasim A.abbas Delil Han Şehit Edilişi

SON YORUMLANANLAR

E-POSTA LİSTESİ


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi. Tüm hakları saklıdır.

web tasarım