DÜNYA UYGUR KURULTAYINDAN HABERLER
GÖKBAYRAK 
Doğu Türkistan Kültür
Dayanışma Derneği Kayseri

1-Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Erkin Alptekin bey 7.ayın 2.günü Almanyanın Wursburg šehrinde Kalp ameliyatı geçirdi. Almanyadaki Doğu Türkistan Teşkilat başkanları ve Doğu Türkistanlılar Hastane’ye geçmis olsuna gelip hal hatır sorup Geçmiş olsun dediler.Bundan başka Tibet Ruhani Lideri Dalay Lama Erkin Alptekin beyin Kalp ameliyatı geçirdiği haberini alıp 7.ayın11 ve 25 günü Washintong büyükelçisini Lodi GEİNİ ‘niyi Erkin Alptekin’e geçmiş olsun Dileklerini sunmak için Hastaneye gönderdi. Dünya Uygur Kurultayı İçra reis yardımcısı Askar Can, Genel Sekreter Dolkun İsa,Genel Sekreter Yardımcısı Perhat Muhammedi, Fond Reisi Ablikim Hoten DUK. Başkanımız Erkin Alptekin beyi Hastananede sık sık ziyaret ettiler. Biz Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim kurulu ve Üyelerimiz Başkanımız Erkin Alptekin bey’e cenabi Allah’tan Sağlık ve Sıhhat diliyoruz.

2-Dünya Uygur Kurultayının icra heyeti Başkanı Alim SEYİTOV Dünya Uygur Kurultayı Başkan yardımcısı MEHMET Tohti’nin teklifi ile 02.07.2004 tarihinden 07.07.2004 tarihine Kanada’yı ziyaret etmişler bu ziyaret esnasında Kanada’da yaşayan Doğu Türkistanlı hemşehrilerimiz ile bir araya geldiler. Kanada’da bulunan Cemiyetin tertip etmiş olduğu bazı kültürel etkinliklere katıldılar, daha sonra bir araya gelen Alim SEYİTOV ve Mehmet TOHTİ Dünya Uygur Kurultayının geleceği hakkında kendi aralarında bir istişare toplantısı yapmıştır.

3-04.07.2004 tarihinde Dünya Uygur Kurultayı muhacirler bölümü Başkanı ve aynı zamanda Kurultay Başkatibi Sayın Ömer KANAT bey yapmış olduğu Hindistan ziyareti esnasında buradaki Doğu Türkistanlı Uygur ilticacı soydaşlarımızın sorunlarını dinledi.Bu ülkedeki UNHCR yetkilileri ile görüşmeler yapmış ve soydaşlarımız hakkında bilgi almışlardır.Daha sonra Hindistan’da bulunan İnsan hakları teşkilatı yetkilileri ile görüşerek bu ülkede yaşayan Uygurlar hakkında bilgi almışlardır.Ömer KANAT Hindistan’daki bu temasları esnasında sürgündeki TİBET hükümetinin merkezi’nin bulunduğu Daramsalah şehrinede giderek burada Tibet’in sürgündeki hükümet yetkilileri ile ikili görüşmeler yapmış fikir alış verişinde bulundu.

4-05.07.2004 tarihinde Dünya Uygur Kurultayı genel sekreteri sayın Dolkun İSA ABD.de yayınlanmakta olan Wallstret dergi ve gazetesini ziyaret etti.

5-Dünya Uygur Kurultayı İcra komite Başkanı Alim SEYİTOV 13.08.2004 tarihinde yazılı bir açıklama yaparak ABD.Dışişleri Bakanı Colin Pawol’un GUANTANAMO hapishanesinde bulunan 22 Uygur tutuklunun Çin Halk Cum.hükümetine iadesinin söz konusu olmadığını bildirmiş,Dünya Uygur Kurultayı yönetimi ABD hükümetine bu kararlarında dolayı teşekkür etmişlerdir.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mehmet Özhaseki ziyaret edildi...
Dernek yönetim kurulumuz tarafından 7 temmuz 2004 günü Büyükşehir belediye başkanı sayın Mehmet Özhaseki ziyaret edildi. Derneğimiz 8. olağan genel kurulu konusu oluşan yönetim kurulunun nezaket ziyareti esnasında sayın Özhaseki’ye Doğu Türkistan’da ki son gelişmeler hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca 2 yıllık yeni dönemde derneğimizin hedefleri ve planları hakkında açıklamalar yapılmıştır.

Japon Gazeteciler derneğimizde...
20.7.2004 Japon gazeteciler ve Misafirlerden oluşan bir heyet derneğimizi ziyaret etti. Japon heyetine dernek faaliyetleri ve Kayseri’de yaşayan Doğu Türkistanlılar hakkında bilgi verildi. Derneğimize büyük ilgi gösteren heyet özellikle yayın hayatının 11. yılını dolduran Gök bayrak dergisine büyük ildi gösterdiler ve yapılan çalışmalar hakkında takdirlerini dile getirdiler.

Başbakan Tayip Erdoğan karşılandı...
Başbakan Tayip Erdoğan 31 temmuz 2004 cumartesi günü "1. Kayseri Hayırseverler Zirvesi" için geldiği Kayseri'de Guines Rekorlar kitabına girmeye aday 139 fabrikanın temel atma merasiminden sonra Doğu Türkistan mahallesinde yapılacak olan "Kadir Has Kongre salonunun" temel atma törenine katıldı. Doğu Türkistan Mahallesi ve çevresine büyük bir gelişme sağlayacak olan ve Türkiye'nin 2. büyük kongre merkezi ve spor salonunun tören atma töreninde çok sayıda Doğu Türkistan'lı tarafından karşılandı. Ellerinde Gökbayrak, milli kıyafetli onlarca Doğu Türkistan'lının karşılamasından etkilenen Başbakan Erdoğan, özellikle Doğu Türkistan'lıların bulunduğu trübüne gelerek özel olarak selamlamıştır. Tören esnasında Milli kiyafetli bir Doğu Türkistan'lı genç kız Sayın Erdoğan'a çiçek taktim etmiştir. Tören esnasında ve sonrasında dernek başkanımız Sayın Tümtürk Başbakan Erdoğan ve Dış İşlerin Bakanı Abdullah Gül beylerle görüşmüş ve Doğu Türkistan'da ki gelişmeler hakkında bilgi vermiştir.

15.Erciyes Zafer Kurultayı ve Doğu Türkistan ...
Her yıl geleneksel olarak Kayseri’nin Erciyes dağında yapılmakta olan Türk dünyasının toplandığı 15.Erciyes Zafer Kurultayında Doğu Türkistan davası yine gündemdeydi. Tekir Yaylasında ilk Kurultaydan son Kurultaya kadar iştirak eden derneğimiz unutulan vatan Doğu Türkistan’ın tanıtılması yönünde büyük çaba harcamaktadır. Kurduğumuz otağ çadırı ve çadır içinde ve dışında açtığımız sergilerle zulmün belgelenmesi ziyaretçilerimizin kedere boğmuştur. Çadır ve standlarımızı ziyaret edenlerin Doğu Türkistan davasına samimi yaklaşımları, gösterdikleri ilgi, her yıl davamızda bizlere güç katmakta ve azmimizi arttırmaktadır.

Mazlum-Der genel başkanı Derneğimizde ...
Mazlum-Der genel başkanı sayın Ayhan Bilgen , hukuk müşaviri Av. M.Halit Çelik, Kayseri Mazlum-Der şube başkanı ve diğer illerin şube başkanları dahil olmak üzere 15 kişilik bir heyetle derneğimizi ziyaret etti.
Kayseri ziyaretinde Sadabat Lokantasında basın açıklaması yapan sayın Ayhan Bilgen, Basın açıklamasında Doğu Türkistan'da yaşanan olaylara dikkat çekti. Basın toplantısından sonra derneğimizi ziyareti esnasında Doğu Türkistan'ın durumu ve yapılabilecekler hakkında dernek yetkilileri ile fikir alışverişinde bulundu. Doğu Türkistan'ı ve yapılan mücadelelerin Türkiye kamu oyuna duyurulması, gündem ve uluslararası kamuoyunun gündemine taşınması için strateji belirlendi ve ortak hareket etme kararı alındı.

Toplu Sünnet šöleni yapıldı...
Hemşehrilerimiz arasında kaynaşmayı ve dayanışmayı arttırmak, çocuklarımız arasında derneğimiz ve Doğu Türkistan davası hakkında tatlı bir anı bırakmak maksadı ile 15.08.2004 pazar günüz derneğimiz bahçesinde toplu sünnet şöleni gerçekleştirildi. 2 ile 7 yaş arasında 8 çocuğumuz düzenlenen şölen ile sünnet ettirildi. Doğu Türkistan örf ve adetlerine uygun olarak ağırlanan misafirlerimizin büyük ilgi gösterdiği şölenimizde Türkistan Pilavı ikram edildi. šölen esnasında Uygurca kursu ara sınavında ilk 5 dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Sünnet şöleninde düzenlenen konvoy ile şehir turu attırılan çocuklarımız, Mevlane Celalettin-i Rumi'nin hocası olan Seyit Burhanettin Hazretlerinin türbesini ziyaret ettiler.

Uygurca Kursu Ara sınavı yapıldı...
2004 yılı yaz döneminde derneğimiz bünyesi altında açılan Uygurca kursuna katılan öğrencilerimize ara sınav yapıldı. 2 ay gibi kısa bir sürede, Uygurca okuma, yazma ve açık bir şekilde Uygurca konuşabilme kursunda öğrencilerimiz büyük mesafe almışlardır. 14.08.2004 tarihinde yapılan ara sınava katılan 27 öğrencimiz hazırlanan sorulara doğru cevaplar vererek yüksek puanlar almışlardır.
Sınav sonucunda öğrencilerimizi teşvik , başarılı öğrencilerimizi daha fazla çalışmaya teşvik etmek amacı ile, 15.08.2004 pazar günü düzenlenen toplu sünnet şöleninde ilk 5 öğrencimize ödül ilmiştir. 15.09.2004 tarihine kadar devam edecek olan kursumuz sonucunda tekrar bir sınav düzenlenecek ve kursumuza katılan öğrencilere sertifika verilecektir.

Yusuf Beg muhlisi ve Şehitlerimize Kuran Hatmi...
Kazakistan'da yaşayan ünlü yazar, tarihçi ve siyaset adamı Yusuf Beg Muhlisi 8 Ağustos 2004 günü vefat etti. Büyük bir vatanperver ve inkilapçı olan Yusuf Beg Muhlisi'ye Allah'tan rahmet diliyoruz.
Derneğimiz 15.08.2004 pazar günü Yusuf Beg muhlisi ve tüm Doğu Türkistan'lı şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim hatmi gerçekleştirmiştir.

Kocasinan Belediye başkanı ziyaret edildi...
23 Ağustos 2004’te dernek yönetim kurulumuz Kocasinan belediye başkanı sayın Bekir Yıldız’ı ziyaret etti. Sayın Yıldız’a Doğu Türkistan’dan son haberler iletilirken, Doğu Türkistan davasının gelişimi hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

İl Müftüsü Sayın Nursaçan ziyaret edildi...
Yönetim kurulumuz ve bir grup hemşerimiz tarafından il müftümüz sayın Necmettin Nursaçan ziyaret edildi. Doğu Türkistan davasına hizmetlerinden dolayı kendisine teşekkür edilen Sayın Nursaçan’a dünya siyaset sahnesinde Doğu Türkistan’la ilgili yeni gelişmeler aktarıldı. Gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

İstanbul pendik İsa Yusuf Alptekin İlk öğretim okulundan ziyaret...
İstanbul'da yer alan İsa Yusuf Apltekin İlköğretim okulunda öğretmenlik yapmakta olan Emrah Bahadır ve aynı okulda öğrenimlerini sürdüren Semet Turan ve Ahmet Sezer derneğimizi ziyaret etti. Ziyaretlerinde Dernek başkanımız Seyit Tümtürk ve Genel sekreterimiz Oktay Bozkurt beyler ile görüşen misafirlere Doğu Türkistan'da ki son gelişmeler, dernek faaliyetleri ve Kayseri'de yerleşik Doğu Türkistan'lılar hakkında bilgi verildi.
Derneğimizi ziyaretlerinden çok memnun kalan öğretmen Emrah Bahadır bey okullarında 42 öğretmenin bulunduğu ve halı hazırda 1400 öğrencileriye hizmet verdiğini söyledi. Merhum Liderimiz İsa Yusuf Alptekin beyin ismini taşaıyan okulda Al ve Gök bayrakların yan yana aslı olduğunu dile getiren sayın Bahadır, "tarih derslerinde öğrencilere Doğu Türkistan'ı anlatıyoruz. Doğu Türkistan'ın tarihinin yanında şu an içinde bulunduğu durum hakkında teferruatlı bilgi veriyoruz. Okulumuzun ismini taşıyan Sayın Alptekin'in hayatından ve mücadelesinden bahsediyoruz. İleriki hayatlarında Doğu Türkistan davasını bilen bireyler olarak yetişmeleri için çaba gösteriyoruz. Bunun yanında düzenli olarak okulumuza ulaşan Gökbayrak dergisi hem Doğu Türkistan'da ki son gelişmelerden haberder olmamızı sağlarken, sizlerin ve tüm dünyadaki Doğu Türkistan'lı teşkilatların faaliyetlerinden haberdar olmamızı sağlıyor" dedi.

4. Geleneksel Gezilerimiz Sürüyor...
Derneğimizin 2001 yılında Güneydoğu Anadolu bölgesi gezisi ile başlayan, geleneksel Anadolu Gezileri kapsamında 28-31 ağustos tarihleri arasında Amasya,Samsun,Trabzon,ve Erzurum vilayetlerini kapsayan bir gezi düzenlemiştir.
45 kişinin katıldığı gezimiz šehzadeler kenti diyarı Amasya ile başladı. Hemşerilerimiz belediye başkan yardımcısı ve kalabalık bir halk topluluğu tarafından karşılandı. šehri tarihi yerlerini ziyareti yanı sıra yönetim kurulumuz ARTV televizyonu ziyaret etti. Amasya yerel basını ziyaretimiz büyük ilgi gösterdi ve kendileri Doğu Türkistan hakkında bilgilendirild.
Gezimizin ikinci durağı olan Samsun vilayetinde gezi ekibimiz Samsun Ülkü ocağı il başkanı İbrahim Özyurt ve kalabalık bir grup tarafından karşılandı. Samsun gezisi esnasında yerel televizyon kanallarında SRTV ve kanal 55 ziyaret edildi.
Gezimizin üçüncü durağı olan Trabzon vilayetinde CHP İl başkanı sayın Cafer Hazar oğlu ile görüşülmüştür. Tarihi ve tabi yerlerin gezilmesi yanı sıra yönetim kurulumuz Trabzon Türk Sesi gazetesini ziyaret etti. Ziyaret esnasında Gazeteci Levent Ustabaşı ile bir röportaj yapılmıştır. Ayrıca kuzey TV den Oğuz Özbakan ziyaret edilerek Doğu Türkistan hakkında bilgiler verilmiştir. MAVİ TV, Trabzon TV de ziyaret edilmiştir.
Gezimizin son durağı olan Erzurum bizim için ayrı bir önem taşıyordu. Uygurların Anadolu topraklarında kurmuş oldukları Eretna beyliğinin topraklarına ayak basmaktaydık. Bizden yüzyıllarca önce bu topraklara yerleşip ilim irfan yuvaları teşkil eden atalarımızın topraklarını ziyaret etmek daha da heyecanlandırıyordu. Erzurum’da belediye başkan yardımcısı šerif Doğan tarafından karşılanarak ağırlanan ekibimiz Palandöken tesislerinde ağırlanmıştır. Ayrıca Palandöken belediye başkan yardımcısı ve Yakutiye belediye başkanı Fahrettin Atınç bey ile görüşülmüştür. Tarihi Nene Hatun ve Aziziye tabyaları ziyaret edilerek dualar okunmuştur.Erzurum’da sahabelerden Abdurrahman Gazi türbeside ziyaret edilmiştir. Gezi esnasında Kanal 25 ve Doğu Tv ziyaret edilmiştir.
Gezimiz güzergahımızda yer alan şehirlerde, yerel basın tarafından büyük ilgi görmüştür. Ziyaret edilen gazete ve televizyonlarda Doğu Türkistan hakkında bilgi verilmiş, Doğu Türkistan’da yaşanan zulüm ve baskı anlatılmıştır. Erzurum Doğu Tv de bir açık oturum düzenlenmiştir.
Gezimiz esnasında yardımlarını esirgemeyen ve Doğu Türkistan davasına ilgi gösteren tüm yetkililer ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

  • 878 defa okundu.