Kırgızistan'da tutuklu bulunan dört Uygur gencinden üçü idama birisi ise yirmi beş yıl ağır hapis cezasına çarptırılmıştır. 1998 yılının Temmuz ayında Kazakistan'da göz altına alman ancak daha sonra Kırgızistan'a teslim edilen Doğu Türkistanlı 4 Uygur genci Kırgızistan hükümeti tarafından tutuklanmış ve Oş kenti hapishanesinde bulunuyordu.

Asgar Can Tohti (38 yaşında Kaşgar Çin hapishanesinden kaçarak Kırgızistan'a sığınmış) Ahmet Gören, (24 yaşında Urumçi Tıp Fakültesi'nde öğrenci iken Çinlilerce okuldan atılmış) Behram (25 yaşında tüccar) ve Ali Masum (42 yaşında Çinlilerce hakkında tutuklama emri var.) adlanndaki gençler Kırgızistan'dan Doğu Türkistan'a gizlice silah sokmak iddiası ile Oş Orta Sot Mahkemesi'nde yargılanmakta idi.

12 Mart 2001 tarihinde yapılan son duruşmada karar açıklanmış; Asgar Can tohti Behram ve Ahmet Gören idama, Ali Masum adında ki Uygur genci ise 25 yıl ağır hapis cezasına mahkum edilmişlerdi. Avukatlar kararın adil olmadığını, gençlerin idam ve 25 yıl ağır cezaya çarptırılacak suçlarının bulunmadığını Mahkeme kararının tamamen siyasi olduğunu ve bir üst mahkemeye itiraz edeceklerini bildirmiştir.

3 Uygur gencinin idama ve birinin ağır hapis cezasına çarptırılmaları, başta Türkiye, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Avrupa ve A.B.D., Avustralya, Suudi Arabistan ve diğer ülkelerde yaşayan Doğu Türkistan Türkleri üzerinde şok etkisi yapmış, büyük üzüntü ve hayal kırıklığına neden olmuştur. Diaspora'da faaliyet gösteren Doğu Türkistan teşkilatları ve Kırgız Mahkemesinin bu kararını üzüntü ile karşılamış ve Kırgızistan Devleti'nin bu kararı düzelteceğini ümit ettiklerini ifade etmişlerdir. Ulaşan haberlere göre 3 yıldır tutuklu bulunan gençlere ağır işkenceler yapıldığı işlemedikleri suçları bile kabule zorlandıkları bildirilmektedir.

Doğu Türkistan'ı, işgali altında bulunduran Komünist Çin yönetiminin Kırgızistan'a gençlerin kendilerine iade edilmesi için baskı yaptığı, ancak Kırgızistan devletinin baskılara boyun eğmeyerek bu talebi reddettiği bildirilmiş. Ancak ekonomik sıkıntı ile karşı karşıya bulunan Kırgızistan'da Çin lobisinin çok etkin olduğu, kişi ve kuruluşları kolayca etkiledikleri bilinmektedir. Şanghay Beşlisi olarak bilinen Doğu Türkistan'a komşu ülkeler ile yaptığı anlaşmalardan sonra azgınlaşan, zulüm ve devlet terörünü sistemleştiren, insan haklarını hiçe sayan Komünist Çin'in bölge ve dünya barışma olan tehdit ve saldırıları gün geçtikçe artmaktadır.

İnsan Haklarını bütün insanlığın hakkı olarak gören ve bu haklara duyarlı olan kişi kurum ve kuruluşları Kırgızistan Devleti nezdinde tepkilerini ortaya koymalarını, Komünist Çin'in baskıları ile idam cezasına çarptırılan Uygur gençlerinin idamlarının kaldırılması için gerekli girişimlerde bulunulmasını bekliyoruz.

  • 888 defa okundu.