Uygurların Dilinde İşgal Altındaki ‘Gazze’ Bölgesi Ve ‘Rabiye Kadir Ticaret Merkezi’
Yakın zamanda Doğu Türkistan’dan gelen Uygurların söylediklerine göre 5 Temmuz Ürümçi olaylarının üzerinden 2 ay geçmesine rağmen Ürümçi şehri üzerine sıkı güvenlik tedbirleri uygulanmakta. Çin hükümeti tarafından milletler arası barışı güçlendirmek için yoğun çaba sarf edilmekte olsa da Uygurlar ile Han Çinlileri arasındaki husumet aynı şekilde devam etmektedir. Tam silahlı Çin polisleri gece gündüz sokakları kontrol altında tutarken bölgede yaşayan halk gece dışarıya çıkmaktan çekinmektedir ve halk arasında bölgenin işgal altındaki ‘Gazze’ye döndüğü söylenmektedir. 
Öte yandan Çin hükümeti bu olayların sorumlusunun Rabiye Kadir olduğunu iddia ederek Rabiya Kadir hakkında antipropaganda yaparken Rabiya Kadirin halk arasındaki popüleritesi iyice artmıştır. Bu olaylara hiç ilgisi olmayan insanlar da Rabiya Kadir’i yakından tanımaya ve ilgi duymaya başlamıştır. Çin hükümeti Ürümçi’de bulunan Rabiya Kadir Ticaret Merkezini yıkmayı planlıyor olsa da halkın tepkisinden çekindiği için bu planını şuan gerçekleştirememektedir.
 
Ürümçi Olayları Hakkında Uluslar Arası İnceleme Yapılmasını İstedi.
Reuters Haber Ajansının 1 Eylül 2009 da verdiği habere göre Avrupa Parlamentosu insan hakları komitesi başkanı Rabiya Kadir Hanımın yaptığı ziyaret sonrasında Ürümçi olayları üzerine uluslar arası bağımsız bir kuruluş tarafından inceleme yapılmasını destekleyeceklerini söyledi. Avrupa Parlamentosuna 5 günlük bir ziyaret gerçekleştiren Rabiya Kadir insan hakları komitesi üyeleriyle görüştü ve barışın tesisi için Çin hükümeti ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.
 
‘Selkın’ Internet Sitesinin Yöneticisi Ortadan Kayboldu
Çin devlet radyosu muhabiri, ‘selkin’ Internet sitesi yöneticisi Mehmetcan Abdullah 5 Temmuz olaylarından kısa bir süre sonra habersizce ortalıktan kayboldu. Mehmetcan Abdullah’ın yakınları onun tutuklanmış olabileceğini bildirdiler. 
Çin hükümeti 5 Temmuz olaylarından sonra Internet sayfalarına yönelik denetimi yoğunlaştırmış olup çok sayıda Internet site yöneticileri tutuklanmıştır.
 
Ürümçi’de Han Çinlileri gösteri yaptı
Bölgeden gelen haberlere göre 2 – 3 Eylül günleri Ürümçi’de yaşamakta olan Han Çinlileri 5 Temmuz olaylarından sonra bölgede asayişin olmadığını, Çin hükümetinin bölgeye atadığı Komünist Parti bölge sekreteri Wang Lechuan’in uygulamalarından rahatsız olduklarını bildirerek gösteri düzenlediler. Bu gösteri sebebiyle şehirlerdeki sıkıyönetim uygulaması takviye birliklerle desteklenerek tüm okullar ve devlet daireleri tatil edilmiştir.
 
Han Çinlilerinin Uygurlara Yönelik Şırıngalı Saldırısı Arttı
Çin iç güvenlik bakanı Cuma günü Ürümçi’de basın toplantısı düzenleyip kimliği belirsiz kişilerin gerçekleştirdikleri şırıngalı saldırı olaylarından Uygurları sorumlu tuttu. Bu olayların da 5 Temmuz olaylarının devamı olduğunu, Çin’i bölmek isteyen dış güçler tarafından organize edildiğini, buna asla müsaade etmeyeceklerini söyledi. 
Şırıngalı saldırılar ilk olarak bir Uygur ilköğretim okulunda sahte sağlık görevlileri tarafından aşı yapma şeklinde başlamıştır. Bunun sonucunda çok sayıda Uygur öğrenci hayatını kaybetmiş, birçoğu da hastanelik olmuştu. Bu saldırılar yer tüm Doğu Türkistan bölgesine yayılmış, Çin hükümeti bu olaylara karışanların idam edileceğini açıkladı.
Şırıngalı saldırılardan sonra Çinli göçmenler tarafından düzenlenen gösteriler sonucunda 5 kişi ölmüş, 14 kişi de yaralanmıştı. 

İsveç’te Çin’e Karşı Gösteri Organize Eden Kişi Telefonla Tehdit Edildi
5 Temmuz olaylarından sonra İsveç’te yaşayan Uygurlar birkaç kez Çin’e karşı gösteri düzenlemişti. Bu gösteriyi organize edenlerden (Necat x) kaynağı belirsiz telefonlarla tehdit edildi ve sorguya çekildi. (Necat x) bu olayı İsveç güvenlik güçlerine bildirmiş, güvenlik güçleri de bu olaya ilgi göstermiştir.

Peyzavat Nahiyesinden 50 Uygur Kızı Çin’in Şendong Eyaletine Götürüldü
Çin resmi haber ajansı Şinhua’nın bildirdiğine göre 10 Eylül günü 50 Uygur kızı Kaşgar ilinin Peyzavat Nahiyesinden işçi olarak çalıştırılmak üzere Şendong eyaletine götürülmüştür. Alınan bilgilere göre Peyzavat Nahiyesinden Çin’e çalıştırılmak üzere işçi götürme girişimi 2006 yılında başlamış olup, şimdiye kadar toplam kişi sayısı bir milyonun üzerindedir. Çin hükümeti Uygur kızlarını zorla ailesinden ayrı koyma, ucuz işçiliğe zorlama ve gayri ahlaki işlerde çalıştırma eylemlerini işsizleri iş sahibi yapma bahanesiyle örtmektedir. Çin hükümeti 5 Temmuz olaylarının sebeplerinden biri olan Çin’e zorla işçi götürme politikasını ısrarla sürdürmektedir.

Çin Şırıngalı Saldırılarla İlişkilendirdiği 4 Kişiyi Cezalandırdı
Ürümçi mahkemesi şırıngalı saldırılarla insanları yaralama suçundan 4 kişiyi 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırdı. Şırıngalı saldırı olaylarına karıştığı iddia edilen kişilerden Abduresul Abdulkadir, Abdulhamit Mehmet’e 15er yıl, Rahman Razık’a 12 yıl, Abdulkeyum Eyup’e 8 yıl hapis cezaları verildi. Çin hükümeti şırıngalı saldırı olaylarını bir çeşit terör eylemi olarak tanımlamaktadır.
 
Dolkun Eysa Kore’de Üç Gün Tutuklu Kaldıktan Sonra Almanya’ya Geri Gönderildi
Dünya Uygur Kurultayının genel sekreteri Almanya vatandaşı Dolkun İysa uluslar arası bir toplantıya katılmak üzere geldiği Güney Kore’de üç gün tutuklu kaldıktan sonra Almanya’nın girişimleriyle Almanya’ya geri gönderildi.
 
Çin Polisleri Otel Baskında Üç Japon Muhabiri Dövdü
Çin polisleri dün gece Pekin’de bir otele girerek üç Japon muhabiri darp edilerek dövüldü. Alınan bilgiye göre Japon muhabirler Çin Halk Cumhuriyetinin kuruluşunun 60. yılını kutlama etkinliklerini izlemeye gelmişlerdi. Muhabirler dövüldükten sonra kamera ve bilgisayarlarına el konuldu. Ürümçi olaylarından sonra Pekin’de de güvenlik tedbirleri üst düzeye çıkarılmış olup şehrin her yerine tanklar ve ağır silahlar yerleştirildi. Askerler şehir meydanlarında sürekli tatbikat ve gösteri yaparak halka mesaj vermeye çalışmaktadır.

Uluslar Arası Af Örgütü ‘Diyarım’ Internet Sitesi Yöneticisi Dilşat Ferhat’ın Serbest Bırakılması Çağrısında Bulundu
Uluslar arası Af Örgütü Perşembe günü açıklama yaparak Çin hükümetinin 7 Ağustos’tan beri haber alınamayan ‘Diyarım’ Internet sitesi yöneticisi Dilşat Ferhat hakkında bilgi vermesini istedi ve onun eğer tutuklu ise serbest bırakılmasını talep etti. 5 Temmuz olaylarından sonra Uygur bölgesinin dış dünya ile olan tüm telefon ve Internet bağlantıları kesilmiş, tüm Internet siteleri incelemeye alınmıştı. Dünya Uygur Kurultayı 5 Temmuz olaylarından sonra sayıları 10 bini geçen Uygur Türk’ünün ortadan kaybolduğunu bildirmektedir.
 
Çin Ürümçi’de 6 Uygur Türk’ünü  İdam Etti
Çin mahkemesi Pazartesi günü 5 Temmuz olaylarıyla ilişkilendirdiği altı Uygur’a idam cezası ve bir kişiye ömür boyu hapis cezası verdi ve idam aynı gün gerçekleşti. İdam edilenlerin adları şöyle: Abdulkerim Abdulvahit, Gani Yusuf, Abdullah Mehmettohti, Adil Ruzi, Nurali Huşur ve Alim Mehmet Yusuf. Ömür boyu hapis cezası verilen kişi ise Tahircan Abdulhamit. Bu kişilere yöneltilen suçlar ise insanları öldürme, yakma ve soygunculuk.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü: Uygur Bölgesi Dünyadan Tecrit Edilmekte
Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü açıklama yaparak bölgenin dışarıyla olan telefon bağlantısı ve Internetin kesilmesiyle bölgeye tecrit uygulanmakta olduğunu bildirdi. Örgüt hazırladığı raporda şunları kaydetti: On yıllardan beri düşünce özgürlüğü, inanç özgürlüğü ve iktisadi özgürlükleri elinden alınan Uygur halkı şuan haberleşme özgürlüğünden de yoksun durumdadır. Ürümçi olaylarından dört ay geçmesine rağmen bölgede hala telefon ve Internet kesik. Çin’in açıkladığı her şey normale döndü açıklaması yalandır. Çin bu bölgede olup bitenleri dünyadan gizli tutmaya çalışmaktadır. Çin hükümetini bu tutumundan vazgeçmeye çağırıyoruz. 


Çin Üst Mahkemesi Ürümçi Olaylarıyla İlgili Çeşitli Cezalara Çarptırılan 15 Kişinin İtirazını Reddetti
Çin mahkemeleri geçen hafta Ürümçi olaylarına karıştıkları gerekçesiyle 12 kişiye idam olmak üzere toplam 21 kişiye farklı cezalar vermişti. Mahkeme kararı açıklandıktan sonra idama mahküm edilenlerin cezalarının infaz edilip edilmediği, edilmediyse nerede tutuklu bulundukları hakkında hiçbir bilgi verilmedi. Bugün Şinhua haber ajansının verdiği bilgiye göre Uygur özerk bölgesi üst mahkemesi, karara itiraz eden 15 kişinin itirazlarını reddederek cezaları onaylamıştır. Üst mahkemenin karar hakkında yaptığı açıklama şu şekildedir: Gani Yusuf başta olmak üzere 4 kişi kasten adam öldürme, kundaklama, gasp suçlarından, Ahmetcan Mömin başta olmak üzere 11 kişi ise kasten adam öldürmeye teşebbüs, kundaklama, gasp ve kamu malına zarar verme suçlarından ceza almışlardır. Üst mahkeme bu cezaları onaylamıştır. 
Uluslar arası insan hakları savunucuları ve Çinli insan hakları savunucuları avukatlar mahkemelerin uluslar arası hukuka uygun yapılmadığını, hatta yürürlükteki Çin hukukuna göre de yapılmadığını savunmaktadır. 

Uluslar Arası Gazeteciler Örgütü Uygur Özerk Bölgesindeki Internet Yasağının Kaldırılmasını İstedi
Merkezi Paris’te bulunan uluslar arası gazeteciler örgütü Ürümçi’de meydana gelen 5 Temmuz olaylarından dört ay sonra yani Ekim ayında Uygur özerk bölgesinde inceleme yaparak bölgede Uygurca, Çince ve İngilizce yayın yapan Internet sayfalarının %85’inin kapalı olduğunu bildirmiştir. 
Uluslar arası gazeteciler örgütü ayrıca yıllardan beri Çinliler tarafından etnik ayrımcılığa tabi tutulmakta olan Uygur halkının 5 Temmuz olaylarından sonra Internet ve telefonların kapatılmasıyla haberleşme özgürlüklerinin de ellerinden alındıklarını, Çin hükümetinin bu duruma derhal son vermesi gerektiğini ifade etmiştir. 

  • 759 defa okundu.