UYGUR AYAKLANMASINDA DIŞ DESTEK YOK

23 Temmuz 1997 TÜRKELİ

 

Çin zulmü altında yaşayan Doğu Türkistan Uygurlarının son yüzyıllarda yönetime karşı belirgin hale gelen isyanların kendiliğinden meydana geldiği, Çin yönetimi tarafından öne sürülen dış destek iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi. "Doğu Türkistan'da Etnik Uyanış" adlı incelemede savunulan bu görüş, bir Hintli araştırmacıya ait. Hindistan'da bulunan Orta Asya İncelemeleri merkezinde görev yapan K. Warıkoo, TİKA yayın organı Avrasya Etüdleri dergisinde yayınlanan incelemesinde Uygurların milli bilincinin yüksek olduğuna ve yaşadıkları toprakların önemini bildiklerine dikkat çekti.

    

DOĞU TÜRKİSTAN'DA 9 TÜRK DAHA KATLEDİLDİ

26 Temmuz GÖKBAYRAK

 

9 Uygur Türk'ü, Gulca'da 4 bin kişilik kalabalık bir halk topluluğu önünde idam edildi. Yine Şubat ayındaki ayaklanmaya karıştıkları gerekçesiyle 3 kişi ölüm, 7 kişi ömür boyu hapis ve 10 kişi de çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı. Bu katliamlardan öncede basına yansıyanlardan Mayıs ayında Urumçi'de ev yapımı bombalarla 9 kişiyi öldürdükleri gerekçesiyle 8 Türk katledilmişti.

 

TÜRK DÜNYASININ İKİ ÇINARI, BU KEZ YOK

2 Ağustos 1997 BÜYÜK KAYSERİ

 

Yarın gerçekleştirilecek 8. Erciyes zafer Kurultayı Tekir yaylasında yapılacak Ancak bu sefer Türk Dünyasının iki dev çınarı Alparslan TÜRKEŞ ve İsa Yusuf ALPTEKİN orada olmayacaklar.

 

TÜRK KIZIYMIŞ ADI CHANTAL'MIŞ

.2 AĞUSTOS 1997 YENİ ŞAFAK  

                        

Yeni Şafak gazetesi yazarlarından Yusuf Ziya CÖMERT bey bu günkü yazısının girişi şöyle başlıyor "İsterseniz Doğu Türkistan'dan başlayalım. Kızıl Çin tanklarının, namlularını şehirlerimize, hanelerimize doğrulttuğu Doğu Türkistan'dan. Yaklaşık 2 yıldır dünya kamuoyu tarafından da fark edilmeye başlanan uyanış hareketleriyle hem Pekin'i hem de Doğu Perinçek’i rahatsız eden doğu Türkistan dan. Çin işgali altındaki şehirlerimizden; Kaşgar'dan, Urumçi'den, Hoten'den   diyerek devam ediyor

 

DOĞU TÜRKİSTAN'DA SIKIYÖNETİM İLAN EDİLDİ

6 Ağustos 1995 TÜRKELİ

 

Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerinin isyanından çekinen Çin yönetimi bölge genelinde sıkıyönetim ilan etti. Yeni Çin Haber Ajansı, kararın "karşı devrimci" leri etkisiz hale getirmek için Sincan Özerk Yönetimi tarafından (Doğu Türkistan) alındığını bildirdi. Uygur Türklerinin anayurdu Doğu Türkistan'daki yönetim bununla da kalmadı. Ajans, "halkın yurtseverlik duygularında meydana gelen aşınmayı onarmak" için siyasi çalışma yapılacağını ve bu amaçla yeni bir teşkilatlanmaya gidileceğini duyurdu.

 

DOĞU TÜRKİSTAN'A İRAN EL ATTI

11 Ağustos 1997 KURULTAY

Türkiye'den en ufak bir yardım alamayan Doğu Türkistan Türklerine İran kucak açtı. Kazakistanda bulunan Doğu Türkistanlı Lider Yusuf Bek Muhlisi'yi ziyaret eden İran Başbakan Yardımcısı bir milyon dolarlık yardım yaparken "Uygur Türklerinin Yanındayız" dedi.

 

KIZIL ÇİN HEM SUÇLU HEM GÜÇLÜ.

18 Ağustos 1997 KURULTAY

 

Kızıl Çin yönetimi Doğu Türkistan'daki olayları kendine göre suçlusunu buldu. Doğu Türkistan'daki Türkleri CIA'nin ayarttığını iddia eden Ming Pao gazetesi, bu bölgedeki olayların Pekin'e de sıçradığını itiraf etti

 

ÇİN'İN İSLAM DÜŞMANLIĞI.     

19.8.1997 TÜRKİYE

 

Müslüman kadınların baş örtülerini çıkartarak tarlada çalışmaya mecbur eden Kızıl Çin yönetimi karşı gelenleri ya öldürüyor yada muhtelif şekillerde cezalandırıyor. Bu güne kadar Hoten şehrinde 72 ve aynı şehre bağlı Karakaş'da ise 50 camii komünist partinin emriyle yıktırıldı. Merkezi ABD'de bulunan Doğu Türkistan Milli Araştırma merkezi Başkam Güllamettin Pahta,*on-binlerce kadının başörtülerinin parçalanarak başları açık bir şekilde tarla ve ocaklarda çalıştırıldıklarını açıkladı

 

ÇİN UYGURLARA ZULÜMDE KARARLI

21 Ağustos 1997 MİLLİ GAZETE

 

Doğu Türkistan'da Müslümanların bağımsızlık isteklerine karşı Çin'li yetkililerin baskıları artarken, yerel Komünist Partisi yetkilileri "bağımsızlık yanlılarına en ufak özgürlük vermeyeceklerini söylüyorlar"

  • 887 defa okundu.