ÇİN SİLAHLI GÜÇLERİ KUÇAR NAHİYESİNDE GENİŞ ÇAPLI ARAMA YAPTI.
Bölgeden alınan bilgilere göre bugün Kuçar nahiyesinde Çin silahlı kuvvetleri ve polis güçleri birlikte geniş çaplı teftiş ve arama gerçekleştirdiler. Asıl amacın bölge halkına gözdağı vermek olduğu bu operasyonda top ve ağır silahlardan oluşan 1 kilometre uzunluğundaki konvoy ana caddede gövde gösterisi yaptı.

ÇİN’İN KUKLA VALİSİ NUR BEKRİ “3 ÇEŞİT GÜÇ”E DARBE İNDİRMENİN ÖNEMİNİ VURGULADI.
Çin’in Uygur bölgesi için atadığı kukla valisi Nur Bekri Cumartesi günü sözde kamu güvenliğinin korunması ve “3 Çeşit Güç”e şiddetli darbe indirmenin önemini bir kez daha vurguladı. Nur Bekri bölgede kalkınmanın gerçekleştirilmesi ve bölücülüğe
karşı mücadele ederek kamu güvenliğinin korunmasının en önemli görevlerinden olduğunu bildirdi; ayrıca bölgenin genel anlamda istikrarlı, kontrol altında ve kalkınmakta olduğunu söyledi

KAŞGAR VİLAYETİ CEZAEVİNDE TUTUKLU BULUNAN MEMTİLİ RUZİ’NİN SAĞLIK DURUMU CİDDİYETİNİ KORUYOR
Çin hükümeti Aralık 2009’da Kamboçya’dan getirdiği 20 Uygur gencinin durumunu sürekli olarak gizli tutmaktadır. Bu gençlerden biri de Memtili (Mehmet Ali) Ruzi’dir. Alınan bilgilere göre Memtili Ruzi’nin sağlık durumu tehlikeli durumdadır. Memtili Ruzi tutuklanmadan önce bir trafik kazasında yaralanmış, sol koluna ameliyatla demir parçaları takılmıştı ve bu demir parçaların 3 ay sonra alınması gerekiyordu. Ancak Memtili Ruzi tutuklandıktan sonra bu durumu ilgili mercilere bildirmesine rağmen tedavi talebi karşılanmadı.

ÇİN, ÜRÜMÇİ’DE YASEMİN DEVRİMİYLE İLGİLİ BİLDİRİ DAĞITTIĞI SUÇLAMASIYLA İKİ GENCİ TUTUKLADI.
Bölgedeki habercilerin bildirdiğine göre şuan Ürümçi’de Tunus ve Mısır’da meydana gelen yasemin devrimi gibi devrim yapılması tartışılmaktadır. Çin Ürümçi’deki halk meydanı çevresinde güvenliği iyice sıkılaştırmış olup herkesi güvenlik kontrolünden geçirmektedir. İnternet sitelerinde “Ortadoğu’daki yasemin çiçeğinin kokusundan Tanrıdağı kar çiçeğinin kokusu daha keskindir” cümlesi yer aldı ve bu cümleyle ilişkili olan iki kişi tutuklandı, internet siteleri kapatıldı.

CANG ÇÜNŞİEN UYGUR BÖLGESİNDE MİLLETLER BARIŞININ KÖTÜ OLDUĞUNU İTİRAF ETTİ.
Pekin’de yapılan bir toplantıda konuşan Çin Komünist Partisi Uygur bölgesi şube sekreteri Cang Çünşien Uygur bölgesinde milletler barışının kötü olduğunu, bu durumu düzeltmek için belli bir süreye ihtiyaç olduğunu söyledi. Bölgede güvenlik ve istikrarın da görece iyi olduğunu, Ortadoğu’da meydana gelen devrimlerin Uygur bölgesine sıçramasının önüne geçmenin en iyi yolunun halkın kalbini kazanmak olduğunu bildirdi. Böylelikle bölgedeki gerginliği ilk defa bir Çinli yetkili itiraf etmiş oldu.

ORHUN İNTERNET SİTESİNİN SAHİBİ TURSUNCAN HEZİM’E 7 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ.
Uygur tarihi ve kültürüyle ilgili seçkin makaleleri ile Uygur bölgesinin içi ve dışında bilinen Orhun internet sitesi 5 Temmuz Ürümçi olaylarından sonra kapatılan  sitelerden biriydi. ABD’de yaşayan Uygur bilim adamı Erkin Sidik ve diğer ülkelerdeki Uygur aydınlarının bildirdiklerine göre söz konusu internet sitesinin sahibi Tursuncan Hesim’e geçen yıl Aksu vilayetinde 7 yıl hapis cezası verildi. Tursuncan Hezim Aksu vilayetindeki bir lisede öğretmenlik yaptığı sırada bilinmeyen nedenlerden dolayı görevinden alınmış, 5 Temmuz Ürümçi olaylarından sonra tutuklanmıştı.

KAŞGAR YENGİŞEHİR NAHİYESİNDEN UYGUR KIZLARI ÇİN’E İŞÇİ OLARAK GÖTÜRÜLECEK.
Bölgeden alınan bilgilere göre 11 Mart günü Kaşgar Yengişehir nahiyesi Tazgun köyünden belli sayıda Uygur kızı Çin’in Guangdong eyaletindeki bir ayakkabı fabrikasına işçi olarak götürüleceği ortaya çıktı. Çin’e gitmeyi reddedenler para cezasıyla tehdit edilmiş. Birkaç yıldan beri Çin hükümeti “fazla iş gücü”nü değerlendirme bahanesiyle Uygur kızlarını ucuz iş gücü olarak neredeyse zorla Çin’e götürmektedir.

YASEMİN DEVRİMLERİNİN ÇİN’E SIÇRAMASINI ENGELLEMEK İÇİN SIKI ÖNLEMLER ALINMAKTADIR.
Yasemin devrimlerinin Çin’e sıçramasını engellemek için alınan önlemler kapsamında dertlerini duyurmak için ve çeşitli nedenlerden dolayı Pekin’de bulunan Uygurlar sıkı kontrole tabi tutulmaktadır. Uygurların bir araya toplanması yasaklandı, topluca yaşadıkları yerler dağıtıldı; bazıları da zorla memleketlerine geri gönderildi.

PEYZAVAT NAHİYESİNDE UYGUR ÇİFTÇİLERİN ARSALARI ELLERİNDEN ALINMAKTADIR.
Yurtdışında da görülebilen bir Uygur internet sitesinin haberine göre Çin hükümeti kalkınma bölgesi kurma bahanesiyle Peyzavat nahiyesindeki çiftçilerin tarlalarını ellerinden almaktadır, hatta oturdukları evleri yıkarak bahçe ve arsalarına el koymaktadır. Çin’de tüm mülk yasalara göre devletindir, dolayısıyla evleri yıkılan, arsaları ellerinden alınan kimseler hiçbir hak talep edememektedir. İddia edilen sözde kalkınma bölgesi kurma işi Çin’den gelen firmalara verilmiştir.

ÇİN 7 UYGUR FEDAİYE İDAM CEZASI VERDİ.
Çin’de yayın yapan tanrıdağı internet sitesi, geçen yılın sonlarında Kaşgar’da meydana gelen 3 büyük silahlı eylemin failleri oldukları gerekçesiyle başta Nurmemet Obulkasim olmak üzere 7 kişiye idam cezası verildiğini bildirdi. 4 Ağustos 2008’de iki Uygur’un Çin’in silahlı birimlerine saldırı düzenlemesinden sonra Çin tüm Kaşgar’ı abluka altına almıştı. Bu eylemde 8 Çinli sivil ve 1 güvenlik mensubu ölmüşlerdi. Çin kaynakları bu olayı bir terör eylemi olarak nitelemiş ve olayın Nurmemet Obulkasim liderliğinde uzun süreli hazırlıktan sonra organize bir şekilde gerçekleştiğini
bildirmişti. Sonraki 4 ay içinde bunun gibi 3 eylem daha gerçekleşmişti.

UYGUR BÖLGESİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLK VE ORTAOKULLARDA TÜM DERSLERİN ÇİNCELEŞTİRİLMESİNİ PLANLAMAKTADIR.
Çin’de yayın yapan tanrıdağı internet sitesi, Uygur bölgesi eğitim müdürlüğünün ilk ve ortaokullarda tüm derslerin Çinceleştirilmesi planının ilk aşaması olarak tüm sayısal derslerin Çinceleştirileceğini bildirdi. Eğer bu plan tamamıyla gerçekleştirilirse Uygur bölgesinde tüm eğitim Çinceleşmiş olacaktır.

UYGUR BÖLGESİNDEN 3000 CİVARINDA ÖĞRENCİ ÇİN’E GÖNDERİLDİ.
Çin hükümeti 3000 civarında üniversite mezunu işsiz genci “Uygur bölgesine yardım” projesi kapsamında Çin’in iç bölgelerine eğitim için gönderdi. Uygur gençlerinin Çin’e gönderilmelerinin, Çinli
üniversite mezunlarının “Uygur bölgesine yardım” projesi kapsamında bu bölgeye getirilmelerine denk gelmesi manidar bulundu. 21 Mart günü Çin’in Şendong eyaletinden 100 üniversite mezunu Kaşgar’a gelmiş, gelenler törenle karşılanmıştı.

ŞİHENZE VİLAYETİNDE ELEKTRONİK KUR’AN DAĞITAN BABA OĞUL TUTUKLANDI
Bölgeden alınan bilgilere göre Şihenze vilayetinin Uygur bölgesinde yaşayan baba oğul Mehmet Rahim ve Mehmet Sidik yasal olmayan dini materyal dağıttıkları gerekçesiyle tutuklandılar. Baba ve oğlun Çin’de üretilen elektronik Kur’an’ı evinde bulundurdukları ve tanıdıklarına hediye ettikleri bildirildi. Şuan tutuklanan baba ve oğul hakkında yakın akrabaları tarafından da bilgi alınamamaktadır. 640 bin nüfusa sahip Şihenze’de Uygurların sayısı 10 bin civarındadır.

  • 863 defa okundu.