HAYRULLAH EFENDİGİL
 
Batı Şeriada İsrail işgali altındaki Haliliye şehrinde bulunan ve üç büyük semavi din tarafından kutsal kabul edilen yer. Hz. Peygamber (sav) miraca çıkmadan önce burada namaz kıldı. Kendisinin ayak izi yine burada muhafaza edilmektedir. Hz. İbrahimin (a.s.)ın refikaları Hz.İshak ve Hz.Yakup (a.s.}'ın kabirleri burada bulunuyor.
Camii içinde Müslüman ve Yahudi cematlar kendilerine ayrılan kısımlarda ibadetlerini yerine getiriyorlar.
Son günlerde Yahudilerin saldırılarına uğrayan Müslümanlar ibadetlerini yerine getirmekte güçlüklerle karşılaşıyorlardı.
Ramazan ayının ikinci cuma günü ise bu saldırıların en dehşetlisi ve en acımasızı gerçekleştirildi. Katliamın faili, Baruch Galdstein, 11 yıl önce Amerika'dan İsrail’e göç etti ve işgal altındaki Batı Şeria bölgesine yerleşti.
Saldırı gününü çok dikkatle seçti her iki din mensupları içinde önemli bir gün, Ramazan ayının ikinci cuma günü ve Yahudilerin eski Pers ülkesinde kazanmış oldukları askeri bir zaferin ilk günü. O bir fanatikti ve Yahudilerin kutsal topraklar veya İsrail toprakları olarak tanımladıkları topraklardan tüm Arapların defnedilmeleri gerektiğine inanan Rabbi Meir Kahane'in sadık bir sernpatizanı idi.
Goldstein olayda 67 Filistinliyi şehid etti ve geride 300 ün üzerinde yaralı bıraktı
Dehşetli anı yaşayan Hüsnü İsa Recep "Goldstein'in bir yada daha fazla arkadaşı vardı. Başlangıç ta iki farklı yönden ateş sesi duyduk. Bir tanesi diğerinin şarjörünü yenilemesine yardım ediyordu." dedi. Recep ve diğer kurtulanların ifadelerine göre; ateş başladıktan sonra içeri iki asker daha girdi ve Goldstein'in saf dışı etmek üzere olan Filistin'lilerin üzerine ateş etmeye başladılar. Öyleki camii içindeki Müslümanlar ordunun saldırısına uğradıklarını sandılar.
Goldstein'in radikal Kahane terör örgütü ile olan yakın ilişkisini ve bu örgütün tüm Arapları "Kutsal kitapta belirten İsrail topraklarından" çıkarma amacı onu İsrail tarihindeki en kanlı ölüm makinesi, haline getirecekti.
Olaydan bir ay önce bir film yapımcısına "öldürmenin ve iyileştirmenin zamanı var" dedi. O bir çılgın veya deli değil bir fanatiktir. Amacı en kısa sürede yetişerek İsrail'i doktor olarak savunmaktı. Okul yıllarında iken New-York'taki zencilerle Yahudiler arasındaki sürtüşmeyi artıracak olaylara da karışmış bu dönemde askeri eğitim dahi almıştı. 1981 yılında Kahane örgütüne katıldı İki yıl sonra ise Kahane örgütünün militan ruhunu da içinde taşıyarak işgal altındaki Filistin topraklarına yerleşti.
Yalnız mıydı? Müslüman ve Yahudi cemaati tarafından camiide İsrail güvenlik güçleri tarafından devamlı surette gözleniyor içeri giren ziyaretçilerin üzerleri detektörlerle aranıyordu. 

1- Sabah saat 5.30 da 8O0'ü aşkın Müslüman namaz kılıyordu. Normal olarak 12 güvenlik görevlisi güvenliği temin ederken olay anında sadece 4'ü vardı.
2- Dr.Baruch Goldstein Yahudi militan, askeri üniforması ile kontrol noktalarını rahatlıkla geçti.
3- Goldstein camiinin giriş kapısından Müslümanların oluğu tarafa doğru ateş etmeye başladı. Yaklaşık 67 Müslüman şehit oldu 300 kişi aldıkları kurşun ve şarapnel parçaları sonucu yaralandı.
4- Ateş devam ederken Müslümanlar diğer kapıdan çıkmaya çalıştılar. Ne varki diğer kapıda Yahudi görevlilerce kapatıldı ve bu taraf tanda ateş geldi.
5- Şahitlerin söylediklerine göre diğer görevlilerde ateş etmeye başladılar. Bu arada Goldstein şarjörünü düzenli olarak üç defa değiştirdi. Ateşler taki, Goldstein'in cephanesi bitip kendini öldürünceye kadar devam etti.

  • 1115 defa okundu.