gökbayrak 
Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma 
derneği Genel Merkezi-KAYSERİ

 
DOĞU TÜRKİSTAN HABERLER

DOĞU TÜRKİSTAN’DA 3,5 MİLYON ÇİNLİ GÖÇMENE YERLEŞME HAKKI VERİLECEK
Doğu Türkistan bölgesindeki Çin internet kaynaklarına göre gelecek yıldan itibaren Doğu Türkistan bölgesinde geçici kalma hakkına sahip Çinli göçmenler kalıcı yerleşme hakkına sahip olacak.
Doğu Türkistan bölgesine gelen Çinli göçmenler, Çin devletinin verdiği tüm kişisel bilgilerini içeren çok amaçlı kartla gittiği her yerde iş bulma, eğitim, sağlık, ev kiralama ve devlet dairelerinde işlem görme konularında özel ayrıcalıklardan yararlanmaktadır.
Bir internet sitesinin verdiği bilgiye göre Uygur Özerk Bölgesi Siyasi Kanun Başkanlığı genel sekreteri Liu şöyle demiştir: Geçen yüzyılın ortalarında Çinli göçmenlerin Doğu Türkistan bölgesindeki nüfusu 180 bin civarındayken bugün bu nüfus 20 kat artarak 3.5 milyona yükselmiştir.
Bölge halkının iş bulma imkanı kısıtlıyken Çinli göçmenlere bu ayrıcalıkların sağlanması bölge halkı tarafından tepkiyle karşılanmakta.

GULCA SUDERVAZA HASTANESİ’NDE 6 AYLIK BEBEK ÖLÜMLE KARŞI KARŞIYA
Gulca şehrinin Datamtu köyü, Bulak kasabasında bir aile yine bir doğum kısıtlaması faciası ile karşı karşıya. Kasaba sakinlerinden Nurmehmet ve Arzugül çifti 2-3 ay sonra dünyaya gelecek bebeklerinin sağ salim doğması için elinden gelen her şeyi yaptılar.
İlk önce bu çift para cezası ödeyerek bebek sahibi olmaya karar verdiler, ancak 45000 yuan ödemeye gücü yetmedi. Hamile kadın insanların gözünden uzak bir yere giderek doğum yapmak istedi, ancak bu da mümkün olmadı.
Devlet görevlileri Arzugül’ün anne babası ve eşini sorguladı ve onları tehdit ettiler. Bu duruma dayanamayan Arzugül kasabasına geri döndü. Döndüğü gün, yani 11 Kasım günü devlet görevlileri Arzugül’ü kürtaj yaptırmak için zorla hastaneye götürdüler. Şuan çaresiz Arzugül hastanede 6 ay 15 günlük bebeğinin ölümünü beklemektedir.

DOĞU TÜRKİSTANLI MÜSLÜMANLARA DİNİ BAYRAM YASAĞI
Çin makamlarının yakından beri tüm Doğu Türkistan bölgesinde üç çeşit tehdide karşı düşünce eğitimi kampanyası başlattı. Kurban bayramı arifesinde Doğu Türkistan Müslümanlarına yönelik denetimler sıkılaştırıldı ve her Müslüman gibi kutlamak istediği dini bayramları dahi gönül rahatlığı ile yaşayamayan Doğu Türkistan halkına bayramları da yasaklama çabasında olan Çin hükümeti başlattığı bu kampanya ile ülke içi ve dışındaki 3 çeşit tehdide karşı öldürücü önlem,demir yumrukla bastırma,filiz halindeyken yok etme söylemleri ile yürütülmektedir.
DOĞU TÜRKİSTANLI MÜSLÜMAN UYGURLARA HAC ENGELİ
Çin hükümeti Kurban bayramı öncesinde hacca gitmek isteyen Doğu Türkistanlı Uygur Müslümanlarını engellemek için her çeşit yönteme başvurmaktadır. Bir internet sitesinin verdiği bilgiye göre Korgas nahiyesinde Çin hükümeti hacca gitmek isteyen Doğu Türkistanlı Uygur Müslümanlarından “4 değişik şartlı belgeyi imzalatarak hacca gidecek hacı adaylarına imzalatmakta ve bu şartlara harfiyen uymaları istenmektedir.
Hacı adaylarının uyması gereken 4 şart sırası ile şöyledir.Kafileden ayrılmamak, Doğu Türkistan bölgesinin özgürlüğü ve demokrasiyi geliştirme propogandası taşıyan her çeşit görsel ve yazılı yayın ürünlerini almamak, kadınların peçe takmaması gibi şartları istemekte ayrıca hacca gidenler için ailelerinden ve çevrelerinde toplu kutlama ve duaların yapılmamasını şart koşmaktadır.
KAŞGARLI MAHMUT DOĞUMUNUN 1000 YILI KONULU TOPLANTIYA GAZETECİLER ALINMADI
Birleşmiş Milletler (BM) 2008 yılını Kaşgarlı Mahmut yılı olarak ilan edilmesinden sonra dünyanın çeşitli bölgelerinde Kaşgarlı Mahmut’u anma toplantıları düzenlendi.
Türkiye Cumhuriyeti Türk Dil Kurumu organizesi ile 24 – 28 Kasım tarihleri arasında Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi’nde tertip edilen Kaşgarlı Mahmut doğumunun 1000 yılı konulu anma toplantısına dünyanın çeşitli bölgelerinden 200’ü aşkın bilim adamı, Türkiye’den ise 27 bilim adamı katılmıştır. Türkiye’den gelen bilim adamlarının bazıları toplantıdan sonra Kaşgar’da bulunan Kaşgarlı Mahmut türbesine bir ziyaret düzenlemişlerdir.
Uluslar arası düzeyde yapılan böyle bir toplantıya hiçbir gazeteci alınmamıştır. Gazetecilerin niçin girmemize izin vermiyorsunuz sorusuna,bu bir bilimsel toplantıdır, gazetecilerin girmesi uygun olmaz şeklinde cevap verilmiştir.
Türkiye’den giden katılımcılar gazetecilere yönelik bu uygulamaya tepki göstererek, Türkiye’nin katıldığı bir toplantıya Türk gazetecilerin bile alınmaması yanlıştır, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yoktur. Türkiye devlet olarak buna tepki göstermelidir, şeklindeki ifadeleri dile getirdiler..

“AİDS” DOĞU TÜRKİSTAN’DA HIZLA YAYILIYOR
AİDS hastalığı türediği tarihlerde Doğu Türkistanlı Uygurların bilmediği, yabancı bir hastalıktı, ancak günümüzde herkesin yakından bildiği, beraber yaşadığı bir hastalık haline geldi.
26 Kasım tarihinde Uygur Özerk Bölgesi Sağlık Daire Başkanlığı’nın 2008 yılı için hazırladığı rapora göre AİDS hastalığının bölge insanı için yakın tehdit olduğu ortaya çıktı. Raporda verilen bilgilere göre Doğu Türkistan bölgesinde Eylül 2008’e kadar 14 vilayet ve şehirlerde ortaya çıkan AİDS hastası sayısı 24.818 olmuştur. Uzmanlara göre gerçek sayı bunun 6 katı kadardır.
Gulca şehrinde hasta sayısı 9.579’a ulaşmış olup bir yılda meydana gelen hasta sayısı 1995’tir. Bu sayı toplam AİDS hastası sayısının % 39.3’ünü oluşturmaktadır.
Çin kaynaklı basının verdiği bilgilere göre AİDS hastalığı 1995’te ilk olarak ortaya çıkmıştır.
Eylül 2002’ye kadar bu hastalığa yakalananların sayısı 6 833 olup, bu sayı Çin’deki toplam hasta sayısının % 20’sini oluşturmaktadır ve Çin’de AİDS hastalığı sayısı bakımından ikinci olmuştur.
2003 yılının sonuna kadar bu hastalığa yakalananların sayısı 8.150, 2004 sonuna kadar ise 9.346 olmuştur ve bu sayı ile Çin’de hastalığa yakalanma sayısı olarak ilk sıraya yerleşmiştir.
UYUŞTURUCU KULLANANLAR VE AİDS HASTALIĞINA YAKALANANLARIN ÇOĞU UYGUR’DUR
Sağlık dairesi görevlilerinin sayısal verilerine göre geçen sene Eylül ayından bu sene Eylül ayına kadar kayda geçen AİDS hastası sayısı 3928 olup büyük artış göstermiştir.Çin hükümeti Doğu Türkistan’da uyuşturucu kullanımına göz yumduğu gibi bu yoldan AİDS hastalığının tedavisi veya önlemini almadan Doğu Türkistan halkını AİDS ile yok etmeyi planlamaktadır.
Hastalığın yayılma oranı 20 ila 40 yaş arasında olup uyuşturucu kullananların toplam hasta sayısının % 73’ünü oluşturmaktadır.Doğu Türkistan bölgesinde uyuşturucu kullananların toplam sayısının % 95’ini Uygurlar, % 5’ini Çinliler oluşturmaktadır.
Yetkililere göre bu hastalık şuan bölge insanı için en büyük tehdittir.
KAŞGARLI MAHMUT’UN DİVANİ LÜGATİ TÜRK KİTABININ YENİ BASKISI YAPILDI
11. yüzyılda yaşamış ünlü Türk bilgini Kaşgarlı Mahmut’un Divani Lügati Türk adlı kitabı 1980 ve 1984’te 3 cilt olarak basıldıktan 25 yıl sonra 3 yıllık bir çalışmadan sonra Şincang Halk Neşriyat Basımevi tarafından yeniden basıldı.

ÇİN’DE YAPILAN TANG HANEDANLIĞI DİZİ FİLMİNDE PEYGAMBER EFENDİMİZE HAKARET EDİLDİ
Çin Merkez Televizyonu tarafından yapılan Tang Hanedanlığı dizisinin 15. bölümünde dönemin Arap padişahı Çin hanedanına Peygamber efendimizin resmi ile süslenmiş bir tabloyu hediye olarak gönderdiği anlatılmaktadır. Tabloda Peygamber efendimiz bir gözü kör olarak çizilmiştir. Bu durum başta Uygur Müslümanları olmak üzere diğer Müslüman halklar arasında infiale yol açmıştır. Filmin söz konusu bölümü www.youtube.com sitesinde de yayınlanmıştır.
BUGÜN KAŞGAR’DA İKİ UYGUR TÜRKÜ İDAM EDİLDİ
Birleşmiş Haber Ajansı’nın bugün Pekin’den verdiği haberine göre Çin hükümeti bugün Kaşgar’da Kurbancan Himit ve Abdurahman Azat’ı idam cezasına çarptırdı.
Yeni Çin Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre bu iki Uygur Türkü 4 Ağustos 2008 günü Pekin’de yapılan Pekin olimpiyatlarını protesto etmek için Çin hükümetinin Doğu Türkistan’ın Kaşgar şehrinde bulundurduğu sınır koruma polislerine saldırı düzenleyerek 17 Çin polisini öldürmüş 15 polis de yaralanmıştı.
AFP’nin haberine göre Pakistan, Afganistan ve Orta Asya cumhuriyetleri ile sınırı olan Kaşgar’da bu iki Doğu Türkistanlı Uygur genci sabah eğitimi yapmakta olan Çin polislerinin üzerine Kamyonla dalarak bir nevi intihar eylemi gerçekleştirmiş bu olayda 17 Çin polisi ölmüş 15 şide yaralanmıştı.Bu olayın faili olarak yakalanan bu 2 Uygur genci idam edildi. Çin hükümeti bunların arkasında terörist örgütlerin olduğunu iddia etmiş olsa da henüz bu iddiayı doğrulayan delil bulamamıştır.

FAALİYETLERİMİZ FALİYETLERİMİZ FAALİYETLERİMİZ

12 KASIM’DA KAŞGARLI MAHMUT ve DOĞU TÜRKİSTAN CUMHURİYETLERİ ANILDI.
12 Kasım 2008 günü saat 14.30 da Ankara Gazi Üniversitesi konser salonunda Kaşgarlı Mahmut ve 1933 ve 1944 de kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyetleri düzenlenen bir panelle anıldı. Gazi Üniversitesi ve Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği Ankara şubesinin ortaklaşa organize ettiği panele çok sayıda siyasi, bürokrat, öğretim üyesi ve öğrenci katıldı. Panel derneğimiz Ankara şube başkanı sayın Hayrullah Efendigil’in konuşmaları ile başladı. Panelin açılış konuşmasını Gazi Üniversitesi Rektörü sayın Prof. Dr. Rıza Ayhan yaptı. Rektör Sayın Ayhan açış konuşmasında Kaşgarlı Mahmut’un kişiliğinin yanı sıra ünlü kitabı Lugat-it Türk hakkında bilgi verdi.
Düzenlenen panelin oturum başkanlığını TÖMER Başkanı sayın Prof. Dr. Fatih Kirişçioğlu yaptı. Panele katılan değerli bilim adamları sırası ile, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Çağdaş Türk lehçeleri ve Edebiyatı bölüm başkanı Sayın Prof. Dr. Sema B. Özönder, Kaşgarlı Mahmut ve kitabı, Gazi Üniversitesi Türk dili edebiyatı öğretim üyesi Sayın Prof. Dr. Ahmet B. Ercilasun Kaşgarlı Mahmut ve Uygurlar, Ankara Üniversitesi dil tarih coğrafya fakültesi öğretim üyesi Sayın Yrd. Doç. Dr. Erkin Emet Kaşgarlı Mahmut’un Türkoloji deki yeri, Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı ve Doğu Türkistan Kültür ve dayanışma derneği genel başkanı Sayın Seyit Tümtürk Kaşgarlı Mahmut’un kişiliği ve Doğu Türkistan da 12 Kasım 1933 ve 1944 kurulan Doğu Türkistan hakkında geniş bilgi verdi. Organizasyona emeği geçen Gazi Üniversitesi rektörü sn.Prof.Dr. Rıza Ayhan ve tüm üniversite camiasına Doğu Türkistanlılar adına teşekkür ederiz.

KAYSERİ’DE KUTLANAN KURBAN BAYRAMI;

08 Aralık 2008 Pazartesi günü bayram namazının kılınmasından sonra camii içerisinde hemşerilerimiz ve mahalle halkı bir birilerinin bayramlarını tebrik etti. Bayramın 2.günü ise geleneklerimize uygun olarak hemşerilerimizin evleri tek, tek ziyaret edildi. Vatanlarından uzakta hüzün ve sevinci bir arada yaşadıkları bir bayramı daha kutladı. Doğu Türkistanlılar Mübarek kurban bayramını ve Allah için kesilen kurbanları vesile ederek bağımsızlık için dua ettiler. Bizlerde, dünyanın dört bir köşesindeki Doğu Türkistanlı hemşerilerimizin ve İslam alemin Mübarek kurban bayramlarını en içten dileklerimizle kutluyor, mazlum milletlerin kurtuluşuna vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyoruz.

DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ;

10 Aralık 2008 Dünya İnsan hakları günü dolayısı ile Doğu Türkistan Maarif ve Kültür Derneği, Doğu Türkistan gençlik derneği ve Doğu Türkistan göçmenler derneği Çin’in İstanbul başkonsolosluğu önünde protesto gösterisi düzenledi. Protesto mitingine İstanbul da bulunan diğer İnsan hakları örgütleri ve sivil toplum örgütlerinden temsilciler de katıldı. Atılan çeşitli sloganlar ile Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri protesto edildi. Sıkı güvenlik tedbirleri altında yapılan miting olaysız bir şekilde sona erdi. 10 Aralık İnsan hakları Günü dolayısı ile Kayseri’de bulunan Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği yazılı bir basın açıklaması yaptı. 21. Yüzyılda, dünyanın gözleri önünde Çin, Doğu Türkistan halkını yok etmekte ve tarih sayfasından silmeye çalışmaktadır.İnsanlık dışı zulüm ve yaşam şartlarından kaçarak komşu ülkelere sığınan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi Çin’e iade eden komşu ülkelerin bu insanlık suçuna ortak olduğu ifade edildi. Dünya ülkelerine, sivil toplum örgütlerine, İnsan Hakları örgütlerine ve tüm insanlığa,bir milletin yok oluşuna seyirci kalmayın sessiz kalmayın çağrısı yapıldı.

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNÜ ZİYARET

Erciyes Üniversitesi Rektörlüğüne atanan sayın Prof. Dr. H.Fahrettin KELEŞTEMUR makamında ziyaret edildi. Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği genel başkanı sayın Seyit Tümtürk ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet sayın Rektöre nezaket ziyaretinde bulundu. Derneğimiz yönetim kurulu üyelerini çok sıcak ve samimi olarak karşılayan sayın Prof.Dr.H.Fahrettin KELEŞTEMUR’a Albayrak ve Gökbayrak’tan oluşan bayrak seti, Doğu Türkistan milli giysilerinden Doppa ve yayınımız olan Gökbayrak dergisi hediye edildi. Doğu Türkistan’ın bugünkü durumu hakkında bilgi verildi. Rektör Prof. Dr. H.Fahrettin KELEŞTEMUR, bundan sonra da Erciyes Üniversitesi olarak Doğu Türkistan davasına ilmi ve akademik alanda desteklerini devam ettireceklerini söyledi.

MERHUM LİDERİMİZ SAYIN ALPTEKİN ANILDI.

Ölümünün 13. yıl dönümünde Doğu Türkistan davasının lideri Merhum İsa Yusuf Alptekin dualar ile anıldı. 1901 yılında Kaşgar'a bağlı Yenihisar da doğan ve Doğu Türkistan Cumhuriyeti Genel Sekreterliği görevini de yürüten, ancak 1949 yılında komünist Çin işgalinden sonra Keşmir'e iltica eden ve 1954 yılında Türkiye'ye yerleşen İsa Bey 17 aralık 1995 tarihinde vefat etti. Son nefesine kadar Doğu Türkistan davasının dünya kamuoyuna tanıtılması için çaba harcayan, gecesini gündüzünü Doğu Türkistan'a adayan dava adamı Merhum Alptekin, okunan Kuran-ı Kerim ve ardından yapılan dualar ile yad edildi. Kendisine bir kez daha Allah'tan rahmet diliyor ruhu şad, mekanı cennet olsun.

ÇİN ZULMÜ ÇANAKKALE’DE ANLATILDI

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Türk Kültürü Topluluğu’nun düzenlediği ‘Doğu Türkistan’da Çin Zulmü’ başlıklı konferans büyük ilgi gördü. 22 Aralık 2008 günü Süleyman Demirel konferans salonunda düzenlenen ‘Türkistan’da Uygur Türklerine Çin Zulmü’ başlıklı konferansa Doğu Türkistan Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk konuşmacı olarak katıldı. Uygur Türklerinin tarihinin anlatıldığı belgeselle başlayan konferans Çinlilerin Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yaptığı soykırımların tartışılmasıyla devam etti. Dünya Uygur Kurultayı başkanı Sayın Rabiye Kadir hanımefendinin gönderdiği mesaj okundu. Açılış konuşmasında Türk Kültürü Topluluğu başkanı sayın Emrullah Tören, binlerce yıllık büyük bir kültüre sahip olan Türk milletinin hüküm sürdüğü 3 kıtaya Uygarlıklar ve Adaleti götürdüğünü söyledi. Konferansa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Şehitler diyarı Çanakkale’de, dünyanın en güçlü ordularına karşı göğsünü siper eden, bir hilal uğruna toprağa düşen tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.
Konferansa katılan, Uygur Kurultayı başkan yardımcısı sayın Seyit Tümtürk ve Gökbayrak dergisi editörü sn. M. Dursun Süydünlü Çanakkale’de bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. Çanakkale valisi sayın Orhan Kırlı makamında ziyaret edilerek derneğimizin çalışmaları ve Doğu Türkistan ve mazlum Uygur halkının durumu hakkında bilgi verildi. Kepez ilçe belediye başkanı sayın İsmail Yaşaroğuz makamında ziyaret ederek Doğu Türkistan’ın dünü bugünü hakkında bilgi verildi. Belediye başkanı sayın İsmail Yaşaroğuz beye yayın organımız Gökbayrak dergisinden oluşan hediyeler takdim edildi. 18 Mart Üniversitesi rektörü sayın Prof.Dr.Ali Akdemir ziyaret edildi. Rektör beye Çanakkale 18 Mart Üniversitesi çatısı altında böylesi ulvi bir davanın anlatılması için tertiplenen toplantıya katkıları için teşekkür edildi. Sayın Akdemir’e Çin hükümetinin Doğu Türkistan ve Uygur halkı üzerinde her geçen gün arttırarak yürüttüğü baskı, zulüm, işkence, asimile ve yok etme faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
Derneğimize Türk Dünyasına Hizmet Ödülü
18 Mart Üniversitesi rektörlüğü ve Türk Kültür Topluluğu tarafından derneğimize ve genel başkanımıza Türk dünyasına yapmış olduğu katkılardan dolayı ödül verildi.

RESİM SERGİSİ
Yapılan konferans ile birlikte Üniversite bünyesinde bulunan resim ve sergi salonunda Çin halk Cumhuriyetinin insanlık dışı zulüm, işkence ve idamları resimlerle anlatıldı. Doğu Türkistan’ın doğal güzellikleri, tabi zenginlikleri sergilendi.

İSTİŞARE TOPLANTISI
Konferansa katılan heyetimiz, Türk kültür Topluluğu yönetim kadrosu ile istişare toplantısı yaptı. Günümüzde Türk Dünyası ve Doğu Türkistan’ın sorunları masaya yatırılarak bugün, yarın,ve gelecek için neler yapılmalı neler yapılabilir konuları tartışıldı.Bundan sonraki yapılacaklar içinse fikir alışverişi yapıldı.
Çanakkale de Tv. Program Yapıldı
Konferansın ve ziyaretlerden sonra, sayın Seyit Tümtürk Çanakkale’de yerel yayın yapan Kanal 17 televizyonu Derin Bakış programına canlı yayın konuğu olarak katıldı.Yapımcılığını ve sunuculuğunu Halil Şükrü beyin yaptığı programda Çin zulmü altındaki Doğu Türkistan ve Uygur halkının dünü bugünü masaya yatırıldı. Bu programda Doğu Türkistan ve Uygur halkının karşı karşıya kaldığı durumun gündeme gelmesinde emeği geçen başta Çanakkale 18 Üniversitesi rektörü sayın Prof. Dr. Ali Akdemir, Türk kültürü topluluğu başkanı başkanı sayın Emrullah Tören ve Çanakkale kanal 17 televizyonuna Doğu Türkistan’lılar adına teşekkür ederiz.

FİLİSTİN'DEKİ VAHŞET PROTESTO EDİLDİ.

27.12.2008 Cumartesi günü gecesi ve 28.12.2008 Pazar sabahı GAZZE de masum insanları katleden İsrail Kayseri’de İHH ve sivil toplum örgütlerinin katılımı ile kınandı. Düzenlenen protesto mitinginde Gazze’de yaşananların yanı sıra Çin işgali altındaki Doğu Türkistan, Keşmir, Çeçenistan ve dünyanın diğer ülkelerinde yaşanan zulüm gündeme geldi. İHH Kayseri şubesi yönetim kurulu üyesi sayın Ergün Sezer yaptığı konuşmada Dünyada ezilen mazlum milletler ve toplulukların bugünkü durumlarını anlatarak, İsrail devletinin dünyanın ve Müslüman dünyasının gözleri önünde yaptıklarının devlet terörü olduğunu söyledi. Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği ve Doğu Türkistanlılar olarak topluca bu protesto gösterisine katılarak destek verdi. Protesto gösterisinde konuşan Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği genel başkanı ve dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı sayın Seyit Tümtürk’de bugün İsrail’in Filistin,de,Hindistan’ın Keşmir’de,Rusya’nın Çeçenistan da yaptığı zulmü Çin Doğu Türkistan da yapmaktadır,zalimler zulmüne devam etmektedir dünya ülkeleri ise sessiz kalmaktadır dedi. Sırası ile mikrofona gelen Kayseri Baro başkanı sayın Ali Aydın,Saadet partisi Sivas eski milletvekili sayın Temel Karamollaoğlu,da duygularını dile getirdi.Protesto gösterisi Filistin’de şehit olanlar ve dünyanın çeşitli ülkelerinde gördükleri zulümler sonucu şehit olanlar için yapılan dualar ile sona erdi.Şehitlere Allahtan rahmet diliyor,en kısa zamanda bu akan kanların durmasını temenni ediyoruz.

DR. REŞAT DOĞRU’YA ZİYARET
29.12.2008 TBMM’nin birleşik oturumunda Milliyetçi Hareket Partisi adına Tokat milletvekili sayın Dr. Reşat Doğru gündem dışı söz aldı. Meclisteki milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmasına “bugün dünyanın birçok yerinde kan akıyor haksızlıklar başını almış gidiyor” diye söze başlayan Sayın Doğru, “İsrail Gazze de masum insanları katlediyor, biraz daha geriye gidecek olursak Kırımdaki, Ahıska daki,durum bundan farklı değildir” dedi.
"Doğu Türkistan da yaşananları ise artık dünyada bilmeyen kalmamıştır. Çin nükleer denemeleri Müslüman Türkler üzerinde yapıyor, sakat doğumlar ve akıl almaz işkence türleri ile karşımıza çıkıyor. Bir noktada da Türklerin soyuna da bir saldırının olduğunu burada görüyoruz. Konu Türkler olduğu zaman hiçbir uluslar arası kuruluştan ses çıkmıyor ve seyirci kalınıyor,bazen de sadece bir kınamayla geçiştirilmiş olduğunu da görüyoruz” dedi.
TBMM de Doğu Türkistan davasını gündeme getirmiş olmasından dolayı Sayın Doğru, Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği genel başkanı ve beraberindeki heyet tarafından ziyaret edildi ve kendisine teşekkür edildi.

İstanbul Çağlayan Filistin’e Destek Mitingine
Doğu Türkistan Gençlik ve Kültür Derneği yönetim kurulu ve Doğu Türkistanlılar katılmışlardır 

  • 860 defa okundu.