BASINDA DOĞU TÜRKİSTAN

                                                                                                           HALUK GÖKTÜRK

 

ZAMAN GAZETESİ’NDEN "

Doğu Türkistan' sız Türk İslam Birliği Olmaz " başlıklı Kasım Akçil'in haberinde, derneğimiz başkanı Mehmet Cantürk'ün beyanatına yer veriliyordu. Haberin girişinde" Doğu Türkistanlı halkın, suçu sadece Müslüman ve Türk olduklarını belirtiyor. Ayrıca Çinin bu halkı tarih sahnesinden silmek istediği vurgulanıyor."

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Cantürk'ün bütün dünyayı ve Türk İslam Âlemini özellikle Çin'e karşı uyardığı belirtilerek, " Saraybosna'daki cinayetlerle Doğu Türkistan'daki soy kırım arasında hiçbir fark yok. Bu konuda Türk ve İslam ülkelerini uyarıyoruz. Bağımsızlığına kavuşmamış tek İslam Türk yurdu olan Doğu Türkistan' sız Türk İslam birliği olmaz." sözlerine yer veriliyordu.

Mehmet Cantürk Çin'in, Doğu Türkistan'ı 250 milyon insan barındırır tezi ile yola çıktığını, her yıl yüz binlerce Çinli göçmen ve caniye Doğu Türkistan' da arazi ve ev verilerek yerleştirildiğini ve akıl almaz bir soy kınm uygulandığını kaydettiği belirtiliyor.

Ayrıca asimilasyonu hızlandırmak için Müslüman Türk gençlerini Çinlilerle evlenmeleri için cazip teklifler yapıldığını, Türkleri uyuşturucu kullanmaları için özel gayretler sarfedildiğini belirten Cantürk'ün "Müslüman Türk kadınlarına, mecburi doğum kontrolü uygulanmaktadır. 7 aylık hamile kadınların çocuklarını bile ameliyatla alınarak çöplüklere atılıyor." sözlerine yer veriyordu.

Ayrıca haberde Doğu Türkistan'daki zengin Petrol kaynaklarını ( 375.000 km2 toprakta 100 milyar ton ) Çin'e taşındığı belirtiyordu.

 

ZAMAN GAZETESİ’ İNDE

" Çin işgaline karşı ortak cephe " başlıklı haberde, Çin işgali altında yaşayan azınlıkların, seslerini daha iyi duyurabilmek için ortak hareket etme kararı aldıklarını yazıyordu. Newyork'ta düzenlenen ortak konferansa katılan Doğu Türkistan, Tibet ve iç Moğolistan temsilcileri, Deng Xiaoging' in ölümünden sonra ortaya çıkabilecek gelişmelere hazırlıklı olmak amacı ile çalışmaların hızlandırma kararı aldıklarını ve Çin' in merkeziyetçilikten vaz geçmesini sevindirici olduğunu dile getirdiğini belirtiyordu.

 

ORTADOĞU GAZETESİ’ İNDE

 Doğu Türkistan'daki vahşeti ABD yine görmezlikten geldi," Çin'e ABD den Pakistan uyarısı" başlıklı haberde, ABD başkanı  Clinton'ın Çin başbakan yardımcısı ve dış işleri bakanı İsan İıchen ile görüşmesinde, " İnsan hakları alanındaki uygulamalarınız beni düş kırıklığına uğrattı." dediği ve  Beyaz sarayda yaptığı açıklamada, son yıllarda gelişen iki ülke arasındaki ilişkilerin son bir yıl içinde gelişme yolunda mutabakat bulunduğunu belirten sözcü Myers, " Ancak başkan, içinde insan haklan alanındaki geri kalmışlık karşısında oldukça rahatsız " şeklinde konuştuğunu ve Pakistan'a füze teknolojisini Çin' in güvenliğini düşünerek satmadığını belirtti.

  • 847 defa okundu.