Mart 2007 tarihinde Doğu Türkistan hareketi, özellikle DUK (Dünya Uygur Kurultayı) ile ilgili önemli gelişmeler kaydedildi. DUK'un faaliyetleri ve DUK'un her geçen gün daha da artan uluslar arası etkisinden endişelenen Çin Yönetimi, DUK'a ve lideri Rabiye KADİR Hanım aleyhine saldırılarını bir kez daha siyasi suikasta dönüştürerek karalama kampanyası başlattı.

Mart ayında uluslar arası siyasi sahnelerde ve kültür sanat, toplumsal alanlarda da DUK'un başkanlığında ya da DUK'a bağlı teşkilatların organizeleri ile bir çok faaliyetler düzenlendi. BM İnsan Hakları toplantısında Rabiye KADİR hanımın başkanlığında DUK liderleri Doğu Türkistan meselesini bir kez daha detaylı olarak anlatma fırsatına kavuştu.

 

Aşağıda DUK ve bağlı teşkilatların Mart ayında yürüttüğü faaliyetleri özet olarak dikkatlerinize sunduk.

6 Mart 2007 Çin Hükümetinin Avrupa Parlamentosundaki temsilcisi Avrupa parlamentosuna mektup yazarak, DUK ve bünyesindeki teşkilat liderlerini terörizm ile suçladı. Rabiye KADİR Hanımı terörizm ile karalamakla yetinmeyerek, dış ülkelerde faaliyet gösteren tüm Uygur teşkilatlarını da terörist faaliyet göstermekle suçladı. Ancak Çin'in bu tavrı uluslar arası kamuoyunun tepkisine yol açtı. Bu nedenle 20 Mart Temsil Edilmeyen Milletler ve Halklar Örgütü (UNPO), Tehdit Altındaki Halklar Derneği (Society for Threatened Peoples), Çin İnsan Hakları Örgütü (Human Rights in China), Adalet Barış Örgütü (No Peace fVithout Justice), Rafto Vakfı; (The Rafto Foundation), Radikal Partisi ( Non-violent Radical Party ), İnsan Hakları Evi Vakfı (Human Rights House FoundationKültürler arası birleşme hareketi (UNITEDfor Intercultural Action) gibi uluslar arası sekiz teşkilat ortak basın toplantısı düzenleyerek, Çin Hükümeti'nin uydurmalarını eleştirdi ve suçlamaları reddetti.

 

8 Mart 2007 DUK Kadınlar Kolu "8 Mart Kadınlar Günü" dolayısıyla basın toplantısı düzenleyerek, Doğu Türkistan ve dış ülkelerdeki bütün Uygur Kadınlarının bayramını tebrik etti ve kadınları Doğu Türkistan bağımsızlık mücadelesi yolunda fedakarlık göstermeye çağırdı.

 

lO.Mart 2007 Tibet İnkılabının 48. yıl dönümü dolayısıyla, 10 Martta Tibet'i Savunma Teşkilatının düzenlemesiyle Almanya'nın Berlin ve Münih kentlerinde eş zamanlı olarak gösteri yapıldı. Bu gösteriye DUK'un tertiplemesiyle bazı Doğu Türkistanlılar da katıldı. Saat 5 ten 6 ya kadar Odeonsplatz meydanında düzenlenen bu gösteri ile ilgili ve Çin'deki insan hakları durumu hakkında bilgi verildi ve imza toplama faaliyetleri uyuşturuldu.

Gösteride Doğu Türkistan'ı temsilen DUK Genel Başkan Yardımcısı Askar CAN söz alarak, Çin Hükümetinin Doğu Türkistan'da uygulamakta olduğu insan hakları ihlallerini sert bir dille eleştirdi. Gösteri sırasında DUK tarafından hazırlanan 500 parçadan fazla bildiri dağıtıldı.

 

10Mart2007Kanada'nm Vancouverkentinde "Tibet Vancouver Cemiyeti" tarafından Çin konsolosluğu önünde protesto düzenlendi. Protestoya Kanada'daki değişik sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra yaklaşık 300 kişi katıldı. Ömer can BÖRE başta olmak üzere Doğu Türkistanlı Uygurlar da davetli olarak katıldı. Doğu Türkistan halkı ile Tibet halkının aynı kaderi paylaştıklarını , Tibet bağımsızlık hareketini de destekleyeceklerini belirtti.

 

11 Mart 2007 DUK genel sekreterliği Uygur liderlerini eğitimden geçirme programı hakkında son duyurusunu yayınlayarak, Doğu Türkistan Milli Davasını daha da güçlendirme, milli dava safmdaki siyasi faaliyetçilerin mesleki düzeylerini yükseltme ve Doğu Türkistan meselesinin uluslar arası hukuk normları çerçevesinde çözüme kavuşturma adımını hızlandırmak amacıyla, "Uygur Liderlerini Eğitme Kursu" için oluşturulacak hazırlık çalışmaları hakkında bilgi verdi

 

24 Mart 2007 DUK'na bağlı Avrupa Doğu Türkistan Birliği tarafından Almanya'nın Münih şehrinde "Avrupa'da Nevruz" akşamı düzenlendi. Bu faaliyete Münih şehri ve Almanya'nın diğer şehirlerinde yaşayan Uygurların yanı sıra diğer komşu ülkelerde yaşayan Uygurlar da katıldı. Bu faaliyeti Norveç Uygur Komitesi, İsveç Uygur Komitesi, Hollanda Doğu Türkistan Vakfı gibi örgütler özel olarak sanatçıları göndererek yürekten destekledi. Salonu yüzlerce kişi doldurdu. "Avrupa'da Nevruz" akşamına yine Amerika'nın MÜNİH konsolosu, Kazakistan'in Belçika büyükelçisi, Almanya'daki Uluslar arası kuruluşlar ve Türk İslam teşkilatlarının temsilcileri katıldı.

 

20 Mart 2007 DUK lideri Rabiye KADİR hanım basın toplantısı düzenleyerek, DUK adına Doğu Türkistan ve dış ülkelerdeki bütün Uygur halkının Nevruz Bayramını tebrik etti. Rabiye KADİR hanım konuşmasında "biz her sene NEVRUZ Bayramını sevinçle ve umutla kutlamalıyız. Bununla beraber vatan içerisinde zulüm altında yaşayan kardeşlerimizi de unutmamamız gerekli. Biz mutlaka bu yeni dönemde yeni iradeye sahiplenmekle beraber, halkımız için çok zor ve meşakkatli hizmetlere bel bağlamalıyız. Ben vatan içerisinde ve dış ülkelerde yaşayan bütün kardeşlerimin bir gün Doğu Türkistan'da toplanarak sevinç ve özgürlük içerisinde "NEVRUZ 'u" Uygur halkına yaraşır bir şekilde kutlamasını umud

ederim, dedi.

 

2 Mart 2007 İsveç Uygur Komitesi (DUK) liderleri, İsveç iktidar partisinin temsilcisi Mien HİNDERS hanımla DUK ofisinde görüştü. Görüşmede DUK üyesi Abduşükür, başkan yardımcıları Mahinur HASANOVA, Perhat İBRAHİMOVA, sekreter Abduşükür SAMSAK ve Gençlik kolları başkanı Abdumecid TURDEYEV katıldı.

Görüşmede DUK lideri Abduşükür efendi Doğu Türkistan halkının şimdiki durumu ve İsveç'te yaşayan Uygurların durumu hakkında kısaca bilgi verirken, Doğu Türkistan meselesine acil sahip çıkılmasını talep etti. Modratlar partisinin temsilcisi Uygurların İsveç'te yürüttükleri faaliyetlerini destekleyeceklerini bildirdi ve bundan sonra da devamlı görüşmek istediklerini ve Uygurlar hakkında kendilerini gerekli kaynaklarla temin etmelerini vurguladı.

 

3 Mart 2007 DUK'un girişimi ile İsveç Uygur Komitesi, Uygur gençlerini yetiştirme programını ilan etti. Bu program çerçevesinde gençlere Uygur dili, kültürü ve tarihinden bilgiler verilecek.

 

9 Mart 2007 İsveç Uygur Komitesi Gençlik Kolları, iletişim Bölümü ile ortaklaşa 8 Mart Kadınlar Gününü tebrikleş faaliyeti düzenlendi. İsveç Uygur Komitesi (İUK) lideri Abduşükür efendi, DUK lideri ve Uygurların manevi annesi Rabiye Kadir hanımın tebrik mektubunu okudu ve selamını iletti.

 

9 Mart 2007 Hollanda Doğu Türkistan Vakfı ve Gençlik Komitesi üyeleri Hollanda'nın Denhaag kentinde Irak Türkmenleri Teşkilatının başkanlığında düzenlenen geniş katılımlı protestoya katıldı. Hollanda'daki Uygurlar Irak Türkmenlerine kardeşlik duygularını ifade etmekle birlikte dünyadaki ezilen ve zulüm altında yaşayan milletlerin özgürlüğü için birlikte mücadele ederek, dünyadaki ezilme ve horlanmaya karşı ortak gayesini ortaya koydu.

 

18 Mart 2007 (Pazar günü) Hollanda Doğu Türkistan Vakfı ve DUK Gençlik Kollarının düzenlemesiyle Uygur milletinin geleneksel bayramlarından biri olan Nevruz Bayramı kutlandı. Kutlamada öncelikle vatanımız Doğu Türkistan'ın özgürlüğe kavuşması yolundan şehit olan şehitlerimizin ruhuna kuran okundu ve vatanımızın istiklaline kavuşması için dua edildi.

 

24 Mart 2007 Uygur Amerikan Derneğinin düzenlemesiyle Washington'da, Belçika Uygur Topluluğunun düzenlemesiyle Brüksel'de, 25 Mart İsveç Uygur Komitesinin düzenlemesiyle Stockholm'de, Norveç Uygur Komitesinin düzenlemesiyle Oslo'da Nevruz Bayramını kutlama törenleri düzenlendi.

DUK lideri Rabiye KADİR hanım başkanlığında, Bşk. yardımcılarından Askar CAN, İcra Kurulu Bşk. Alim SEYTOFF, İcra Kurulu Bşk. Yar. Ablikim İDRİS, Gen. Sek. Dolkun İSA'dan oluşan heyet 26 Mart'tan 29 Mart'a kadar İsveç'te ziyaretlerde bulundu. Ziyaret sırasında DUK heyeti BM insan Hakları komisyonunun toplantısına katıldı. Ayrıca İsviçre hükümet yetkilileri, milletvekilleri, basın ve İnsan hakları örgütleri yetkilileri ile görüşme yaptı ve Doğu Türkistan'ın siyasi, ekonomik, kültür ve dini konulardaki durumu ile ilgili bilgi verdi. Bu çerçevede Doğu Türkistan meselesine destek ve yardım arayışlarında önemli adımlar atıldı. W^ 26 Mart 2007 BM binasının E 27 salonunda saat 12.00 den 14.00'e kadar özellikle Çin'deki insan hakları ihlalleri ile ilgili bir toplantı düzenlendi. Toplantıda ilk olarak Rabiye KADİR hanım konuşma yapmak üzere kürsüye davet edildi. Rabiye KADİR hanım, 30 dakikayı geçen konuşmasında uluslararası toplumu Çin hükümetine baskı uygulamaya ve Uygur insan hakları meselesini desteklemeye çağırdı. Ondan sonra sırasıyla Tibet ve Çinli Demokratların temsilcileri de birer konuşma yaptılar. Toplantıya ayrıca bir çok ülkenin diplomatları, uluslar arası İnsan haklan örgütlerinin temsilcilerinin yanı sıra insan hakları sempatizanlarından oluşan yoğun bir kalabalık katıldı.

DUK tarafından hazırlanan "Doğu Türkistan'da İnsan Hakları İhlalleri" konulu rapor ve Rabiye KADİR hanımın konuşma metni toplantı sırasında dağıtıldı.

 

26 Mart 2007 öğleden sonra, Rabiye KADİR hanım Fransız gazeteci Sylvie LASSERRE hanımın ziyaretini kabul etti. 3 saati geçen bu ziyarette Rabiye KADİR hanım, Sylvie LASSERRE hanım'ın Doğu Türkistan, ailesi ve öz geçmişine ait sorularına detaylı bir şekilde cevap verdi.

 

26 Mart 2007 akşamı, Rabiye KADİR hanım Cenevre'deki Excelsior otelinde, Sınırsız İnsan Hakları Örgütü (HRWF)'ün temsilcisi Jim THOMAS ile görüştü ve Doğu Türkistan'daki İnsan Haklan ihlalleri ile ilgili bilgi verdi, ayrıca DUK ile HRWF'in bundan sonraki işbirliği konusunda fikir alış verişinde bulundu.

 

26 Mart 2007 akşamı, BM ve Uluslar arası örgütler ile görüşmeler tamamlandıktan sonra, Rabiye Kadir hanım başkanlığında DUK liderleri 2. Dönemki kurultaydan günümüze kadar faaliyetleri değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda şimdiye kadar yürütülen faaliyetlerin artı ve eksileri gözden geçirildi. Bundan sonraki faaliyet planları tartışıldı ve önümüzdeki günlerde açılması planlanan Yönetim Kurulu Toplantısının gün tarihi, karara bağlandı.

 

27 Mart 2007 Rabiye KADİR hanım başkanlığındaki DUK heyeti, UAÖ' nün daveti üzerine İsviçre'nin başkenti BERN şehrine geldi ve UAÖ' nün liderleri ve İsviçre hükümet yetkilileri ile görüştü. Görüşmede Rabiye KADİR hanım Uygurların günümüzdeki sorunları hakkında bilgi verdi ve İsviçre hükümeti ile Parlamentosunun Uygurların insan hakları meselesine dikkat çekmesini talep etti. Yetkililer de İsviçre ile Çin hükümeti arasında 15 yıldan beri İnsan Hakları ve ihlalleri konusu diyalogu devam etmekte olduğunu, bu görüşmede kendilerinin Uygur insan hakları meselesinde birçok yeni bilgilere sahip olduklarını, bundan sonra Çin hükümeti ile görüşmelerinde Uygur meselesine özellikle dikkat çekeceklerini belirttiler. Rabiye KADİR hanım da DUK tarafından hazırlanan Doğu Türkistan İnsan Hakları sorununa ait raporu takdim etti.

 

27 Mart 2007 BERN'deki görüşmelerin ardından, DUK heyeti İsviçre'nin ZÜRİCH'e doğru yola çıktı ve saat 4'te ZÜRİCH'e ulaştıktan sonra İsviçre'nin en büyük gazetesi 'Yeni ZÜRİCH Gazetesi"ni ziyaret etti. Ayrıca Rabiye KADİR hanım basın toplantısı düzenledi. Rabiye KADİR hanım yine 'Yeni ZÜRİCH" Gazetesinin ünlü muhabiri Oswald ITEN'm 2 saati geçen ziyaretini kabul ederek, Doğu Türkistan meselesi ve kendisi hakkındaki sorularını yanıtladı.

 

27 Mart 2007 akşamı, İsviçre Doğu Türkistan Derneği başkanı Karahan ENDİLİ başkanlığında DUK heyeti İsviçre'deki Doğu Türkistanlıları ziyaret etti. Rabiye Kadir hanım vatandaşlardan hal hatır sordu, özellikle siyasi sığınma işlemleri henüz sonuçlanmamış olan yurttaşlar hakkında önemli bilgiler edindi ve siyasi sığınma işlemlerinin daha hızlı bir sonuca ulaşması için elinden geleni yapacağını belirtti. Görüşmelerde yine Doğu Türkistan davasını İsviçre'de daha da güçlendirme hakkında da tartışıldı.

 

28 Mart 2007 plana uygun olarak, DUK heyeti yine Zürich'e geri dönerek, İsviçre Milletvekilleri ile görüştü. İsviçre Milletvekili, Avrupa Parlamentosunu genişlemeden sorumlu üyesi ve "Barış İçin Mücadele Eden Bin Kadın" hareketinin lideri Ruth-Gaby Vermot hanım, Rabiye Kadir hanımın şerefine öğlen yemeği verdi. Yemek sırasında Rabiye Kadir hanım Ruth Gaby Vermot hanım ile Doğu Türkistan, Çin ve uluslar arası sorunlar hakkında sohbet etti. Ruth-Gaby Vermot hanım, İsviçre Parlamentosunda Uygur meselesini dile getireceğini, İsciçre'deki Uygur Mültecileri meselesini yakından izleyerek, çözüme kavuşturulması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti,ayrıca Rabiye Kadir ile tanıştığından büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. Rabiye KADİR hanım Doğu Türkistan'daki insan hakları hakkında rapor teslim etti.

 

28 Mart 2007 İsviçre milletvekilleri ile görüşmeler tamamlandıktan sonra, DUK heyeti yine Cenevre'ye geri döndü. Rabiye KADİR hanım başkanlığındaki heyet BM binasında BM insan hakları genişlemesinin dini işlerden sorumlu özel temsilcisi JAHANGİR hanım ile görüştü. Bir saat devam eden görüşmede, Rabiye Kadir hanım Çin hükümetinin 57 yıldan beri Doğu Türkistan'da uygulamakta olduğu dini zulümleri delilleri ile detaylı ortaya koydu. Rabiye KADİR hanımın konuşmasını detaylı bir şekilde dinleyen JAHANGİR hanım, Çin'deki din konusunda çok kaygı duymakta olduğunu, Uygur Müslümanlarına uygulanan dini baskılardan haberdar olduğunu, bu konuda Çin hükümeti ile görüşmekte olduğunu ve dini meseleleri incelemek üzere Çin'e inceleme heyeti göndereceklerini belirtmekle beraber, kendilerinin devamlı yeni bilgiler ile temin edilmesini talep etti.

  • 900 defa okundu.