ÇİNDEN MÜSLÜMAN UYGUR HALKINA BİR ENGEL DAHA

Yarkent Nahiyesi'nin Kalpakdöng köyünden hacca gitme arzusunda olanlar yerel devlet daireleri tarafından gizlice gözlem altında tutulmaktadır. Herkese gizli görevliler tayin edip fişleme yaparak çeşitli zorluklarla hacca gitmeleri engellenmektedir. Çin hükümeti bu uygulamayı emniyet tedbirleri kapsamında 2008'de uygulamaya başlamıştır. 

ÇİN; DOĞU TÜRKİSTAN BÖLGESİNDE 1295 KİŞİYİ TUTUKLADIĞINI İTİRAF ETTİ

Çin, geçen yıl Pekin'de yapılan Olimpiyat Oyunları sırasında büyük tehdit olarak gördüğü Uygur özgürlük eylemcileri diyerek tutukladığı insanların bu durumunu dünya kamuoyundan basınından gizlemişti. New York Times gazetesi Olimpiyat oyunlarının öncesi ve sonrasındaki 11 ay içerisinde toplam 1300 kadar kişinin Çin hükümetince tutuklandığını Çinli kaynaklara dayanarak verdi. Bu kişilerin çoğu asayişi tehdit etme suçlarından ceza alarak hapishanelerde tutulmaktadır. Almanya'da bulunan Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi   bu   rakamın   4000   civarında   olduğunu bildirmektedir. Çin olimpiyatları güvenliğini bahane ederek Uygurlara yönelik geniş çaplı siyasi temizleme hareketine girişmiştir. 

ÇİN'DE DOĞUM KONTROLÜ HEDEFLENENDEN DAHA FAZLA GERÇEKLEŞTİ

Doğu Türkistan bölgesi nüfus planlaması idaresinin internet sayfasından alınan bilgiye göre Çin devleti 2008 yılında Doğu Türkistan bölgesindeki nüfus artış oranını %11.7 olarak planlamıştı. Planlanandan da fazla çıkması Çini sevindirdi %11.45 olarak gerçekleşti. Çin hükümeti Doğu Türkistan'daki nüfus planlaması için ayırdığı bütçeyi her yıl arttırmaktadır. Çin hükümeti nüfus planlaması uygulamasını gerektiğinde zor kullanarak Gerçekleştirmektedir. 

ÇİN UYGUR KIZLARINI GÖTÜRMEYE DEVAM EDİYOR

Çin hükümeti Uygur genç kızlarını Çin'in iç bölgelerine götürmeye devam ediyor. Çin Komünist Partisi Uygur Özerk Bölgesi bürosunun internet sitesinde yayınlanan bilgiye göre Çin'in "fazla iş gücü" diye adlandırıp kendi yurdundan diğer bölgelere nakledilenlerin sayısı 1,869,600'dür. Bunun içerisinde Çin'e nakledilen genç kızların sayısı 162,500'dür. Çin'e götürülen Uygur kızları dilini bilmedikleri yabancı kültüre sahip bir ortamda düşük ücretle çalışmaya ve hatta gayri ahlaki ortamlara zorlanmaktadırlar. Aileleri ile görüşmeleri engellenmektedir. Her türlü aşağılanma, hakaret ve ırkçılığa maruz kalmaktadır. Bir kaç yıldır devam eden bu uygulama Uygurlararasında ve uluslararası kamuoyunda büyük tepkiye neden olmaktadır.

 NANCY PELOSI İÇİN HAPİSHANELERİNDEKİ SİYASİ TUTUKLULARI UNUTMAYIZ

ABD kongre üyesi Nancy Pelosi Çin ile kurduğu diplomatik ilişkisinin 30 yılını değerlendirdiği basın toplantısında şunları söylemiştir: Çin'deki insan hakları ihlallerinden endişeliyiz. 20 yıldır insan hakları konularıyla ilgileniyorum. İnsan hakları konusu her zaman ticari konulardan sonra gelmiştir, ancak insan hakları konusundaki çalışmalarımızı durduramayız. Çin hapishanelerindeki siyasi tutukluları unutamayız ve unutmamız mümkün değildir dedi. 

ÇIN HÜKÜMETİ HACDAN DÖNENLERİ SORGULUYOR

Çin hükümeti hacdan dönen hacıları hac döneminde kimlerle görüştüğü, nerelere gittiği, hangi etkinliklere katıldığı, hacdan sonra ailesinde nasıl bir değişim meydana geldiği konularında bilgi toplamak için tek tek sorguluyor.

28 OCAK SAHYAR OLAYLARI

28 Ocak'ta Şahyar nahiyesinde bir internetcafe de Uygur gençleri ile Çinli gençler arasındaki tartışma kavgaya dönüşmüş, kavga sonucunda iki Uygur genci ağır yaralanmış ve bir diğeri de öldürülmüştür. Bu olaylardan sonra Uygur halkının ayaklanmasını önlemek için bölgeyi yoğun güvenlik güçleri ile takviye eden Çin hükümeti olayları örtbas etmek için yoğun çaba harcamıştır 

KAŞGAR'DA İKİ HASTA ÇIN İLAÇ FİRMASININ ÜRETTİĞİ İLAÇLA ÖLMÜŞTÜR

Kaşgar'da iki diyabet hastası Çin ilaç firması ürettiği Guangxi Pingnan'ın diyabet ilacını kullandıktan sonra hayatını kaybetmiştir. Bu olaydan sonra ilgili ilaç Çin sağlık bakanlığı tarafından yasaklanmıştır. Araştırmalar sonucunda bu ilaçta zehirli kimyasal maddeler bulunduğu anlaşılmıştır 

DOĞU TÜRKİSTAN'A GELEN YABANCI ÖĞRENCİLER TAKİPTE

Doğu Türkistan bölgesi milli eğitim dairesinin bildirdiğine göre 2008 yılında Doğu Türkistan bölgesine okumak için gelen yabancı öğrenci sayısı 3475 olmuştur. Bu sayı 1985 yılından sonraki en yüksek rakamdır. Bu bölgeye gelen yabancı öğrencilerin çoğu Çin'ce ve Uygurca öğrenmektedir. Çin istihbarat birimleri Uygurca öğrenen ve Uygurlarla temas kuran yabancı öğrencileri özel olarak takip etmektedir 

SERBEST KALINCAYA KADAR ÇALIŞMAMIZA DEVAM EDECEĞİZ

Guantanamo hapishanesinde tutuklu bulunan 17 Uygur'un avukatı Seyben VVellit hakimlerin, Uygurların suçsuz olduklarını kabul ettiklerini, ancak şuan bazı durumlardan dolayı serbest kalmalarının mümkün olmadığını söylemiştir. Bu 17 kişi serbest kalıncaya kadar çalışmamıza devam edeceğiz demiştir. Daha önce Guantanamo hapishanesinden 5 Uygur serbest bırakılmış ve Arnavutluk'a yerleştirilmişti. 

İŞŞİZ KALAN ÇİNLİLER DOĞU TÜRKİSTAN"A AKIN EDİYOR

Ekonomik krizden dolayı işsiz kalan Çinliler Doğu Türkistan bölgesine akın etmektedir.Doğu Türkistan bölgesine olan göçün bu yıl rekor düzeye ulaştığı gözlenmekte olup yıl sonuna kadar Doğu Türkistan bölgesine gelecek Çinlilerin sayısı 1,400,000 olacağı bildirilmektedir.Doğu Türkistan bölgesine gelen Çinliler devletin desteğiyle hemen iş bulmaktadır. 

KAYSERI'DEKI BELEDİYE BAŞKANLARI ve BAŞKAN ADAYLARINDAN DERNEĞİMİZE ZİYARET

02.OCAK 20 Mart .2009 Tarihleri arasında Kayseri'deki halen görevdeki mevcut belediye başkanı sayın Mehmet Özhaseki ve Kocasinan Belediye başkanı sayın Bekir Yıldız,Milliyetçi hareket partisinden Büyükşehir belediye başkan adayı sayın Mustafa Eraslan,Melikgazi İlçe Bld. Başkan adayı sayın Sami Eker,Kocasinan İlçesi Bld.başkan adayı sayın Mustafa Canpolat,Demokrat parti Kayseri Büyükşehir belediye başkan adayı sayın Osman Çilsal,il başkanı sayın Salih ilhan,eski il başkanı işadamı sayın Kamil Karamete,Saadet partisinden Kayseri Büyükşehir Bld. Başkan adayı sayın Haşim Özçelik Kocasinan İlçe belediye başkan adayı sayın Nuh Tosun ve yine Cumhuriyet halk partisi il başkanlığı yöneticileri ile Kocasinan İlçe belediye başkan adayı sayın Özgür Alçı beraberlerindeki heyetleri ile derneğimizi ziyaret ederek Doğu Türkistan hakkında bilgi aldılar ve çevremiz ve mahallemizin sorunları hakkında bilgi alış verişinde bulundular. 

ÇİN'DEKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİ B.M. GÜNDEMİNDE

Birleşmiş milletler insan hakları komisyonu’nun aldığı bir karar ile 02.02.2009 tarihinden başlayarak 13.02.2009 gününe kadar İsviçre'nin Cenevre şehrinde yapılacak^ olan 4. Dünya İnsan Hakları Kongresi gerçekleştirilecek.B Çin halk Cumhuriyeti dahil 16 devletin sicilinin masaya I yatırılacağı toplantı öncesi başta Dünya Uygur Kurultayı, Birleşmiş Milletlerde temsil edilmeyen milletler teşkilatı (UNPO) ve  Uygur Amerikan  dernekleri  birer rapor hazırlayarak tüm dünya ülkelerindeki Doğu Türkistan teşkilatlarına   gönderdi.   Raporların   teşkilatların bulundukları ülke Dışişleri Bakanlıklarına, Parlamento İnsan Hakları Komisyonuna, İnsan Hakları ile ilgili kurum ve kuruluşlar ile Büyükelçiliklere verilmek için hazırlanan raporlar Genel başkanımız Seyit TÜMTÜRK ve Ankara şube başkanımız Hayrullah EFENDİGİL'in de aralarında bulunduğu bir heyetle ilgili mercilere verildi. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin Cenevre'deki, Birleşmiş milletler temsilciliği ile de telefonla görüşülerek konu hakkında bilgi verildi. Toplantı esnasında Doğu Türkistan konusunda yardımcı olmaları istendi. Ankara da bu konu ile bir dizi görüşmeler gerçekleştiren heyet sırası ile; TBMM insan hakları komisyonu Bşk.Prof.Dr.Zafer ÜSKÜL Dışişleri bakanlığı Asya Masası yetkilileri, TBMM insan hakları komisyonu üyesi Şenol BAL, Türk dünyasından sorumlu devlet eski bakanı Dr. Reşat DOĞRU, AK Parti Düzce milletvekili Adalet komisyon üyesi Prof. Dr. Celal ERBAY, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve İslam Konferansı Örgütü üyesi İrfan Gündüz ve Başbakanlık eski müsteşarı İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ömer DİNÇER ile bir araya gelerek raporun içeriği hakkında DİNÇER ile bir araya gelerek raporun içeriği hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. 

DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI AFYONKARAHISAR'DA

9.01.2009 Günü planlanan konferans Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesinde düzenlendi. Konferans öncesinde Afyonkarahisar vali yardımcısı sayın Mustafa Akdoğan valilik makamında ziyaret edilerek Doğu Türkistan hakkında bilgi verildi.Daha sonra ziyaret edilen Kocatepe Üniversitesi rektörü sayın Prof. Dr. Ali Altuntaş'a Doğu Türkistan'da yaşanan insanlık dışı dram anlatıldı Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer kampusu Abdullah Kaptan konferans salonunda Türk Dünyası stratejik Uygulama ve Araştırmaları Merkezi tarafından organize edilen "Unutulan Vatan Doğu Türkistan konulu konferansa davet edilen Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı ve Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı sayın Seyit Tümtürk ve Ankara şube başkanı sayın Hayrullah Efendigil ve Hacettepe Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr.Erkin Emet katıldı Doğu Türkistan davasının tanıtılması için organize edilen bu konferansa emeği geçen başta Kocatepe Üniversitesi rektörü   sayın   Prof.Dr.Ali   Altuntaş'a   Üniversite Yönetimine Türk Dünyası stratejik araştırma uygulama merkezine,ve öğrenci konseyine,öğretim üyelerine öğrencilere ve bütün misafirlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında Sayın Tümtürk bugün Türk ve Müslüman dünyasının ve insanlığın kanayan yarası olan Doğu Türkistan'ın ve halkının yaşadığı insanlık dışı dramı ve Çin  halk cumhuriyetinin dünyanın gözü önünde dolayı   Kocatepe   Üniversitesi  plaket verdi. Aynı gün Afyonkarahisar da yerel olarak yayın yapan Ertv de canlı yayın programında Unutulan Anavatan Doğu Türkistan'ın dünü bugünü ve mazlum Doğu Türkistan halkının yaşadığı ve Çin tarafından uygulanan insanlık dışı baskı zulüm ve işkenceci politikası anlatıldı. Konferans esnasında Doğu Türkistan'da yaşanan vahşet resim sergisi ile tanıtıldı 

DOĞU TÜRKİSTAN VAR OLMAYA DEVAM EDECEKTİR

Türk Dünyası Stratejik Araştırma Merkezi tarafından AKÜ Abdullah Kaptan Konferans salonunda düzenlenen "Unutulan Anavatan Doğu Türkistan" konulu konferansa Sivil toplum örgütleri ile çok sayıda AKÜ öğrencisi katıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Dünya Uygur Kurultay Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Doğu Türkistan'ın içerisinde bulunduğu işgal durumunu dile getirerek, Anadolu"daki Türkler ile Doğu Türkistan Türkleri arasında hiçbir farkın olmadığını söyledi. Çin'in sinsi politikalarıyla Doğu Türkistan'ın yok edilmeye çalışıldığının altını çizen Tümtürk, Anadolu Türklüğü ile Doğu Türkistan Türklüğünü buluşturmak gerektiğini kaydetti. Tümtürk; "Bizim vatanımız Çin işgalinde Doğu Türkistan" in kaybedildiği intibalarını bir çok kez duydum.

Doğu Türkistan Ruslar ve Çinlilerin işbirliğinde yıkılmıştır. 70 yıl önce Doğu Türkistan vardı ve yine var olacak" dedi. Dünya"nın en zengin madenlerinin Doğu Türkistan da bulunduğunu belirten Tümtürk "Doğu Türkistan Çin için stratejik bir önemede sahiptir. Doğu Türkistan'da Çinliler tarafından 25 yılda Aile planlaması ile burada adı konmamış bir soykırım gerçekleşti. Çin Nükleer denemelerini Doğu Türkistan"da yapmış ve yıllarca insanlar kansere yakalanmış, çocuklar sakat doğmuştur 

DOĞU TÜRKİSTAN "KİTABİSTAN" İLE GÜNDEMDE

Kayseri'de yayın yapan Erciyes TV kanalında yapımını ve sunuculuğunu araştırmacı yazar ve edebiyatçı Sayın S.Burhanettin Akbaş’ın yaptığı   "KİTABİSTAN" programında Doğu Türkistan konusu gündeme getirildi. Kitabistan programına davet edilen Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel başkanı Sayın Seyit Tümtürk, Doğu Türkistan'da gerekse dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan Doğu Türkistanlıların sesi olmaya çalışan çok zor şartlarda 15 yıllık yayın hayatını kesintisiz olarak devam ettiren GÖKBAYRAK dergisinin tanıtımı ile başladı. Dergi tanıtımından sonra Doğu Türkistan'ın bugün Çin tarafından akıl almaz insanlık dışı yok etme politikaları ile karşı karşıya bulunduğunun altı çizilerek Doğu Türkistan ve onun mazlum halkının dünya gündeminde istediği yeri bulamadığı Çin'in büyüyen ekonomik gücü karşısında dünya devletleri ve milletlerinin de yaşanan zulme seyirci kalındığını belirtti. Sözlerine devam ederek Filistin, r Çeçenistan, Keşmir ve daha niceleri gibi dünya gündeminde olan bölgeler gibi Doğu Türkistan'ın da dünya gündemindeki yerini almasının gerektiğini ifade etti 

GULCA KATLİAMI YIL DÖNÜMÜNDE ÇIN BÜYÜKELÇİLİĞİNDE PROTESTO EDİLDİ

Çin'in 5 Şubat 1997 de Gulja'da masum insanları en ağır silahları kullanarak kadın, çocuk,yaşlı,genç ayırt etmeden hunharca katletmesi ve tarih sayfalarına kanlı GULJA katliamı olarak geçen bugünü ve hala günümüzde, 21. asırda dünyanın gözleri önünde acımasızca uyguladığı zulüm ve işkenceleri protesto edildi. Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği Ankara şubesi ve İnsan Hakları Avrasya Federasyonu ile ortaklaşa organize edilen protesto gösterilerine Kamu-sen genel merkezi üyeleri,Memur-sen Ankara şubesinin yoğun ilgi ve destekleri ile 5 şubat 2009 günü saat 12.30 da Çin halk cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği önünde Çin bir kez daha protesto edildi. Sayın Efendigil ve insan Hakları Avrasya Federasyonu yönetim kurulu Başkan yardımcısı sayın Ahmet Demirci yaptıkları ortak bir basın açıklaması ile Çin'in her geçen gün dozunu arttırarak devam ettirdiği zulümlerine işkencelerine son vermesini işgali altındaki Doğu Türkistan halkına insanca yaşama hakkının verilmesi gerektiğini söylediler. 

RABIYE KADİR HANIM TBMM GÜNDEMİNDE

07.01.2009 Tarihlerinde Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı ve dernek genel başkanımız sayın Seyit Tümtürk Ankara'daki ziyaretleri esnasında Büyük Birlik Partisi genel başkanı sayın Muhsin Yazıcıoğlu'nu da ziyaret ederek bazı isteklerini dile getirmiştir. Dünya Uygur Kurultayı başkanı Sayın Rabiye Kadir hanımın Türkiye'ye getirilebilmesi için yardımları istenmiştir. BBP Genel başkanı sayın Muhsin Yazıcıoğlu 02 Şubat 2009 da meclis gündeminde Dışişleri bakanı sayın Ali Babacan'a soru önergesi vererek dışişlerinden Türk vatandaşı olmayanların Türkiye'ye giriş şartlarını sordu. Rabiye Kadir hanım'ı TBMM gündemine getiren BBP Genel başkanı Sayın Muhsin Yazıcıoğlu'na Bütün Doğu Türkistanlılar adına teşekkür ederiz. BBP lideri Yazıcıoğlu, TBMM Başkanlığı'na soru önergesi sundu Muhsin Yazıcıoğlu, soru önergesinde şu soruları yöneltti: "Rabia Kadir, Dünya Uygur Kongresi Başkanı olup, Türkiye'ye gelmek için birçok defa Washington'daki Büyükelçiliğimize başvurmuş, ancak hiçbirinde vize alamamıştır. Bunlardan önemli olan iki tanesi, davetli olduğu Nisan 2006'da İstanbul’da düzenlenen Dünya Demokrasi Platformu toplantısına katılma ve Ocak 2007'de MAZLUM-DER kısa ismiyle bilinen Derneğin vereceği İnsan Hakları Ödülü'nü alma teşebbüsleriydi. Nisan 2006'daki toplantının açılış konuşmasını Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan yapmıştı.

1-Türkiye vatandaşı olmayan insanların Türkiye'ye sokulmaması hangi hallerde söz konusu olabilmektedir?

2-Rabia Kadir, Çin'de hapiste iken salıverilmiş ve Amerika'ya gitmesine Çin tarafından izin verilmiştir. Dolayısıyla Rabia Kadir'in şimdi Türkiye'ye gelmesi, eğer yukarıda aktardığımız "Çin'le aramız bozulmasın" gerekçesi doğruysa, Çin'le aramızda nasıl bir ilişki bozulmasına sebep olabilir?

3- Dolkun İsa, Türkiye'de okumuş, Almanya vatandaşı olduktan sonra defalarca Türkiye'ye girip çıkmıştır. 22 Ağustos 2008 tarihinde sokulmama sebebi olarak ifade edilen "Türkiye'ye süresiz giriş yasağı" olduğu doğru mudur? Doğru ise bu yasağın sebebi nedir?

4-Rabia Kadir ve Dolkun İsa bundan sonra Türkiye'ye gelebilmek için nasıl bir yol izleyebilirler?" 

GULCA KATLİAMI ÇIN KONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE PROTESTO EDİLDİ

Gulja katliamı 12. yıldönümünde Çin'in İstanbul başkonsolosluğu önünde yapılan protesto ile gündeme geldi.08 Şubat 2009 Pazar günü saat 14.00 de Çin konsolosluğu önünde 1997 yılında Gulja'da vuku bulan ve Çin silahlı kuvvetlerinin kadın çocuk genç yaşlı demeden gerçekleştirdiği katliam dolayısı ile Çin bir kez daha protesto edilerek kınandı ve lanetlendi. İstanbul’daki   Doğu   Türkistan   Maarif  ve dayanışma derneği, Kayseri’den Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği genel merkezi,ve Ankara şubesi,Doğu Türkistan göçmenler derneği ve Doğu Türkistan Gençlik derneği tarafında organize edilen ve çok sayıda Doğu Türkistanlı hemşerilerimizin katıldığı protesto gösterisinde Konsolosluk önünde ortak basın açıklaması yapılarak Doğu Türkistan'daki vahşetin biran önce durdurulması insanların insanca yaşaması sistemli soykırım ve asimilasyon politikalarına son verilmesi istendi.protesto gösterilerine katılanlar olaysız bir şekilde dağıldılar. 

İSTANBUL'DA BİRLİK GECESİ YAPILDI

İstanbul Zeytinburnu'nda faaliyetlerini sürdüren Doğu Türkistan Gençlik ve Kültür derneğinin organize ettiği "BİRLİK GECESİ" Kazlıçeşme konferans salonunda yapıldı. Bu gece ile Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan Doğu Türkistanlıların her ne kadar ayrı ayrı isimler altında dernek ve vakıfları olsa da yaptıkları hizmetlerin, fikirlerin ve düşüncelerinin aynı olduğunu ortaya koydu. Doğu Türkistan adını taşıyan çeşitli dernek ve vakıflarımız her zaman Doğu Türkistan adına yapılan tüm toplantı ve etkinliklerde ortak hareket ederek zaten birlikte olduklarını göstermektedir. Bazı çevreler ve özellikle Çin, Doğu Türkistan adını taşıyan dernek ve vakıfların ayrı ayrı olmasına belki seviniyor olabilirler ama bu düşüncelerinde yanılıyorlar ve yanılacaklardır. Nasıl ki bugün Doğu Türkistan topraklarında Kazak,Özbek,Kırgız,Tatar ve Uygurlar bir arada yaşıyorsa bugün burada yine Doğu Türkistan'da olduğu gibi hep birlikte bir arada her hangi ayrım olmadan yaşadığımızı BİRLİK GECESİ adındaki bu toplantı ile gösterdik, dosta güven düşmana korku verecek bir şekilde gerçekleşti. Aziz vatanımız Doğu Türkistan gecemiz şehitlerine yapılan saygı duruşundan sonra İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim okundu. Açılış konuşmasını Doğu Türkistan Gençlik ve Kültür derneği başkanı sayın Tebet Yücetürk yaptı ve davetlileri selamladı. Doğu Türkistan da geçmiş ve günümüzde gelişen olayları anlatan sinevizyon gösterisi ile toplantı devam etti. Toplantıya Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği, Doğu Türkistan Göçmenler derneği, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma derneği Ankara şubesi, Kazak Vakfı, İsa Yusuf Alptekin vakfı, yöneticilerinin yanı sıra Zeytinburnu Belediye başkanı sayın Murat Aydın, Zeytinburnu belediye başkanı danışmanı sayın İlyas Saka, siyasi partilerin ilçe başkanları ve belediye başkan aday adayları sivil toplum örgüt temsilcilerinin katılımı ile toplantı birlik ve beraberliğin göstergesi olduğunu kanıtladı. Birlik gecesi etkinliklerinin ismine yakışır şekilde olması konuşmacıların samimi ve içten konuşmalarından sonra Doğu Türkistan müziği ve miniklerin folklor gösterilerinden örneklerin sunulduğu gecede Kayseri'den davet edilen Doğu Türkistanlı ses ve saz sanatçısı sayın Abdullah Köse Doğu Türkistan müziklerinden örnekler sundu. Programın sonunda açık arttırma bölümüne geçilerek el işleme Gökbayrak ve Doğu Türkistan liderlerinden İsa Yusuf Alptekin ve Mehmet Emin Buğra'ın kara kalem çalışması olan tablo satışa sunuldu. Açık arttırmada Gökbayrağı Zeytinburnu belediye başkanı sayın Murat Aydın, yağlı boya tabloyu sayın İlyas Saka kazanarak almış oldular. Bu güzel gecenin organizesinde emeği geçenlere bu geceye katılarak destek veren bütün Doğu Türkistan sevdalılarına Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi ve tüm Doğu Türkistan halkı adına teşekkür ederiz. 

TBMM İNSAN HAKLARI KOMİSYONUNA ZİYARET

Dernek genel başkanımız ve Dünya uygur kurultayı başkan yardımcısı sayın Seyit TÜMTÜRK, derneğimiz Ankara şube başkanı sayın Hayrullah Efendigil başkanlığındaki bir heyet ile TBMM İnsan Hakları komisyonu başkanı sayın Üskül'e Çin halk cumhuriyeti hükümetinin bugün Doğu Türkistan halkı üzerinde uyguladığı insanlık dışı politikalarından bir dizi örnekler verdikten sonra Dünya Uygur Kurultayının hazırlamış olduğu İnsan Hakları raporunu sayın Üskül'e takdim etti.Bu ziyarette sayın Seyit Tümtürk,yalnız Doğu Türkistan değil, kendini insan hakları savunuculuğuna adamış bir kişi olan Dünya Uygur Kurultayı başkanı sayın Rabiye Kadir hanım dünya ülkelerini ziyaret etmekte gittiği ülkelerin liderleri ile hatta devlet başkanları veya başbakanları ile görüşmekte, fakat birkaç kez gelmek için çok arzu ettiği Türkiye'ye gelme isteği vize verilmeyerek reddedilmiştir. Aynı din ve kandan olan Türk kardeşlerini ve Doğu Türkistan halkının ikinci vatanı olan aziz Türkiye Cumhuriyeti topraklarını ziyaret etme isteği kendini Türk olarak gören her insan gibi Sayın Rabiye Kadir hanımında hakkıdır, bizler Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayan Doğu Türkistanlılar olarak sayın Rabiye Kadir hanım için uygulanan bu engelin kaldırılmasını ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin Doğu Türkistan'da yaşanan insanlık dışı uygulamalarını yerinde tespiti için oluşturulacak bir komisyonu Doğu Türkistan'a göndermesini istiyoruz dedi.Dünya Uygur Kurultayı, heyetini dinleyen TBMM İnsan Hakları Komisyonu başkanı sayın Prof. Dr. Zafer ÜSKÜL konunun üzerinde duracağını ve bu konuyu dışişleri bakanlığına taşıyacağını ifade etti.

 KASGARLI MAHMUT VE DOĞU TÜRKİSTAN PANELİ YAPILDI

26 Şubat Perşembe günü saat 16 da Erciyes Üniversitesi Sabancı kültür sitesinde Kaşgarlı Mahmut ve Doğu Türkistan konulu panel düzenlendi. Doğumunun 1000. Yılında dünyanın çeşitli coğrafyalarında Kaşgarlı Mahmut ve ölümsüz eseri Divanı Lügatıt Türk programlar ile tanıtıldı. Bunun bir örneği de Kayseri'de gerçekleştirildi. Erciyes Üniversitesi ile Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneğinin birlikte hazırladığı panelin açış konuşmalarını Rektör Yrd. Sayın Prof. Dr. M etin Hülagu ve Genel Başkanımız Sayın Seyit Tümtürk yaptılar. Sayın Tümtürk kısaca Doğu Türkistan ve 35 milyon Müslüman Türk kardeşimizin Çin tarafından yok edilmeye çalışıldığını, bu duruma hür dünya ülkelerinin duyarsız kaldığını, biran önce harekete geçilmezse Çin'in Doğu Türkistan'da ben Türküm, Müslüman'ım diyen bir tek kişiyi bırakmayacağını dile getirdi.

Oturumu yöneten Erciyes Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr.Nevzat Özkan panele katılan konuşmacıları tanıtarak panelin ilk konuşmasını yaptı. Türk Dünyasının Genel Görünümünden Doğu Türkistan'a ve Kaşgarlı Mahmut'tan Divanı Lügatıt Türk'e kadar uzanan konuşmasında ana hatları ile Doğu Türkistan ve Uygur tarihinden ve Türk Boylarından örnekler verdi. Daha sonra söz alan Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Çağdaş Türk lehçeleri Bölümü öğretim üyesi Sayın Yrd.Doç.Dr.Erkin Emet sinevizyon eşliğinde Divanı Lügatıt Türk üzerinde yapılan çalışmaları anlattı. Kaşgarlı Mahmut'un eşsiz eseri Divanı Lügatıt Türk'ün yapılan çevirileri ve Divanı Lügatıt Türkün dilimize ve Türk dünyasının ortak diline olan yararlarından bahsetti. Sözlerine Doğu Türkistan ve Esaretteki Uygurların günümüzdeki durumunu dile getirerek son verdi. Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Merkezi Türk Folkloru Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Sayın Alimcan İnayet ise "Kaşgarlı Mahmut'un Yurdu Doğu Türkistan konulu bildirisini sundu. Doğu Türkistan'ın yetiştirdiği Türk Dünyası ve dünya insanlığına mal olmuş şahsiyetlerden Kaşgarlı Mahmut,Yusuf Has Hacip,ve Hoca Ahmet Yesevi'leriden bahsetti. Bu toprakların bugün Çinin işgalinde olduğunu ve mezarlarının dahi ziyaret edilemediğini söyledi. Çin'in Dünya medeniyetine mal olmuş bir şahsiyeti torunları olan Uygur halkına ve gençliğine unutturmaya çalıştığının vurgusunu yapan Sayın Prof. Dr. İn ayet, Çin'in ne kadar vahşi bir politika izlediğini aktardı. Erciyes Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Sayın Prof.Dr.Ümit Tokatlı'da Kaşgarlı Mahmut'un Yitik Eseri Üzerine konuşmasında Divanı Lügatıt Türk'ün yalnızca Türk dünyası veya Türk toplumu için önemli olmadığını, bugün incelendiği zaman Arapçadan Farsçaya ve hatta diğer dillere ışık tuttuğu anlaşılmaktadır dedi. Bugün kısmi olarak dillerimizdeki lehçelerde değişikliklerde olsa konuşulan dillerde anlaşılmayan veya anlaşılmayacak sözcüklerin olmadığını ifade etti.

Programın konser bölümüne geçmeden önce panele katılan konuşmacılara Erciyes Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Fahrettin Keleştimur’a rafından plaket verildi. Plaket ve ödül töreninden sonra verilen arada davetlilere Derneğimiz tarafından hazırlanan Doğu Türkistan pilavı ve ayran ikram edildi. 600 kişilik Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi Konferans salonunu hınca hınç dolduran davetliler, Üniversite öğretim üyeleri, öğrencilerde Doğu Türkistanlı hemşerilerimiz ve diğer davetliler ikram edilen Doğu Türkistan Pilavını severek ve beğenerek yediler. Salon girişinde derneğimiz tarafından hazırlanan Gökbayrak dergisi standı ile Doğu Türkistan'ı resimlerle anlamak adına düzenlemiş olduğumuz resim sergisini gezdiler. Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğunun sahnedeki yerini alması ile sanat yönetmeni Savaş Demiral yönetiminde Türk Dünyasından ve Anadolu'muzdan Türküler,şarkılar ve ezgilerden oluşan bu müzik programı ile hoş bir vakit geçirme fırsatı elde ettiler. Grup Doğu Türkistanlı sanatçı Koreş Kösem'in Özgürlük meşalesi yansın her yerde isimli şarkısını söylediler.

Panel akşam saat 21.00 de sona erdi. Yapılan etkinliğin gerçekleşmesine vesile olan başta Erciyes Üniversitesi Rektörümüz Sayın Prof.Dr.Fahrettin Keleştimur ve toplantının organizesinde emeği geçen öğretim üyelerimize ve bu toplantıya katılarak desteklerini esirgemeyen kıymetli davetlilerimize ve değerli öğrenci kardeşlerimize Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği olarak en derin kalbi şükranlarımızı sunarız.

   

 

  • 921 defa okundu.