DOĞU TÜRKİSTANLI OLMAK

                                                                                                                        DİLNAR CAN

 

Bizler Uygurlar, ama hangi Uygurlar? Doğu Türkistan toprakları dışında, bağımsız ülkelerde hür yaşayan Uygurlar Hür yaşarken, esir insanımızın halinden anlayabiliyor muyuz? Bizler rahat iken, onların rahatsızlığını duyabiliyor muyuz? Evimizde huzurlu iken, onların huzursuzluğunu hissedebiliyor muyuz? Bizler tok iken, onların aç olduklarını düşünebiliyor muyuz.? Evet diyebilmeyi çok isterdim. Hayır, hayır ve yinede hayır. Bunları bilebilseydik, güzel yurdum öz vatanım Doğu Türkistan bugün belki daha iyi bir konumda olurdu. Bu güne dek yapılanları teraziye koyduğumuzda yapılamayanlar daha ağır basar. Peki ne yapmalı?

Gözlerimizi kapatalım, elimizi vicdanımıza koyup her şeyden önce kendi, kendimize itiraf edelim. Özgür yaşadıkça özgürlükten yoksun olanları unuttuğumuzu maddi imkanımız olmadığı zaman yardım edememe ezikliği yaşarken, maddi durumumuz düzelip kazandıkça paranın tatlı gelip davamız için bir kuruş harcayamadığımızı itiraf edelim. Azda olsalar bu davaya baş koyanlara, gönül verenlere maddi veya manevi destek olmak yerine husumet güttüğümüzü itiraf edelim Eğer bir yapılan iş varsa bu işte kendi başına ferdileşme isteği davayı tek başına sahiplenme kişiselliği ön saflarda sivrilme bencilliği  ,içinde olduğumuzu  itiraf edelim.

Birlikte elele grupla çalışamadığımızı, örf ve adetlerimizden yavaş yavaş koptuğumuzu manevi değerlerimizi yitirmeye başladığımızı Uyguruz dediğimiz halde çocuklarımıza kendi  dilimizi öğretmekten aciz olduğumuzu itiraf edelim.

Hadi artık gözlerimizi açalım şöööyyleebir silkinelim. Doğu Türkistan davası birimizin değil hepimizin davası şimdi bir şeyler yapma zamanı kendimizi aşma ve özveride bulunma zamanı, birlikte çalışma zamanı. Yapabiliyorsak bilgimizle, dilimizle, kalemimizle yapamıyorsak yapanları yürekten destekleyerek, maddi imkânlarımızla, paramızla onların yanında olmalıyız. İşte ancak o zaman vatan vatan , olur, o bayrak bayrak olur, o insan özgür olur.

O yüzden yazının başlığında olduğu gibi Doğu Türkistan'lı olmak öyle sanıldığı gibi kolay değil. Doğu Türkistanlı Uygurum demek ucuz da değil. Bizler hür isek bunun da kefaletini ödemeyi bilmeliyiz.

Yoksa uhrevi hayatımızda Yüce Allah bunun hesabını bizden soracaktır.

 

  • 836 defa okundu.