Seyit TÜMTÜRK 
Dünya Uygur Kurultayı 
Başkan Yardımcısı

Hür ve bağımsız dünya. Demokrasi ve insan hakları mücadelesi veren dünya. İnandığımız, savunduğumuz ve yolunda bütün engelleri göze aldığımız tüm insanlık değerleri, en büyük terörist örgüt olan Çin Halk Cumhuriyeti tarafından bir kez daha ayaklar altına alınmaktadır.
Rafto ödülü sahibi ve 2006 nobel barış ödülü adayı, Dünya Uygur Kurultayı (DUK) başkanı Rabiye Kadir Hanımın oğlu Abdulhekim Abdurrahim Çin hükümeti tarafından rehin alındı. Fidye olarak ta; Doğu Türkistan gerçeğini dünya kamuoyuna anlatmayı durdurması, Doğu Türkistan’lılara uygulanan soykırımı unutması ve unutturması istenmektedir. Rabiye Hanımın Kasım 2006’da Dünya Uygur Kurultayı başkanlığına aday olduğu gün 3 çocuğu Çinliler tarafından tutuklandı. Daha sonra 2 çocuğu serbest bırakıldı. Ancak Abdulhekim Abdurrehim, hiçbir suçu yokken, yalnız Sayın Kadir’in faaliyetlerine engel olmak, milletine hizmet etmemesi için tehdit olarak kullanmak için 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Bir gün sonra 20 Nisan Cuma günü, Kanada vatandaşı olan Hüseyin Celil ömür boyu hapis cezasına mahkûm edildi. Doğu Türkistan’ı, hakkındaki asılsız siyasi suçlamalar sonucu terk etmek zorunda kaldıktan sonra Birleşmiş Milletler tarafından Kanada’ya yerleştirilen ve Kanada vatandaşı olan Hüseyin Celil, akraba ziyareti nedeni ile geldiği Özbekistan’da Çin’in baskısı ile tutuklanmış ve Çin’e iade edilmişti. Hür ve bağımsız bir ülke vatandaşı olan Hüseyin Celil’in, dünya kamuoyunun baskısı, Kanada hükümetinin tüm girişimlerine rağmen, isnat edilen suçların ispatlanamamasına rağmen müebbet hapse mahkûm edilmesi, Çin’in hak, hukuk tanımazlığını, adaletten ne denli uzak olduğunu göstermektedir.
Henüz bir ay önce, Pakistan tarafından Çin’e iade edilen İsmail Samet, suçsuz yere kurşuna dizildi. Çin her geçen gün daha cesur ve daha pervasızca zulmünü arttırmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise dünyanın olanları görmemezlikten gelmesi, dahası ödül gibi Çin’e tavizler vermesidir. Çin yılın 365 gününü Doğu Türkistanlıların matem günü yapmaya kararlı görünmektedir. Dünya ülkeleri de tüm yapılanlara, insan hakları ihlallerine göz yumarak Çin’e ortak olmaktadır.
Temelinde spor, dostluk, kardeşlik ve barış olan olimpiyatların, 2008 yılında Çin’de yapılacak olması Çin’e verilen ödüllerden en önemlisidir. Doğu Türkistanlılara, Tibetlilere, Moğollara yaptığı ve hatta kendi halkına karşı uyguladığı insan hakları ihlalleri nedeni ile Olimpiyatlar Çin’de yapılmamalıdır. İnsan hakları ihlallerinin devam etmesi durumunda, insan haklarına, demokrasiye ve barışa inanan tüm ülkeler olimpiyatları protesto etmelidir.
Rabiye Kadir hanımın başa gelmesi ile Doğu Türkistan gerçeğinin anlatılmasının hız kazanması üzerine oğlunu rehin alan, uluslar arası hukuku hiçe sayarak Kanada vatandaşı Hüseyin Celil’i ömür boyu hapse mahkûm eden, her ay onlarca İsmail Samet’i idam eden Çin’i protesto ediyoruz. Tüm dünyayı da protestoya davet ediyoruz.
35 Milyon Doğu Türkistan Halkının her biri Hüseyincan Celil’dir,İsmail Semettir, Çinliler Katliamları ile hiçbir zaman milletimizin Hürriyet Arzusunu söndüremez…

  • 896 defa okundu.