DOĞU TÜRKİSTAN

KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ  

GENEL MERKEZİ KAYSERİ

 

BASIN BÜLTENİ

No: 1998/3

 07.03.1998

Doğu Türkistanlılar bir "8 Mart Dünya Kadınlar Günü"nü daha buruk yaşıyor. Doğu Türkistan'daki milyonlarca kadın hala doğum kontrolü adı altında katlediliyor. Doğum kontrolüne tabi tutulan kadınlar ya ölüyor ya da sakat kalıyor. Çinlilerin özellikle Doğu Türkistan'lı kadınlara uyguladığı soykırım bununla da bitmiyor. Doğu Türkistanlı genç kızların Çinlilerle evlenmeleri konusundaki baskılar, doğum kontrolünden arta kalanları da asimile edilmeye çalışıyor.

Doğu Türkistanlı kadınların çilesi bunlarla da kalmıyor. Her annenin en nadide varlığı olan evlatları gözlerinin önünde Çinli askerler tarafından katlediliyor.

Yıllardan beri çoğu Doğu Türkistan Türkü olan organları için katledilen insanlar son günlerde basınımızda da yer almaya başladı. Doğu Türkistanlı gençler, Çinliler tarafından dünyadaki para babalarının yedek organları durumuna getirildiler. Organları alınan insan 1ar öldürülmeden yaralı olarak ölüme terk edilerek bir vahşete daha maruz kalıyorlar.

Dünya kadınlar gününü kutlarken Doğu Türkistan'da yok olan kadınların da unutulmaması, bu gibi günlerde özellikle esaret altında yaşamak zorunda kalan dünya kadınlarının da hatırlanmasını bekliyor, tüm kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz.

 

DOĞU TÜRKİSTAN

KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

GENEL BAŞKANI

Mehmet Emin BATUR
 
 
 

BASIN BÜLTENİ

No: 1998/4

03.04.1998

 

 

Yıllardır Çin esareti altında bulunan ve her türlü zor şartlara rağmen İstiklal Mücadelesi vermekte olan 35 milyon Müslüman Doğu Türkistan Türk'ünün içinde bulunduğu vahim duruma, Türk ve Dünya kamuoyunun bir kez daha dikkatini çekmek istiyoruz.

 

Dünya Tarihine "Barın Katliamı" olarak geçen 1990 yılının 4 Nisanında vuku bulan olayların sonunda, Çin güçlerinin havadan ve karadan yaptıkları, kimyasal gazlarında kullanıldığı saldırılarla 5 bin Doğu Türkistan insanının hunharca katlettikleri ve 9 köyün tamamen haritadan silindiği tarihte eşine az rastlanır katliamın 8. yılına girmiş bulunmaktayız.

 

1997'nin Şubat ayında da "Gulca Katliamı" yaşanmıştı. Doğu Türkistan'da Çin işgal güçleri tarafından katliam üstüne katliamlar ilave edilirken, hür dünya dediğimiz ülkelerin parmağını dahi oynatmayışlarına bir anlam verememekteyiz. Bu duyarsızlık bu basiretsizlik ve bu çifte standartlılık devam ettiği sürece daha birçok katliamlar yapılması kuvvetle muhtemeldir.

Bu nedenle, bütün dünyadaki insan hakları savunucularını ve insanoğlunun en kutsal hakkının yaşama hakkı olduğuna inan herkesi göreve çağırıyor, Çin'in insanlık dışı bu tutumunu şiddetle, nefretle protesto ediyoruz.

 

DOĞU TÜRKİSTAN

KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

GENEL BAŞKANI

Mehmet Emin BATUR
 
 
 
 
 

BASIN BÜLTENİ

No: 1998/5

 

            28.04.1998

Bugün, Doğu Türkistan mücahitlerinin önde gelen liderlerinden olup, Rus ve Çin ordularına karşı yıllarca mücadele veren efsanevi lider Osman Batur İSLAMBAY'ın, Çin cellâtları tarafından hunharca şehit edilişinin 47. yılıdır.

1940 yılında, vatanını istila eden güçlere karşı arkadaşları ile mücadeleye başlayan Osman Batur İSLAMBAY, 1951 yılına kadar düşmanlarına karşı yok denilecek imkânlarla dünyada eşine az rastlanır bir mücadele ile destanlar yazdırmıştır.

Çin komünist kuvvetleri Doğu Türkistan'ı istila ettikten sonra yakaladığı birçok lideri hemen öldürürken, 21.02.1951 tarihinde ele geçirdikleri Osman Batur'a günlerce işkence etmişler, sokaklarda halka teşhir edilerek millete gözdağı verilmeye çalışılmıştır.

29.04.1951 günü halkın gözleri önünde şehit edilen Osman Batur İslambay'ın idam anı radyodan naklen verilmiş ve adeta halk üzerinde baskı kurulmaya çalışılmıştır.

Suçlan(!) yalnızca öz vatanlarında hür yaşamak için mücadele vermek olan Osman Batur İSLAMBAY ve diğer Doğu Türkistan Şehitlerini de rahmetle anıyor, Doğu Türkistan'daki Çin zulmünü şiddetle protesto ediyoruz.

 

DOĞU TÜRKİSTAN

KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

GENEL BAŞKANI

Mehmet Emin BATUR

 

  • 1182 defa okundu.