GÖKBAYRAK

 

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu dernek binasını yenileyerek görkemli bir açılış düzenledi. Başbakan yardımcısı Devlet Bahçeli ve birçok bakanın kutlama mesajı gönderdiği açılışta Doğu Türkistan daki zulümleri anlatan bir resim sergisi de açıldı.

Hoca Ahmet Yesevi mahallesi üzerinde 44.sokakta bulunan dernek binası açılışına M.H.P Kayseri Milletvekili Hasan Basri Üstünbaş, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mehmet Özhaseki, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, M.H.P. Kayseri il Başkanı Mazhar Gündoğ, FP Kayseri İl Başkanı Mustafa Akkaş C.H.P. ikinci Başkanı, Kayseri Müftüsü Necmettin Nursaçan, Doğu Türkistan Milli Kurultay Başkanı Enver Can, Doğu Türkistan Vakfı Başkanı Emekli General Rızabekin, Doğu Türkistan Vakfı Müdürü Hamit Göktürk ve 50 yabancı öğrenci derneği başkanı Prof. Dr. Seher SOFUOĞLU, çok sayıda vatandaş katıldı. Doğu Türkistan Derneği açılış kurdelesi M.H. P. Milletvekili Hasan Basri ÜSTÜNBAŞ, M.H. P. İl Başkanı Mashar Gündoğ, Fazilet Partisi İl Başkanı Mustafa AKKAŞ, Melikgazi Başkanı Memduh Büyükkılıç, İl Müftüsü Necmettin Nursaçan, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile Doğu Türkistan Vakfı Genel Başkanı Rıza bekin tarafından kesildi. Daha sonra dernek binası içinde Doğu Türkistan böreği ve ayranı ikram edildi. Yönetim kurulu Başkanı Ebubekir Türksoy protokole Doğu Türkistan hakkında bir brifing verdi. Açılışta bir konuşma yapan Ebubekir Türksoy

"13 Ekim 1949 yılında Doğu Türkistan'da başlayan Kızıl Çin işgalinin 51 yılını doldurduğu bu günlerde Doğu Türkistan Halkının dertleri ile hem dert olan sizleri aramızda görmekten büyük gurur ve mutluluk duymaktayız.

Orta Asya Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını elde etmelerinden sonra, aynı rüzgarın Doğu Türkistan'ı etkilemesinden çekinen ve 1990 Barın olayları, 1995 Hoten ayaklanması ve son olarak 1997 Gulca ayaklanması ile çalkalanan Çin: içeride daha sert ve radikal önlemler alırken, dışarıda da ekonomik ve nüfuz gücünü kullanarak bağımsızlık hareketlerini önleme çabasındadır.

Açılışını yapmakta olduğumuz genel merkez binamızın bu aşamaya gelmesinde katkılarını esirgemeyen idari ve yerel yöneticilerimize, işadamı, sanayici ve esnafımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun.

İnşallah, genel merkezimiz, bir yandan Doğu Türkistan'ımızın sesi olma , kamu oyuna anlatma, daha bilgili ve eğitimli bir nesil yetiştirmede bir eğitim kurumu olma görevlerini yerine getirirken, aynı zamanda binlerce yıllık geçmişi olan Doğu Türkistan kültürünü sizin gibi değerli misafirlerimiz ile beraber yaşamak ve yaşatmak için bir merkez olacaktır.

Hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hakk'tan niyaz ederiz" dedi.

Doğu Türkistan Milli Kurultay Başkanı Enver Can "Kayseri deki büyüklerin Doğu Türkistan davası hakkında gençleri yetiştirmeye çalışmışlardır. Eğer bugün gençler Doğu Türkistan

davasına sahip çıkıyorsa bugün bu büyükler sayesindedir. Bu gençleri yetiştiren bu büyüklere sonsuz teşekkür ediyorum" dedi. Doğu Türkistan da yapılan zulümleri anlatan Enver Can Al manya'da faaliyet gösteren Milli Kurultay çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Doğu Türkistan Vakfı Başkanı Emekli General Rıza Bekin Paşa kendisinin Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türkiye'ye getirilen 9 Doğu Türkistan kökenli öğrencilerden biri olduğunu anlatarak, Atatürk'ün 1920 yılında Afganistan'a asker göndererek Türkistan üzerinde çok yoğun bir milliyetçilik hareketini başlattığını söyledi. Bekin "Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneğinin yeni hizmet binasının açılışı Doğu Türkistan tarihi için bir milattır.   Kapıda bulunan Gökbayrak ve Albayrak'ın dalgalanması çok heyecan verici bir durum, esir bir milletin bayrağı dalgalanıyorsa o millet yakında hürriyetine kavuşacaktır. Gök ve Albayrak Türklüğün Milli borcudur diye konuştu.

" Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki Doğu Türkistan manevi lideri Isa Yusuf Alptekin ile olan bir hatırasını şöyle anlattı.

"Bundan on yıl kadar önce İstanbul'dan Kayseriye dönüyordum uçağa bindiğim zaman İsa Bey'le karşılaştım. Elini öperek duasını aldım. Daha sonra Kayseri hava alanına geldim. Uçaktan indikten sonra havaalanının kapısında bir resmi araç ve görevli bekliyordu. Bende İsa Bey'i almaya geldiklerini sandım. Ama maalesef öyle olmadı. Meğer bizim uçakta bulunan bir sanatçıyı almaya gelmişlerdi. Benim içim cız etti. O büyük kişi ise birkaç kişi tarafından karşılanarak taksi ile götürüldü. "

  • 715 defa okundu.