TERÖR BİZİM İŞİMİZ DEĞİL
Son aylarda İstanbul da meydana gelen Çinlilerin iş yerlerine saldırı ve öldürme olaylarının kesinlikle Doğu Türkistanlılarla bir ilişkisi olmadığını söyleyen Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mehmet Emin BATUR, olayların provakasyon olduğunu söyledi. Batur, "Doğu Türkistanlıların terör olaylarına karışmadık, karışmayız da . Doğu Türkistan konusundaki haklı ve ulvi davamıza terör karıştırarak, haksız duruma düşmeyiz. Son olay ve daha önceki olaylarla Doğu Türkistanlıların kesinlikle bir ilişkisi yoktur ve olamaz da" dedi.

Batur, bir takım güçlerin son aylarda Türkiye de yaşayan Doğu Türkistanlılar üzerinde çeşitli oyunlar oynadıklarını belirterek,bu oyunlara kesinlikle Doğu Türkistanlıların düşmeyeceklerini söyledi. Batur, "Bizler davamızı kalemle ve demokratik kurallar çerçevesinde sürdükmekteyiz.20. yüzyılın en mazlum halkını terörist olarak gösterip haklı davamızı haksız durumlara düşürmek istiyenler kim olursa olsun gerekli cezayı görmelidirler. Kesinlikle provakasyon olduğuna inandığımız son olayda amaç Doğu Türkistanlıları Türk ve Dünya kamuoyunda haksız duruma düşürmektir. Bu konuda Türk emniyet güçleri gerekli çalışmaları yapıp gerçeği ortaya çıkaracaktır." diye konuştu.

DTKÖ DİYE BÎR ŞEY YOK.
Batur, olayı üstlendiği açıklanan Doğu Türkistan Kurtuluş Örgütü (DTKÖ) diye bir örgütün kesinlikle olmadığını belirterek, "bizim mücadelemiz demokrasi ve Türkiye Cumhuriyeti kanunlarının elverdiği ölçüde sürdürülmektedir. Bundan sonra da aynı şekilde sürecektir. Birileri Türkistanlıların sürdürdükleri davalarını baltalamak istiyorlar, ama buna kesinlikle izin vermeyeceğiz." dedi.

DOĞU TÜRKİSTAN 
Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi
 
Derneğimiz bünyesinde eğitim faaliyetlerine devam etmekte olan gençlerimizin sportif faaliyetlerinin bir parçası olması için iki adet tenis masası alınmış olup kendi aralarında turnuvalar düzenlemektedirler.

SLAYT GÖSTERİSİ
5.9.1999 tarihinde, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkez binası bahçesinde, 2 saat'lik bir slayt gösterisi düzenlenmiştir. Derneğimiz bünyesinde yıllardır biriktirilmiş olan fotoğraf arşivinde derlenen slayt filmlerinden oluşan fotoğraflar Doğu Türkistan'ın tarihini edebiyatnı, zenginlik kaynaklarını, ilim adamlarını ve 1860 yılından bu yana işlenmekte olan zulümleri gözler önüne seriyordu. Ayrıca Doğu Türkistan'ın tarihi Türk toprağı olduğunu ispatlayan fotoğraflarla devam eden program izleyicilerin büyük beğenisini kazanmıştır.

ŞEHİDLER İÇİN HATİM
03.10.1999 tarihinde Doğu Türkistan ve Türk şehidlerinin ruhlarına ithafen Kuranı Kerim hatmedilmiş ve davetlilere yemek ikramı yapılmıştır.

  • 1142 defa okundu.