GÖKBAYRAK
 
PROTESTO

Çin'in Doğu Türkistan'da yıllardan beri yapmakta olduğu nükleer denemelere 1993 yılının son aylarında bir yenisini eklemesi, Türkiye'de yaşayan Doğu Türkistan'lılar ve siyasi parti Temsilcilerinin katılımıyla protesto edildi.

17 Ekim 1993 pazar günü Ankara'da gerçekleştirilen protestoda, Çin Halk Cumhuriyet'i büyükelçiliği önüne siyah çelenk bırakılarak basın bildirisi okundu. Okunan basın bildirisinde şu isteklere yer verildi.

1. Doğu Türkistan Türk'lerine gerçek anlamda öz idare hakkının verilmesi,
2. Türk'lere karşı uygulanmakta olan mecburi doğum kontrolünün derhal durdurulması,
3. Doğu Türkistan'daki yapılmakta olan nükleer denemelere son verilmesi,
4. Suç işleyen Çin'li Ierin mahkumiyet cezalarını tamamlamak üzere Doğu Türkistan'a gönderilmesi işleminin derhal durdurulması,
5. Doğu Türkistan'a Çin'li göçmen getirilme faaliyetlerine son verilmesi.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA AYAKLANMA
8-12 kasım 1993 tarihleri arasında Doğu Türkistan'ın 12 il ve ilçesinde komünist Çin yönetimine karşı büyük çapta bir ayaklanma oldu
Hong Kong'da yayınlanan Zeng Ming dergisinde yer alan Lizi Jin imzalı haberde, Doğu Türkistan'ın bazı il ve ilçelerinde çıkan bu ayaklanmalar Çin hükümetini Türk boyları arasında yaratmaya çalıştığı bölücülük hareketlerini protesto ettiler ve "Doğu Türkistan Türk'lerindir" diye slogan attılar. Kalabalık halk, Çin'li yöneticilerin, isteklerinin yerine getirileceği hususunda söz vermeleri üzerine dağıldı. Aynı gün öğleden sonra KorIa şehrinde zulme karşı gösteri yapan Türk halkı ile polis arasında çatışma çıktı. Aralarında il genel sekre-
teri ve belediye başkanının da bulunduğu 5 kişiyi rehin alarak, Tren istasyonu ve hükümet binasını bir süre işgal eden göstericilerin eylemleri, polis ve jandarma güçlerinin müdahalesi ile ancak bir gün sonra bastırılabildi. Bu olayla da, ikisi polis olmak Üzere 9 kişi öldü ve en az 80 kişi yaralandı.
10 Kasım 1993 tarihinde, Aksu ve Konuşer'de 4 bin kadar işçi zulme karşı gösteri yaptılar. 11 Kasımda Hotende işçiler, şehirdeki emniyet görevlilerinin halka yaptığı zulümleri şikayet için Urumçi'ye gittiklerinde tutuklanan üç işçi temsilcisinin serbest bırakılması için gösteri Yaptılar. İşçilerin isteklerini yerine getirmeyen Çin'li yöneticiler, gösteri bastırıldıktan sonra pek çok kişiyi tutukladılar. Tutuklanan işçilerin akıbetleri ise bu güne kadar bilinmiyor.
12 Kasım 1993'te ise Börtala şehrinde bir Türk'ün silah çaldığı gerekçesiyle Çin'liIer tarafından öldürülmesi üzerine halk ayaklandı. Çıkan çatışmada 30 kadar ölü ve çok sayıda yaralı olduğu ifade edilmektedir. Olaydan sonra 50 kadar kişi tutuklandı ve bu bölgede bir hafta süreyle olağanüstü hal ilan edildi.
Siyasi uzmanlar; Doğu Türkistan'da her an bir olayın patlak vermesinin normal olduğunu, çünkü komünist yönetimin halka yapmış olduğu zulmün dayanılmayacak seviyelere geldiğini ifade ederek, "Halkın yeraltı ve yerüstü zenginliklere sahip topraklar üzerinde yaşamasına rağmen, komünist yönetim tarafından açlık sınırında ısrarla tutulmak istendiği, üstelik bu topraklara Çin'li göçmenlerin akın ettirildiği ve yerli halka tamamen ırkçı düşünce ile baskılar yapılması sebebiyle halkın dayanacak gücü kalmadığını" dile getiriyor

60.YIL DÖNÜM
12 Kasım 1993'te Doğu Türkistan'ın Kaşgar ilinde kurulan Doğu Türkistan İslam Cumhuriyetinin 60. Kuruluş yıl dönümü yapılan toplantı ile anıldı.
13 Kasım 1993 cumartesi günü Türkiye'de bulunan Doğu Türkistan ile ilgili kurum ve kuruluşların ortak düzenledikleri toplantı, İstanbul Diyanet İşleri Vakfı Konferans salonunda yapılmıştır. Konuşmacı olarak Doğu Türkistan hükümeti sabık genel sekreteri, Sayın Isa Yusuf Alptekin, Doğu Türkistan Vakfı başkanı emekli tümgeneral Sayın M. Rıza Bekin, Doğu Türkistan Göçmenler derneği başkanı Sayın Abdulveli Can, Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Sayın Mehmet Cantürk, Doğu Türkistan Vakfı başkan yardımcısı Sayın Doç. Dr. S. Mahmut Kaşgarlı. Doğu Türkistan Dayanışma Derneği geçici yönetim kurulu üyesi Mehmet Emin Hazret katılmıştır. Konuşmacılardan Sayın İsa Yusuf Alptekin bey şunları söylemiştir.
"Bugün aziz yurdumuzu esaret altında tutan Çin emperyalizmi, milli varlığımızı söndürüp talan etmekte, halkımızın imhasını hedefleyen Şer'i icraatlarına bütün insanlığın gözü önünde yenilerini eklemekten çekinmemektedir.
Bu utanç verici durum, halkımızı ümitsizliğe sevk etmekte ve direnme güçlerini kırmaktadır. Çin'li işgalciler halkımızı Türklüğünden ve İslam kimliğinden soğutmak için her çare yi kullanmaktadır. Doğu Türkistan’ın kurtuluşu demek, komşularımızın ve bütün Islam dünyasının selameti demektir.
Doğu Türkistan tarihte olduğu gibi günümüzde de Türk dünyası için bir müstahkem kaledir. Bu kalenin düşmesi demek Türk dünyasının kaybı demektir.
Türk dünyası Doğu Türkistan'ın önemini iyi kavramalı, Doğu Türkistan Türk'lerinin mücadelesine destek vermelidir. Bunun kendi menfaatlerine olacağı bilincine varmalıdırlar. Yarın çok geç olabilir."

ŞEHİTLER İÇİN MEVLİT’İ ŞERİF
Doğu Türkistan hükümeti sabık genel sekreteri İsa Yusuf ALPTEKİN beyefendinin himayelerinde Türkiye ve Türkiye dışında yaşayan Doğu Türkistan'lılar tarafından Hatim ve Mevlit-i Şerif düzenlenmiştir. 16 Ocak 1994 pazar günü öğle namazını müteakiben, Ataköy 5. kısım camiinde verilen Hatm-i Şerif ve Mevlid-i Şerif, Doğu Türkistan'da ve dünyada, vatanları için şehit olan Müslümanların mukaddes ruhlarını şad etmek maksadı ile tertiplenmiştir

  • 1041 defa okundu.