Gökbayrak 

İki yıl önce 2007nin soğuk martında Kayseri'yi ziyaret ediyordu. Aradık, "Doğu Türkistanlılar sizi aralarında görmek istiyor" dedik. Hiç kırmadı "elbette" dedi. Çünkü 0, bir dava adamıydı. Bir gönül adamıydı. Doğu Türkistan dostuydu. Türk ve Müslüman dostuydu. Doğu Türkistan'ı ve bu ulvi davayı bilmenin ötesinde her zerresi ile yaşayan birisiydi. Ziyareti ile davamıza çok büyük destek vermiş, ümitleri yeşertmiş, yüzleri güldürmüştü. Fikirleri ile ufkumuzu genişletmiş, düşüncelerinde ki samimiyeti ve kararlı duruşu ile bize güç vermişti. Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Merhum Muhsin YAZICIOGLU Doğu Türkistanlılar için gerek temsil ettiği siyasi hareket gerekse Türk-İslam mefkuresi bağlamındaki çalışmaları ile yeri doldurulamaz bir insandı. Yoğun programları ve çalışmaları esnasında bile hiçbir zaman bizleri geri çevirmemiş, yılların kendisine kazandırdığı tecrübeleri bizlerle paylaşmıştır. Doğu Türkistan davasında bundan sonra neler yapılacağı ve şu anda bulunan mevcut sıkıntıların nasıl aşılacağı konusunda bizlerle fikir alış verişinde bulunmuştur. Vefatından kısa bir süre önce, TBMM'ye Doğu Türkistan davasını taşımıştır. Dünya Uygur Kurultayı başkanı Rabiye Kadir hanımefendinin Türkiye ziyaretine neden izin vermediğini sormuş,  Dış İşleri Bakanının cevaplaması isteği ile soru önergesi vermiştir.

Partisinin seçim çalışmaları nedeni ilk defa kiralanan helikopterin Kahramanmaraş'tan Yozgat'a giderken düştüğünün duyulması üzerine tüm Türk milleti ile birlikte Doğu Türkistanlılar da derin bir üzüntüye düşmüştür. Bu büyük insanın ve beraberindekilerin Sağ salim aileleri veTürk milletine dönmeleri için dualar edilmiş ümit içinde beklenmiştir. Ancak 28 Mart tarihinde gelen Muhsin beyin ve beraberindekilerin Rahmeti Rahman'a ulaştığı haberi Bütün Doğu Türkistanlıları tarif edilemez bir hüzne sürüklemiştir, davasının yılmaz savunucusu Sayın Yazıcıoğlu, Al ve Gökbayrak'ların gölgesi altında Taceddin Dergâh’ında defnedildi.

Bizlerle hep irtibat halinde olan, çalışmaları, siyasi hayatı ve liderlik hayatında kazandığı tecrübeleri, bilgi birikimlerini bizlerle paylaşan bu değerli insanın ardından, davamız bir neferini daha sonsuzluğa uğurlamanın burukluğunu ve hüznünü yaşamaktadır. Türk siyasi tarihi ve Türk-İslam tarihi bu değerli evladını hiçbir şekilde unutmayacaktır. Başta Muhsin YAZICIOĞLU'na ve beraberinde ahirete yolcu ettiğimiz arkadaşlarına Doğu Türkistanlılar adına Yüce Allah (C.C.) rahmet, kederli ailelerine ve Büyük Türk Milletine sabrı Cemil ve başsağlığı dileriz.

  • 907 defa okundu.